Po osmih tednih se tako potniki lahko zopet lahko peljejo z vlaki in avtobusi, dovoljeno pa je tudi obratovanje žičniških naprav za prevoz oseb.
Tako na avtobusih kot vlakih je nameščeno razkužilo, ki ga morajo potniki obvezno uporabiti ob vstopu. Prav tako morajo nositi zaščitne maske. Priporočena razdalja med voznikom in potniki ter med potniki samimi je 1,5 metra.
Ko vozilo prispe na cilj in potniki izstopijo, ga je treba prezračiti, pred novo vožnjo pa tudi razkužiti vse površine, s katerimi bi bili lahko potniki v stiku.
Dokler ne bodo nameščene zaščitne pregrade z odprtino za prodajo vozovnic, teh na avtobusih ni mogoče kupiti, je pa nakup možen na nekaterih postajah. Več prevoznikov potnikom omogoča nakup vozovnice prek aplikacij ali spleta. Med drugim k spletnemu nakupu vozovnic pozivajo tudi Slovenske železnice (SŽ).
Imetnikom mesečnih, polletnih in letnih vozovnic integriranega javnega potniškega prometa se bo njihova veljavnost avtomatično podaljšala, in sicer najmanj za čas, ko javni linijski promet ni obratoval, imetnikom mesečnih vozovnic pa za najmanj število dni do konca veljavnosti marčevske vozovnice, ki je niso mogli koristiti.
Vrtovec in Mes z vlakom v službo, z upoštevanjem navodil sta zadovoljna
Kako se ukrepi izvajajo v praksi, si je danes ogledal tudi minister za infrastrukturo Jernej Vrtovec, ki se je iz Domžal v Ljubljano v družbi generalnega direktorja SŽ Dušana Mesa na delo pripeljal z vlakom. Ob prihodu v Ljubljano je v izjavi medijem izrazil zadovoljstvo, da je javni potniški promet po osmih tednih znova stekel, ljudje pa upoštevajo sedežni red, določen na vlakih, kjer so označeni sedeži, kjer potniki lahko sedijo. "Upam, da bomo tudi v prihodnje spoštovali navodila glede socialne distance, nošenja mask in razkuževanja rok," je dejal.
Zaposleni na Slovenskih železnicah so bili na vnovičen zagon javnega prometa po njegovih besedah dobro pripravljeni. Napovedal je, da bodo skupaj z Nacionalnim inštitutom za javne zdravje (NIJZ) spremljali epidemiološko sliko in če bo ta ugodna, bodo ukrepe glede socialne distance lahko omilili. "Javni potniški promet je hrbtenica naših prevozov, zato sem vesel, da smo končno dočakali ta dan. Hvala potnikom za osem tednov potrpljenja," je dodal.
Mes pa je ocenil, da promet za zdaj poteka normalno in tekoče, kot kažejo tudi izkušnje iz tujine, pa potnikov ni toliko kot pred epidemijo novega koronavirusa. Ker je za sedenje označena le polovica sedežev na vlakih, ta teden pa bo vozila le tretjina vlakov, imajo na Slovenskih železnicah pripravljene tudi rezervne scenarije, če bi bilo potnikov preveč. Takšne težave bi reševali z dodatnimi prevozi z avtobusi.
Za ocene o izpadu prihodkov je še prezgodaj, na to bodo, kot je odgovoril Mes, počakali do konca maja. "Seveda izpad bo, res pa je, da smo v istem čolnu. Treba se bo prilagoditi na novo situacijo. Naredili bomo vse, da bomo do konca leta ostali pozitivni, drugo leto pa verjetno spet v boljše čase," je dejal.
Potniki morajo sicer na vlakih nositi maske. Če se tega ne držijo, jih lahko osebje opozori, ne more pa jih prisiliti, saj je za nadzor pristojna policija. Mes je ob tem potnike pozval, naj vozovnice kupijo na spletu ali v aplikaciji.
Na vlakih so nameščena tudi razkužila, vlake pa bodo redno razkuževali in čistili. Gibanje na železniških postajah je omejeno, saj je v notranjih prostorih mogoče le kupiti karto, čakalnice pa so zaprte.
Po ministrovih napovedih bo morda še ta teden sproščen tudi letalski potniški promet.
