Hrvaška civilna zaščita je sporočila, da so v zadnjih 24 urah potrdili 53 novih okužb, opravili pa so le 204 testiranja. Povprečna starost okuženih je 47,4 let. Po besedah pristojnih nimajo novih žarišč, je pa večje število okužb povezanih s porokami in podobnimi dogodki.
Županije so medtem od jutra poročale o vsaj 64 novih okužbah. V zadnjih 24 urah so v Istrski županiji odvzeli 95 brisov na koronavirus, vsi so bili negativni. 42 vzorcev so odvzeli v domu za ostarele v Umagu, kjer so včeraj potrdili 11 okužb. Vsi so bili negativni. V samoizolaciji je trenutno 212 ljudi. Zadarska županija ima tri nove primere, še 11 novih primerov pa so zabeležili v Vukovarsko-sremski županiji. V Osijeku so v kliničnem centru odvzeli 104 brise, od tega jih je bilo osem pozitivnih na koronavirus.
Medtem v Splitsko-dalmatinski županiji beležijo 13 novih okužb, med njimi je tudi avstrijski državljan. Od potrjenih primerov gre pri desetih za kontakte predhodno obolelih, za tri pa še poteka epidemiološko poizvedovanje. Največ, sedem okužb, so potrdili v Splitu. Tamkajšnji epidemiologi se soočajo z velikimi težavami, saj imajo na dan kar 250 zahtev za testiranje, poroča N1.
Še po pet okužb so potrdili v Brodsko-posavski županiji, štiri pa v Primorsko-goranski. V skupno treh županijah novih primerov ni. Iz Zagreba medtem poročajo o 12 novih okužbah, iz Dubrovniško-neretvanske pa o petih. Krapinsko-zagorska županija je potrdila tri nove okužbe.
Prejšnji konec tedna so na Hrvaškem našteli skupno 190 okužb, od tega 140 v soboto, kar je največji porast primerov vse od začetka epidemije koronavirusa.
Krek: Ni dovolj zgolj spremljati številke
V oddaji Svet na Kanalu A je direktor NIJZ Milan Krek dejal, da je Hrvaška sprejela celo vrsto ukrepov, ki bodo imeli učinek. Opozarja, da se na podatke iz Hrvaške, in tudi od kje drugje, ni za zanašati, ter da ni dovolj zgolj spremljati števila okuženih, ampak je treba pri oceni upoštevati več paramentrov.
Dejal je še, da je sicer dobro, da državljani vedo, katere županije so rdeče. A tudi če je županija rumena in če se držimo predpisanih ukrepov, kot je držanje varnostne razdalje, se izogibamo lokalov, zelo zmanjšamo tveganje, poudarja. Ne hodite v trgovino, kjer ni mask, ne hodite v lokal, kjer niso urejene razmere, svetuje.
Obvezne maske v zaprtih prostorih, omejitve tudi pri združevanju ljudi
Zaradi slabše epidemiološke slike Hrvati z današnjim dnem uvajajo nekatere strožje ukrepe. Od zdaj je obvezno nošenje zaščitnih mask v zaprtih prostorih. Maske bodo morali nositi tudi zaposleni v restavracijah in barih oziroma kavarnah, poroča Index.hr.
V jutranji oddaji "Dobro jutro Hrvaška" na televiziji HRT je infektologinja Alemka Markotić izpostavila nujnost upoštevanja ustrezne distance, nošenja zaščitnih mask in osebne higiene. "Če bomo vse to upoštevali, lahko živimo normalno naprej. V nasprotnem primeru nas čakajo še strožji ukrepi," je poudarila.
V veljavo stopajo tudi omejitve združevanja ljudi. Na Hrvaškem se namreč v zadnjih tednih soočajo z izbruhi virusa na zasebnih srečanjih, največkrat na porokah. Za vsa srečanja z več kot 100 udeleženci bo od zdaj veljal nov režim, dogodek pa bosta nadzorovali civilna zaščita in policija.
Organizatorji morajo v 48 urah po elektronski pošti lokalnemu štabu civilne zaščite prijaviti dogodek. Obvestilo mora vsebovati namen, kraj, dan in čas dogodka ter kontaktne podatke organizatorja ter pričakovano število udeležencev. Obvezno je vodenje evidence udeležencev, ki jo mora organizator hraniti vsaj 14 dni.
Na mejnih prehodih pa že veljajo strožji ukrepi za državljane tretjih držav, ki niso članice EU. Za njih je obvezen negativni test na koronavirus, ki ni starejši od dveh dni, ali pa 14-dnevna samoizolacija. Ta se lahko skrajša na sedem dni, če oseba po preteku naredi test na koronavirus in je ta negativen.
