"Najlepša hvala prijatelji iz Slovenije in Janez Janša za ponudbo, da z nami delite 10.000 doz, čeprav bi jih sami potrebovali bolj. Resnično cenimo vašo pravo solidarnost," se glasi zahvala češkega premierja Andreja Babiša. Odgovoril mu je tudi že predsednik vlade Janša, ter zapisal, da je pred enim letom, ko je bila Slovenija v obupni situaciji, brez osebne zaščitne opreme, tudi Češka nam priskočila na pomoč. "Dejali smo, da tega ne bomo nikoli pozabili," je dodal.
Besede zahvale je delila tudi Vlada RS. "Marca 2020, ob prvem valu koronavirusa, ko so bila skladišča z zaščitno osebno in medicinsko opremo pri nas prazna, nam je Češka požrtvovalno priskočila na pomoč in nam poslala zaščitne maske. Obljubili smo, da te pomoči ne bomo pozabili, zato pomagamo prijateljski državi, ki se sooča s težko situacijo," so ob tem zapisali.
Avstrija bo Češki pomagala s 30.000 odmerki
Tudi avstrijski kancler Sebastian Kurz namerava Češki pomagati dvostransko, in sicer s 30.000 odmerki cepiva. Kot so sporočili iz kanclerjevega urada, se je o tem že dogovoril z avstrijskim ministrom za zdravje Rudolfom Anschoberjem. Kot so še dodali v uradu avstrijskega kanclerja, je "zelo pozitivno", da so pripravljenost na to izrazili tudi v drugih evropskih državah.
Pomoč Ljubljane in Dunaja Češki sledi, ker se državam članicam EU v četrtek ni uspelo dogovoriti o porazdelitvi omenjenih 10 milijonov odmerkov cepiva Pfizer/BioNTech, katerih dostavo so uspeli premakniti iz sprva predvidene druge polovice v drugo četrtletje letošnjega leta.
Namesto da bi članice našle enotno rešitev, so Avstrija, Slovenija in Češka zahtevale svoje deleže pro rata od vseh 10 milijonov odmerkov in svojega dela ne nameravajo odstopiti državam, ki so v stiski in imajo težave s počasnim cepljenjem.
Države članice so se sicer dogovorile o solidarnostni distribuciji 2,85 od skupno 10 milijonov odmerkov tega cepiva tistim državam, ki ga najbolj potrebujejo – Bolgariji, Hrvaški, Estoniji, Latviji in Slovaški –, medtem ko si bo večinska skupina 19 držav – torej vse preostale z izjemo treh nasprotnic te solidarnosti – razdelila 6,66 milijona odmerkov.
S takšnim dogovorom naj bi sicer največ izgubila Češka, ki bi si lahko zagotovila okoli 140.000 solidarnostnih odmerkov, ker se ni pridružila predlogu portugalskega predsedstva, pa je izgubila okoli 70.000 odmerkov. Ravno toliko sta si jih po drugi strani skupaj dodatno zagotovili Slovenija in Avstrija z vztrajanjem pri razdelitvi pro rata. Za Slovenijo to pomeni okoli 47.000 odmerkov namesto predlaganih 33.000, za Avstrijo pa okoli 199.000 namesto 139.000.
Premier Janša je pojasnil, da so predvsem zaradi Češke, ki je trenutno zelo prizadeta, vztrajali, da bi morali solidarnostno razdeliti najmanj pet od 10 milijonov odmerkov, da bi zajeli vse, tudi Češko. Podobno stališče je izrazil Kurz, saj da Češka glede na načrte ne bi prejela zadostne količine cepiv. Zato je že takoj napovedal, da bodo Češki zdaj pomagali dvostransko.
KOMENTARJI (526)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.