Na avtobusih brez večje gneče
Ker nekateri zaposleni še čakajo na delo od doma, šolajoči se otroci in mladostniki pa so še doma, danes avtobusni prevozniki niso imeli težav s prezasedenostjo. Na Avtobusni postaji Ljubljana so že ob odprtju ob 5.30 zaznali "manjše število potnikov, ki so nestrpno čakali na nakup avtobusne vozovnice". Nakup je namreč mogoč le pri blagajnah postaje ali na spletni strani. Nakup je mogoč za vse linije in med postajališči, ki vključujejo Ljubljano.
Kljub nakupu spletne vozovnice pa potniki nimajo zagotovljenega vstopa v avtobus, če je avtobus že zaseden z dovoljenim številom potnikov. "Tudi prevoznik tega ne more vedeti, saj vstopajo tudi potniki s terminskimi vozovnicami, katerim ni potrebno rezervirati potovanja v avtobusu za določen odhod," so pojasnili. Vendar pa težav s tem danes niso imeli, saj je bilo potnikov precej manj kot pred 16. marcem, ko je zaradi ukrepov za zajezitev epidemije novega koronavirusa zastal javni potniški promet.
Pričakujejo pa, da bo potnikov v prihodnje več, zato so pristojno ministrstvo pozvali, "da se seznani z njihovim rezervacijskim sistemom, ki edini omogoča spremljavo števila prodanih vozovnic in preprečuje slabo voljo potnikov, saj do prezasedenosti ob njegovi uporabi ne prihaja, ter ga uvede za območje celotne Slovenije za vse avtobusne prevoznike, za kar je že prilagojen". Avtobusni prevozniki sicer po njihovih informacijah vozijo po večinoma nespremenjenih voznih redih, potniki pa upoštevajo higienskih priporočil.
Tudi v skupini Arriva Slovenija so potrdili, da javni potniški promet poteka v skladu s higienskimi in varnostnimi priporočili Nacionalnega inštituta za javno zdravje (NIJZ). Na avtobusih niso zaznali večje gneče. "Vsi potniki, ki so želeli potovati z našimi avtobusi, so varno in pravočasno prispeli na cilj," so dodali.
Tudi v Nomagu, ki opravlja storitve medkrajevnega in mestnega prometa, so potrdili, da so vse avtobuse pripravili v skladu z navodili in zahtevami NIJZ. Preuredili so jih na način, ki onemogoča stik med potniki in voznikom, vstop in izstop potnikov je možen samo pri zadnjih vratih, ob vhodnih vratih pa so nameščena tudi razkužila. Na postaji potniki najprej izstopajo, nato pa vstopajo, pri tem pa ohranjajo razdaljo. "Težav zaenkrat ne opažamo, po prvih ugotovitvah pa se tudi potniki držijo predpisanih navodil," so zapisali.
Vozovnice lahko potniki kupijo na njihovi spletni strani ali prek mobilne aplikacije Nomago, odprli o tudi tudi večino prodajnih mest. Nakup vozovnic na avtobusih ni mogoč, terminskim vozovnicam, ki so jih potniki kupili pred zaustavitvijo javnega potniškega prometa, pa se je veljavnost podaljšala. Nomago, ki v Celju opravlja tudi storitve mestnega prevoza, pravi, da tam s prevozi še niso začeli, saj celjska občina še preverja pogoje NIJZ.
Je pa danes spet začel obratovati mestni potniški promet v Novi Gorici, vendar avtobusi vozijo le na mestnem območju občin Nova Gorica in Šempeter-Vrtojba, na italijansko stran v Gorico pa ne, so zapisali na spletni strani Nomaga. Avtobusi bodo vozili po rednem voznem redu in bodo tako kot doslej brezplačni.
Brez posebnosti trenutno vozijo tudi avtobusi Ljubljanskega potniškega prometa, kjer dopoldne ni bilo zaznati težav s prezasedenostjo. Stekel je tudi potniški promet v novomeški mestni občini, kjer avtobusi vozijo po ustaljenem voznem redu. Potniki lahko vozovnice kupijo na prodajnem mestu na novomeški avtobusni postaji, saj nakup na avtobusu za zdaj še ni mogoč.
KOMENTARJI (81)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.