Vlada je na dopisni seji sprejela Odlok o začasni prepovedi ponujanja in prodajanja blaga in storitev potrošnikom v Republiki Sloveniji. V vseh statističnih regijah se pod tako imenovanim PCT pogojem zaposlenih in potrošnikov (PCT so kratice za prebolevnike, cepljene in testirane) dovoljuje opravljanje gostinske dejavnosti priprave in strežbe jedi in pijač v notranjosti gostinskih obratov.
Pri tem je število oseb v zaprtih javnih prostorih, v katerih se izvaja dejavnost ponujanja in prodajanja blaga in storitev potrošnikom, omejeno na 20 kvadratnih metrov na posamezno stranko ali na eno stranko, če je poslovni prostor manjši od 20 kvadratnih metrov. Ob tem je treba zagotavljati tudi 20 kvadratnih metrov na posamezno stranko v celotnem trgovskem centru.
Nastanitveni obrati, ki imajo do 60 nastanitvenih enot, lahko ponujajo nastanitvene storitve do 30 nastanitvenih enot, nastanitveni obrati, ki imajo nad 60 nastanitvenih enot, pa lahko po novem ponujajo nastanitvene storitve do 50 odstotkov zasedenosti nastanitvenega obrata. Ponujanje apartmajskih nastanitvenih enot je dovoljeno ne glede na število apartmajskih nastanitvenih enot, ki jih nastanitveni obrat ponuja, saj se apartmajske enote razumejo kot zaprt mehurček.
Tak pristop so podprle turistično-gostinska, obrtna in gospodarska zbornica. "Moram pa povedati, da je sindikat delavcev v turizmu temu pristopu nasprotoval," je dejal Počivalšek, ki je pojasnil, da je bil na to temo v četrtek sestanek med ministrstvom in zbornicami.
Počivalšek je izpostavil, da se moramo kot stranke zavedati, da je treba za vstop v notranjost gostinskih lokalov izpolnjevati pogoje pristopa PCT – preboleli, cepljeni, testirani. Gostinci nas morajo na to opozoriti, mi pa se moramo zavedati, da imajo pristojne inštitucije, torej inšpekcije, pravico te dokumente preveriti, je dejal minister in dodal, da enako velja tudi za namestitvene kapacitete.
Kot je povedal direktor Turizma Kranjska Gora Blaž Veber, jih je ta informacija še posebej razveselila, saj bo omogočila veliko bolj nemoteno poslovanje gostinskih in namestitvenih obratov. Kot je pojasnil, je namreč preverjanje možnosti vstopa posameznikov v notranjost restavracij ali hotelov s strani osebja neživljenjsko. Zato je ključno, da odgovornost za to prevzame vsak posameznik.
Ob napovedanih sprostitvah je minister sicer poudaril, da Slovenija glede na število novookuženih, če se primerjamo s severnimi in zahodnimi sosedami, na nek način prehiteva. Naša situacija namreč ni taka, pa smo vseeno malo pred njimi, je dejal Počivalšek. Za primer je navedel, da bodo Avstrijci pogumnejše odpiranje na tem področju začeli 19. maja.
Poleg tega Počivalšek računa, da bodo v Sloveniji v veljavo kmalu stopile še nove sprostitve. Razdelati je treba pogoje nadaljnjega odpiranja, je dejal minister, ki verjame, da bodo imeli, če se bo nadaljevalo izboljšanje epidemiološke situacije, prihodnjo sredo na mizi tudi odpiranje na drugih področjih.
"Definitivno so v čakalnici igralnice in pa kongresna dejavnost. Po malem moramo korak za korakom vzpostaviti pogoje za popolno odprtje dejavnosti, ki je največji del lanskega in vse letošnje leto preživela zaprta," je izpostavil minister. Kot je poudaril, so tudi na četrtkovem sestanku govorili o tem, da si vsi skupaj želijo, da čim prej pridemo do tega, da omejevalnih ukrepov ne bo več in se bo začelo normalno poslovanje.
KOMENTARJI (495)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.