Kitajska se trenutno sooča z enim večjih izbruhov novega koronavirusa v zadnjih mesecih – v minulih 10 dneh so potrdili 300 novih primerov okužbe, od tega samo včeraj 90. Nacionalna komisija za zdravje je ob tem sporočila, da gre v 61 primerih za lokalni prenos – v primerjavi s 55 lokalnimi primeri dan pred tem.
Na 'udaru' je 15 kitajskih provinc, zaradi česar je vlada uvedla ukrep množičnega testiranja ter vnovične protikoronske omejitve oziroma zaprtje javnega življenja. Oblasti ponovno širjenje virusa pripisujejo zelo nalezljivi različici delta in turistični sezoni.
V kitajskem mestu Vuhan, prvotnem žarišču izbruha novega koronavirusa, so potrdili sedem novih primerov okužbe. Gre za prve potrjene lokalne prenose po več kot letu dni.
Kitajska je bila v boju s covidom-19 in pri zamejitvi širjenja okužb znotraj meja v minulem letu sicer precej uspešna. Vendar pa ta nov 'vznik' okužb vzbuja skrb, poroča BBC.
Potniki iz 18 držav po prihodu v Izrael po novem v obvezno karanteno
Izrael se je odločil, da bodo morali potniki iz Ukrajine, Italije, Islandije, Eswatinija, ZDA, Bocvane, Bolgarije, Nemčije, Nizozemske, Tanzanije, Grčije, Malavija, Egipta, Češke, Francije, Kube, Ruande in Tunizije po prihodu v državo od 11. avgusta v obvezno karanteno. V karanteno bodo morali tudi tisti, ki so bili proti novemu koronavirusu cepljeni.
Ukrep bi moral v veljavo stopiti že 6. avgusta, vendar pa se je ministrstvo za zdravje po številnih kritikah, ki so jih prejeli, odločilo, da ga za nekaj dni premakne.
Samoizolacija je sicer že zahtevana za potnike iz 25 drugih držav, bodo pa v petek iz seznama držav, ki morajo v obvezno karanteno, izbrisani Sejšeli, Zambija, Paragvaj, Kostarika, Uganda, Liberija, Panama in Kenija.
Potniki iz držav na seznamu morajo v karanteni ostati sedem dni, opraviti pa morajo vsaj dva negativna testa na covid-19, čeprav morda sodijo med prebolevnike ali pa so bili proti virusu že polno cepljeni. Osebe, ki bodo kršile karanteno, bodo kaznovali z denarno kaznijo tudi do 1200 evrov.
Odločitev so sporočili le nekaj ur potem, ko je izraelski premier Naftali Bennett govoril o naraščanju primerov okužb. Dejal je, da je treba uvesti dodatne omejitve, ter dodal, da se bo v naslednjih dvajsetih dneh število kritičnih bolnikov povečalo na 800.
V Izraelu so včeraj zabeležili 3818 novih primerov okužbe ter 221 težjih covidnih bolnikov.
Številne najnovejše okužbe prihajajo iz mesta Džangdžjadžje
Oblasti so se doslej sicer že trikrat odločile testirati vseh 9,2 milijona prebivalcev mesta Nandžing, za stotisoče prebivalcev pa uvedle 'lockdown'.
Minuli konec tedna pa je pozornost vzbudila priljubljena turistična destinacija Džangdžjadžje v provinci Hunan, od koder v večini primerov poročajo o novih okužbah. Mesto so pred kratkim obiskali prav popotniki iz Nandžinga. Vir okužb bi po mnenju zdravstvenega osebja lahko bilo tamkajšnje gledališče, pristojni pa zdaj poskušajo izslediti vseh 5000 oseb, ki so se udeležile predstav, nato pa odpotovale nazaj domov.
"Džangdžjadžje je zdaj postal epicenter vnovičnega epidemičnega izbruha," je dejal kitajski vodilni strokovnjak za respiratorna obolenja Žong Nanšan.
Izbruh je že dosegel tudi prestolnico Peking, od koder poročajo o več lokalnih prenosih okužb.