Hrvaški mediji poročajo o pritožbah srbskih državljanov, ki bojda niso bili obveščeni o spremembi režima na meji, zato so se morali vrniti domov, četudi so imeli na Hrvaškem rezervirano prenočišče.
Hrvaška ne računa na popolno zaprtje države
Na Hrvaškem sicer ne računajo na popolno zaprtje države, kot so to storili marca. S tem se strinja tudi Markotićeva, ki poudarja, da je odgovornost na ljudeh, ki se morajo držati predpisanih ukrepov. "Če bomo to storili, bomo dokazali, da nam je mar za ohranjanje normalnega življenja, gospodarstva, turistične sezone in podobno," je dejala.
Na vprašanje, ali bo slabša epidemiološka slika vplivala na prihode tujih turistov, je Markotićeva odgovorila, da bodo ljudje prišli, če se bodo počutili varne. "Naša naloga je, da zagotovimo ljudem varnost. Turistični delavci se zavedajo odgovornosti in po svojih najboljših močeh skrbijo za upoštevanje epidemioloških pravil," je dodala.
Poudarila je, da je tudi na dopustu treba vzdrževati primerno distanco, nositi zaščitne maske in se izogibati večjim dogodkom na prostem. Verjamem, da si vsi želijo preživeti dopust brez bolezni, je povedala.
Po njenih besedah virus napada vse, ne le starejše in kronične bolnike. Na Hrvaškem so v zadnjem času, kot je povedala, zaznali nekaj hujših primerov tudi pri mlajših ljudeh. "Mladi morajo biti odgovorni, četudi nimajo hujših simptomov, pa lahko virus prenesejo na starejše," je za konec opozorila Markotićeva.
V Srbiji 279 novih okužb s koronavirusom
Srbiji so v zadnjem dnevu potrdili 279 novih primerov koronavirusa in 12 smrtnih žrtev. Skupno se je tako okužilo že 18.639 ljudi, aktivno okuženih je trenutno 4294 oseb. Doslej pa je zaradi covida-19 umrlo 405 ljudi.
Zabeležili so nov rekord, saj je na respiratorjih 154 bolnikov. Čeprav se število novih okužb v zadnjih dneh niža, to še ni dovolj za optimizem, je opozorila premierka Ana Brnabić. Ob tem je danes napovedala, da bodo zaščitne maske od torka obvezne v zaprtih prostorih po celi državi.
Tudi v BiH so danes potrdili manj okužb kot prejšnje dni. Od 90 novih potrjenih okužb so jih 71 zabeležili v Federaciji BiH. V državi so v zadnjem dnevu umrle štiri osebe. Skupno so v BiH potrdili skoraj 7000 okužb, umrlo je več kot 220 ljudi.
Podobno kot v Srbiji tudi v BiH beležijo porast hospitalizacij, v Sarajevu je na zdravljenju trenutno rekordnih 53 oseb. Oblasti zato naprošajo državljane, naj se držijo varnostnih predpisov.
Novo žarišča Sremska Mitrovica
Epidemiološka situacija se poslabšuje tudi v Vojvodini, kjer v zadnjem tednu beležijo med 110 in 120 novimi dnevnimi okužbami. Novo žarišče je postala Sremska Mitrovica, je po poročanju lokalnih medijev dejal deželni sekretar za zdravje Zoran Gojković. Za Pink TV je dodal, da v prihodnjih dneh pričakujejo še povečanje števila novookuženih, bolnišnice po celotni Vojvodini pa so že sedaj polne.
V mitroviški bolnišnici se trenutno zdravi 80 bolnikov s covid-19, v Kliničnem centru Vojvodina pa je trenutno 219 pacientov, 19 jih je na respiratorju. Večina pacientov po besedah Gojkovića pride v bolnišnico s hudim potekom bolezni oziroma hudo pljučnico. "Moramo se zavedati, da zdravstveni sistem ne bo zdržal, če ne zmanjšamo števila pacientov v bolnišnicah, to pa je mogoče le, če se držimo ukrepov," je dejal.
Zastava oružje prekinila proizvodnjo
Podjetje Zastava oružje je medtem popolnoma zaustavilo proizvodnjo orožja zaradi vse večjega števila okuženih v Kragujevcu in Šumadiji, poroča portal Danas.rs. 2500 zaposlenih v Kragujevcu je od danes na 14-dnevnem kolektivnem dopustu, ki je bil sicer načrtovan za avgust. Po zadnjih podatkih je sicer okuženih 27 zaposlenih v Zastava oružje, 120 jih je v domači samoizolaciji. Večinoma gre za delavce v proizvodnji, zaradi narave dela pa je skorajda nemogoče upoštevati varnostne ukrepe oziroma preprečiti širjenje okužbe, dodajajo v podjetju. Proizvodnjo so sicer prekinili že v času od 23. marca do 4. maja.
KOMENTARJI (151)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.