"Da so to maske iz papirja, je zavajanje," je minister Zdravko Počivalšek poudaril na današnji novinarski konferenci in dejal, da takšne maske nosi tudi sam. Po njegovih besedah so narejene iz netkanega blaga, torej materiala s svojim imenom in certifikatom.
"Ustreznost vsakega materiala domačih proizvajalcev preverja ustrezen inštitut, torej služba za preprečevanje in obvladovanje bolnišničnih okužb Univerzitetnega kliničnega centra (UKC) Ljubljana. Ta je material teh mask potrdila. Imam pisno potrdilo iz 19. marca, da je ta material ustrezen," je dejal.
UKC je po njegovih besedah priporočil le, da bi maske lahko izboljšali s tem, da bi rdeče kuhinjske elastike zamenjali z belimi.
Dodal je, da so te maske za nemedicinske namene, poslali so jih občinam in podjetjem. "Prejeli smo zahvale 20 občin in 16 podjetij," je povedal. Napovedal je, da bodo, "ko bo čas, preverili vse cenovne ponudbe." Je pa treba upoštevati vse dele, ki sestavljajo kalkulacijo proizvoda, ne le nekaterih, je izpostavil.
Počivalšek je poudaril, da je treba pri naročilih zaščitne opreme upoštevati vse okoliščine, tudi časovne. To naročilo je država oddala konec marca, ko ni imela dovolj zaščitne opreme za boj proti širjenju koronavirusa. Do 10. aprila so nam ponudniki narekovali količine in cene, kar smo morali sprejeti. Sedaj pa mi postavljamo pogoje, saj je zaščitne opreme dovolj, je povzel minister. "Takrat je bilo stanje popolnoma drugačno kot danes. V obdobju, ko nismo imeli zaščitnih sredstev niti za zdravstvene delavce, smo naredili vse, kar je v naši moči, da je naš zdravstveni sistem najbolj krizne čase preživel z ustrezno zaščito," je povedal. Po njegovih besedah so tako denar dali tistim, s katerimi so podpisali pogodbe. Vse so tudi javno objavili, saj želijo, da so postopki transparentni.
"Najdražja je maska, ki je ni," pa je na to temo danes dejal uradni vladni govorec Jelko Kacin. Tudi on je pojasnil, da se je država trudila maske dobiti, vse dokler ni vzpostavila zalog.
'Za tak izdelek je škoda denarja'
Kot smo že poročali, je ogorčenje nad maskami, ki so jih prejeli, prva javno, preko Facebooka, izrazila županja Črne na Koroškem Romana Lesjak, ki je prejela 1900 teh mask. "Sestavljena je iz serviete in dveh gumic. Takšne si lahko naredimo sami doma, saj ima najbrž vsak kakšno poročno ali novoletno servieto, luknjač in 2 gumici. Želim samo povedati, da bi lahko država ta denar namenila socialno šibkim (študentom, delavcem, ki so zaradi krize ostali brez zaposlitve, lačnim otrokom ipd.)." Lesjakova je zatrdila, da teh mask ne bodo delili nikomur, saj se ob pogledu nanje ne more znebiti občutka, "da je za takšen izdelek zares škoda denarja".
Podžupan Dravograda in vodja Civilne zaščite Dravograd Anton Preksavec je odločno napovedal, da bo "štab vseh 2300 poslal nazaj ... Naše pralne maske so vesoljska tehnologija." Pojasnil je, da je bil štab nad pošiljko razočaran, "saj si teh mask sploh ne moreš nadeti, če že, te pa navadni kuhinjski gumici po 10 minutah tako ožulita, da maske preprosto ne moreš več nositi." Ob tem je poudaril, da vse skupaj ni vredno besed, "gre za prepognjeno kuhinjsko servieto, bolje bi bilo, da bi nam dali blago za ta denar in bi jih naredili sami".
Maske bodo vrnili še v večini drugih koroških občin in tudi v Občini Braslovče. Župan Tomaž Žohar je povedal: "Te maske nimajo certifikata in zato niso primerne kakovosti za ljudi, ki izvajajo naloge civilne zaščite."
Kdo je sklenil posel: Uprava za zaščito in reševanje ali Zavod za blagovne rezerve?
Na Ministrstvu za gospodarski razvoj in tehnologijo (MGRT), pod okrilje katerega sodi Zavod za blagovne rezerve, smo spraševali, kdo je z imenom in priimkom odobril naročilo teh mask, in prejeli to pojasnilo. "Zavod za blagovne rezerve (Zavod) je s podjetjem Korez-Sorting group 30. 3. 2020 sklenil pogodbo za dobavo 500.000 4-slojnih zaščitnih mask v višini 380.000 evrov. Pojasnjujemo, da Zavod pogodbo z dobaviteljem sklene šele po tem, ko ponudbo varnostno preveri in potrdi Uprava za zaščito in reševanje (URSZR). Podpis pogodbe med Zavodom in podjetjem Korez-Sorting group je, tako kot vse ostale pogodbe, potekal v skladu z dogovorjeno prakso. Ustreznost ponudbe in posledično dobavitelja je potrdil URSZR, Zavod pa je nato izvedel vse potrebne aktivnosti za podpis pogodbe in njeno realizacijo."
Ali to drži, smo preverili tudi na Ministrstvu za obrambo (MORS), kamor sodi Uprava za zaščita in reševanje. Odgovor je ne. "Od tega ponudnika nismo prejeli neposredne ponudbe na za to predviden elektronski naslov ponudbe@urszr.si. Ponudbo je posredovala gospa Mojca Plaznik z Ministrstva za gospodarski razvoj in tehnologijo. Na osnovi vpogleda v ponudbo smo ugotovili, da ponujeni artikel (zaščitna maska) ne izpolnjuje predpisanih standardov za uporabo v zdravstvu. Do konkretne ponudbe se zato nismo opredelili, ampak smo jih obvestili, da se v skladu z usmeritvami stroke tovrstne maske lahko uporablja le za splošno populacijo. Navedba, da je URSZR potrdila ustreznost ponudbe in posledično dobavitelja, ne drži," so zapisali.
Na vprašanje, na podlagi kakšnih dokazil, certifikatov, testov se je zavod odločil za naročilo teh mask iz serviete in dveh navadnih kuhinjskih gumic, pa so na MGRT pojasnili: "Zavod pogodbo z dobaviteljem sklene šele po tem, ko ponudbo varnostno preveri in potrdi Uprava za zaščito in reševanje."
Medtem na Morsu znova poudarjajo, "da URSZR v primeru vseh prispelih ponudb ni potrjevala niti količin niti cene posameznega artikla, prav tako ne dobavnih rokov, ampak je le preverila, ali je posamezno zaščitno sredstvo na seznamu, ki ga je pripravilo Ministrstvo za zdravje. Ministrstvo za zdravje je glede omenjene ponudbe podalo stališče, da je maska primerna le za splošno populacijo ob upoštevanju navodili stroke."
Iz tega sklepamo, da nihče ne želi prevzeti odgovornosti za posel, ki ga je država bogato plačala, in je, če gre sklepati iz izjav županov, napaka, saj so maske neuporabne.
KOMENTARJI (312)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.