Spomnimo, okužbo so v petek potrdili na novogoriški osnovni šoli Milojke Štrukelj. Okužbo z novim koronavirusom pri učencu novogoriške Osnovne šole Milojke Štrukelj so odkrili v petek, na šoli pa so za okuženega učenca izvedeli med koncem tedna, kar je po besedah ravnatelja Janeza Kobeta povzročilo tudi zaskrbljenost pri nekaterih starših in učiteljih. Danes je stanje na šoli po njegovih ocenah dokaj normalno. "Sledimo vsem preventivnim ukrepom, zato cel 5. razred, v katerem je okužen učenec, skupaj z razredničarko ostaja v 14-dnevni karanteni na domu, kar pomeni, da je zanje šolskega leta konec," je pojasnil Kobe.
Dejal je, da so na šoli še bolj poostrili vse preventivne ukrepe oziroma jih še strožje upoštevajo, in sicer socialno razdaljo, nošenje mask in drugo. Zaščitne maske pa ves čas nosijo učitelji in tudi učenci zadnjega triletja.
Mariborski tretješolci zaključujejo karanteno
Medtem pa se za prve šolarje, ki so po ponovnem odprtju šol v Sloveniji pristali v karanteni, ta zaključuje. Gre za sošolce in učiteljico tretješolca na eni od mariborskih osnovnih šol, ki je bil na testu za covid-19 pozitiven v začetku junija. Okužbo so potrdili še pri dveh članih njegove družine, zato je moralo preventivno v karanteno še nekaj drugih oseb, skupno 42 ljudi.
Kot so povedali na Nacionalnem inštitutu za javno zdravje (NIJZ), dodatnih okužb v tem primeru niso zaznali, zato se lahko vsi v torek vrnejo v vsakodnevno življenje. "Nobena oseba ni razvila simptomov. V petek smo vse kontakte v karanteni še enkrat poklicali in jih povprašali o spremembah zdravstvenega stanja. Vsi so zdravi," so pojasnili.
Šolarji in učiteljica se bodo tako lahko v torek vrnili v šolo, drugi pa v službe. Ob odreditvi karantene so vsi prejeli navodila in priporočila za ravnanje, v šoli pa ostajajo v veljavi enaki ukrepi, kot so jih izvajali do sedaj. Dodatnih ukrepov v NIJZ niso predlagali, tudi testirani na covid-19 niso bili in tudi ne bodo, saj tega trenutno veljavna navodila in priporočila ne predvidevajo.
Pred tremi dnevi je bila sicer v Mariboru potrjena nova okužba z novim koronavirusom, a ni povezana z omenjeno skupino. Po navedbah NIJZ gre v tem zadnjem primeru za slovenskega državljana, ki je pripotoval iz Srbije.
V 14-dnevni karanteni je še drugi razred jeseniške Osnovne šole Prežihovega Voranca, ki je zaradi okužbe šolarke doma ostal 5. junija. Kot so pojasnili na šoli, učenje zanje poteka na daljavo kot v času epidemije, drugi otroci pa obiskujejo pouk na šoli. Morebitnega novega primera okužbe med šolarji niso zaznali, zato po besedah epidemiologa ni zadržkov, da se, tako kot je bilo predvideno, v petek tudi omenjeni razred ne bi ponovno vrnil v šolo, je povedal ravnatelj šole Robert Kerštanj.
Dovoljeno zbiranje do 500 oseb
Sicer pa je odslej znova dovoljeno javno zbiranje do 500 oseb, športnih prireditev pa se lahko udeležijo tudi gledalci. Pri tem pa je treba upoštevati vsa varnostna priporočila in usmeritve Nacionalnega inštituta za javno zdravje (NIJZ) za preprečevanje širjenja okužbe z novim koronavirusom.

Kaj v praksi pomeni omejitev zbiranja do 500 oseb?
Po besedah vladnega govorca Jelka Kacina je treba med 500 oseb šteti tudi športnike, delegate, predstavnike medijev, varnostnike in drugo podporno osebje, ki na različne načine sodeluje pri izvedbi prireditve. "Torej to ni 500 gledalcev, ampak je bistveno manj. Tega ne smemo pozabiti zlasti, ko gre za kolektivne športe," je opozoril Kacin. Vlada se je pred odločitvijo seznanila z oceno strokovne svetovalne skupine za zajezitev in obvladovanje epidemije covida-19 pri ministrstvu za zdravje.
Da bi preprečili hitro širjenje virusa, je vlada prve ukrepe omejevanja zbiranja sprejela že kmalu po prvi potrjeni okužbi v Sloveniji. Sprva so omejitve prepovedi veljale le za zaprte prostore, 20. marca pa je z nekaj izjemami začela prepoved zbiranja in gibanja na javnih površinah. Z umirjanjem epidemiološke situacije pa je vlada začela rahljati ukrepe, tudi glede zbiranja.
Odpravljajo se omejitve na meji z Italijo
Potem ko je Slovenija v soboto odpravila omejitve na meji z italijansko deželo Furlanija - Julijska krajina, jih danes odpravlja še s preostalo Italijo. Mejo z zahodno sosedo so slovenske oblasti zaradi pandemije covida-19 zaprle 12. marca. Državljani Slovenije in Italije lahko mejo med državama prehajajo zunaj kontrolnih točk, ostalim pa so za prehajanje te meje na voljo štiri kontrolne točke Vrtojba, Fernetiči, Škofije in Krvavi potok.
Na meji s Hrvaško pa so od danes odprti tudi vsi maloobmejni prehodi. Omejitve na mejah, uvedene zaradi novega koronavirusa, sta sicer Slovenija in Hrvaška odpravili že konec maja. Takrat oziroma v začetku junija je Slovenija odprla meje z Avstrijo in Madžarsko. Na seznamu varnih držav, iz katerih je mogoče v Slovenijo vstopiti brez 14-dnevne karantene, je od danes 19 držav. Poleg Italije je na seznamu po novem še Črna gora.

Številne meje se odpirajo tudi drugod po Evropski uniji. Omejitve za 29 držav, katerih državljanom in stalnim prebivalcem ob prihodu ne bo treba v karanteno, je odpravila Grčija. Na seznamu je tudi Slovenija. Odpravo vseh omejitev pri vstopu v državo za večino članic EU, vključno s Slovenijo, so za danes napovedale tudi Češka, Švica, Belgija in Francija.
Velika večina evropskih držav je sredi marca zaradi pandemije novega koronavirusa zaprla meje. Potem ko se je pandemija po Evropi umirila, zdaj številne ob začetku turistične sezone odpravljajo tudi te omejitve. Večina Evropejcev lahko tako od tega tedna dopustuje v približno treh četrtinah držav EU.
KOMENTARJI (31)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.