Predstavniki vodilnih podjetij v slovenski avtomobilski industriji, ki je eden najpomembnejših sektorjev predelovalne industrije, so pred dnevi opozorili, da so se podjetja v panogi zaradi pandemije znašla v najhujši krizi, v primeru odsotnosti učinkovitih ukrepov pa se lahko po njihovih opozorilih zgodijo obsežna odpuščanja ali celo stečaji. Na kocki naj bi bilo 10.000 delovnih mest v sektorju.
Z gospodarskim ministrom Zdravkom Počivalškom naj bi tako vodilni predstavniki največjih podjetij iz avtomobilske industrije in vodstvo Gospodarske zbornice Slovenije spregovorili tudi o želji, da bi država možnost koriščenja ukrepa subvencioniranja čakanja na delo, kot je bil sprejet v prvem protikoronskem zakonu, podaljšala za vse globoko prizadete sektorje in podjetja.
Čeprav je gospodarstvo, znotraj tega še posebej glasno avtomobilska industrija in turizem, pred sprejemom predloga tretjega protikoronskega zakona na vladi to željo jasno izrazilo, pa je vlada na koncu to možnost predvidela le za turizem in gostinstvo ter nekatere sorodne dejavnosti.
Počivalšek je v sredo poudaril, da turizma ni mogoče primerjati ne z avtomobilsko industrijo ne s kakšno drugo panogo v predelovalnem sektorju, saj so morali turistični delavci in tudi gostinci dejansko prenehati delovati, medtem ko to npr. za industrijo ni veljalo. Poleg tega je država po njegovih besedah v prvih dveh protikriznih paketih že pomagala celotnemu gospodarstvu.
Počivalšek je po današnjem sestanku s predstavniki avtomobilske industrije povedal, da čeprav avtomobilsko industrijo precej dobro pozna, so mu bile informacije glede nedavnih dogodkov in videnja prihodnosti panoge nove. Njihov predlog je bil, da bi inštrument čakanja na delo podaljšali za en mesec, predebatirali pa so tudi ukrep skrajšanega delovnega časa. Počivalšek je zatrdil, da bo koalicijske partnerje seznanil z njihovim predlogom in poskušal narediti vse, da ga bodo vključili v tretji protikoronski paket. Po njegovih besedah so se strinjali, da ta ukrep ne bo rešil vseh težav v panogi, zato so se dogovorili tudi, da bodo ustanovili skupino, ki bo pripravila predlog, "kako bomo lahko v prihodnje z vlaganji v raziskave, razvoj in inovacije v večji meri kos izzivom, ki so pred avtomobilskim grozdom".
Tudi predstavniki avtomobilske industrije so sestanek označili kot konstruktiven in poudarili, da so poglede na dogajanje v industriji uskladili. "Vsi vemo, da je prodaja v aprilu padla za 80 %, temu primerno pa so zasedene tudi naše kapacitete. Delimo si mnenje, da je kakršenkoli ukrep, še posebej podaljšanje ukrepa čakanja na delo, za nas zelo pomemben. Tako bomo lahko ohranili tudi številna delovna mesta," je povedal Radovan Bolko, sicer direktor Kolektorja.
Pogledali so tudi v prihodnost, je povedal Bolko, in dejal, da želijo avtomobilsko industrijo po končani krizi obdržati oziroma vrniti tja, kjer je bila pred njo. Še enkrat je poudaril, da je bil sestanek konstruktiven in da je Počivalšek imel posluh za povedano. Pogovarjali so se tudi o ustanovitvi sklada na SID banki, ki bi bil namenjen predvsem razvoju znotraj avtomobilske industrije.
Direktorica Gospodarske zbornice Slovenije (GZS) Sonja Šmuc pa je dejala, da je vprašanje, kdaj se bo stanje normaliziralo, vredno ne milijon, temveč milijardo evrov, a da bodo naredili vse, da bo to kriza krivulje v, torej da se bodo stvari tako hitro kot so dosegle dno, tudi pobrale.
KOMENTARJI (172)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.