Pfizer je prejšnji konec tedna presenetil z novico, da bodo v naslednjih tednih pri dobavi zamude. Obenem so v Evropski komisiji zatrdili, da so jim v podjetju zagotovili, da bodo zamujeno hitro nadoknadili in da bodo v prvem četrtletju dobavili vse predvidene odmerke. Sedaj kaže, da bodo motnje v dobavi trajale le teden dni, ne več tednov, kot so napovedali sprva. Pričakujejo, da bodo zamujeno nadoknadili do sredine februarja.
V komisiji so ob tem danes znova poudarili, da se članice o dobavi odmerkov dogovarjajo neposredno s podjetji, saj najbolje poznajo svoje načrte za cepljenje in potrebe. Zato ne komentirajo navedb o morebitnih pravnih postopkih članic proti podjetju.
Pfizer in BioNTech sta proizvedla cepivo, ki je lani decembra prvo dobilo odobritev za uporabo v EU. Unija se je s podjetjem dogovorila za nakup 600 milijonov odmerkov cepiva. V EU so že odobrili tudi cepivo Moderne, s katero se je Unija dogovorila za 160 milijonov odmerkov.
EU je podpisala tudi pogodbe z družbami AstraZeneca za 400 milijonov odmerkov, Sanofi-GSK za 300 milijonov odmerkov, Johnson and Johnson za 400 milijonov odmerkov in CureVac za 405 milijonov odmerkov. Skupaj je torej naročila 2,3 milijarde odmerkov cepiv.
Odločitev Evropske agencije za zdravila (Eme), da ob uporabi ustreznih brizg dovoli uporabo šestega odmerka, medtem ko je bilo pred tem mogoče uporabiti le pet odmerkov iz ene viale, sproža številna vprašanja, na primer ali to spreminja pogodbeni odnos in – če ga – kako.
V Bruslju pojasnjujejo, da je pogodba sklenjena za določeno število odmerkov v določenem času. Dejstvo, da je dovoljena uporaba šestega odmerka, pospeši proces, saj imajo članice sedaj na voljo več odmerkov v določenem časovnem obdobju, kot so načrtovale. A pogodbeno dogovorjeno število odmerkov ostaja isto.
O dobavi cepiv in poteku cepljenja bodo drevi razpravljali voditelji članic EU na virtualnem zasedanju. Osredotočili se bodo na nevarnost novih sevov virusa, ki po navedbah Bruslja terjajo skrajno previdnost in še tesnejše usklajevanje ukrepov za zajezitev pandemije.
Nekatere članice pri tem pozivajo k ostrejšim ukrepom na mejah. Predsednica komisije Ursula von der Leyen je v sredo znova izpostavila, da splošne prepovedi potovanj niso smiselne, sicer pa v komisiji članice še naprej pozivajo k tesnemu usklajevanju na tem področju.
Komisija trenutno še ocenjuje, ali pojav mutacij virusa terja nadgradnjo trenutnih priporočil glede omejitev potovanj, ki jih je predlagala oktobra lani. A temeljna načela ostajajo, da morajo biti ukrepi sorazmerni, da ne sme biti diskriminacije ter da je treba o njih jasno in pravočasno obveščati.
KOMENTARJI (38)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.