V ZDA proti covidu-19 cepljenih 70 odstotkov odraslih Američanov
Po podatkih ameriškega Centra za nadzor nad nalezljivimi boleznimi (CDC) so v ZDA do ponedeljka le uspeli z vsaj enim odmerkom cepiva proti covidu-19 cepiti 70 odstotkov odraslega prebivalstva. To je bil sicer cilj, ki si ga je predsednik ZDA Joe Biden zadal do 4. julija.
Ko si je Biden zadal cilj, so strokovnjaki menili, da bo to dovolj za tako imenovano čredno imunost oziroma zmago nad novim koronavirusom, a se je vmes pojavila agresivnejša različica delta in tolikšen delež cepljenih ni več zadosten.
V ZDA se je doslej po podatkih univerze Johnsa Hopkinsa z novim koronavirusom okužilo 35,1 milijona ljudi, umrlo pa jih je skoraj 614.000. CDC poroča, da je do petka prejšnjega tedna sedemdnevno povprečje novih okužb na dan naraslo na 72.790, kar je več kot lani poleti, ko v ZDA še ni bilo cepiva.
Minuli teden so vsako tretjo novo okužbo potrdili v Teksasu in na Floridi. Vodja boja proti novemu koronavirusu v Beli hiši Jeff Zientis je dejal, da 17 odstotkov novih primerov prihaja iz le sedmih zveznih držav, kjer je stopnja precepljenosti nizka.
Sedemdnevno povprečje hospitalizacij je sedaj naraslo na 6200 na dan, kar je 41 odstotkov več od tedna prej. Povprečje smrti pa je naraslo za 25 odstotkov, na 300 na dan, kar je sicer bistveno manj kot lani poleti, ko je umrlo tudi 1100 covidnih bolnikov na dan.
Direktorica CDC Rochelle Walensky je v ponedeljek poudarila, da je največ okužb v ZDA med necepljenimi. Čeprav se lahko okužijo tudi cepljeni, pa imajo potem šibke simptome in ne umirajo.
Med cepljenimi, ki so se okužili, je republikanski senator iz Južne Karoline Lindsey Graham. Sporočil je, da je v soboto dobil gripi podobne simptome in šel v ponedeljek na test, ki je potrdil novi koronavirus. "Zelo sem vesel, da sem se cepil, ker bi imel zagotovo hujše simptome, kot jih imam sedaj," je dejal 66-letni senator.
Biden in zdravstveni strokovnjaki še naprej pozivajo Američane, naj se cepijo, po državah pa sprejemajo številne druge varnostne ukrepe. Newyorški guverner Andrew Cuomo je vsem delavcem v državnem javnem prometu ukazal obvezno cepljenje, podobno pa je prosil tudi vsa zasebna podjetja v državi.
Tudi v Louisiani, ki ima eno najnižjih stopenj cepljenj v ZDA in kjer se okužbe hitro širijo, so ukazali nošenje mask v vseh zaprtih javnih prostorih, vključno s šolami.
Obvezne maske v zaprtih javnih prostorih so uvedli tudi v Los Angelesu, v ponedeljek še v San Franciscu in šestih drugih mestih zaliva San Francisco. Denver zahteva cepljenje od policistov, gasilcev in drugih javnih delavcev, maske v zaprtih prostorih uvajajo v Minnesoti in drugje.
Republikanski guverner Floride Ron DeSantis, kjer je v dveh mesecih število hospitalizacij naraslo z 2000 na 10.000, kar 96 odstotkov hospitaliziranih pa ni cepljenih, je v ponedeljek posvaril svoje privržence, da "prihajajo, da jim vzamejo svobodo", in spet zavrnil zahteve po maskah ali cepljenju.
Bidnova vlada še ni dosegla cilja 165 milijonov povsem cepljenih Američanov, kar pomeni cepljenih s po dvema odmerkoma cepiva Pfizerja ali Moderne oziroma enim odmerkom cepiva podjetja Johnson & Johnson.
Predstavnica Bele hiše za odnose z javnostmi Jen Psaki je v ponedeljek povedala, da zahteve po cepljenju na nacionalni ravni ne bodo uvedli, ker zvezna vlada nima takih pooblastil. Spomnila pa je, da lahko to od zaposlenih zahtevajo delodajalci po vsej državi.
KOMENTARJI (28)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.