Hrvaška civilna zaščita je sporočila aktualne podatke v državi v povezavi s koronavirusom. Potem ko so v torek potrdili 22 novih okužb, je številka v samo 24 urah narasla na kar 95. V petih županijah so potrdili po eno novo okužbo, in sicer v Brodsko-posavski županiji, Šibensko-kninski, Virovitiško-podravski, Splitsko-dalmatinski in Varaždinski županiji. Dve novi okužbi so zabeležili v Istri in v Sisaško-moslavški županiji, pet pa v Zadarski. Sedem obolelih prihaja iz Zagrebške županije, v mestu Zagreb pa so odkrili 25 novih primerov.
Devet okužb je potrjenih v Primorsko-goranski županiji, v Osiješko-baranjski pa kar 40, od tega 38 v Đakovu. Opravili so 919 testov, v bolnišnici pa se zdravi 42 oseb.
Hrvaška prestolnica poleg samostana v Đakovu postaja novo večje žarišče koronavirusa. Zaradi večjega porasta primerov je direktor inštituta za javno zdravje v Zagrebu Zvonimir Šostar že napovedal dodatne zaščitne ukrepe. Predlagali bodo obvezno nošenje zaščitnih mask v zaprtih prostorih, zlasti v gostinskih objektih. Od srede je obvezno nošenje mask na sredstvih javnega prevoza.
Virus se je v Zagrebu razširil v dveh bolnišnicah, med drugim v psihiatrični bolnišnici Sveti Ivan. Po informacijah N1 naj bi bilo okuženih 16 pacientov in štirje zaposleni. Oddelek, na katerem je izbruhnil virus, je izoliran, pacienti pa naj bi imeli le blage simptome. Direktor bolnišnice ocenjuje, da je virus vnesel eden od zaposlenih po vrnitvi iz tujine. V Zagrebu je v samoizolaciji skoraj 600 oseb.
V Đakovu je virus izbruhnil v samostanu. Dve nuni, ki tam bivata, sta se pred dnevi vrnili s Kosova, v nedeljo pa je prvih nekaj sester usmiljenk dobilo visoko temperaturo. Nemudoma so zaprli tudi tamkajšnji vrtec, ki ga vodijo nune. V samoizolaciji je zdaj skupno 133 otrok, karanteno pa so odredili tudi za njihove starše.
Ena od novih okužb v Istri je medtem vnešena iz Švedske. Gre za žensko, ki ima dvojno državljanstvo: hrvaško in švedsko. Vneseno okužbo iz ZDA so odkrili v Brodsko-posavski županiji. Na območju Primorsko-goranske županije so odkrili 10 novih okužb. Med obolelimi je pet mornarjev, ki so se testirali po prihodu z ladje. Včeraj so hrvaški mediji poročali o okuženi osebi na Reki, ki je pripotovala iz Slovenije.
Na območju Zadarske županije so potrdili pet novih okužb. Gre za štiri bolgarske državljane in državljanko Hrvaške. Niti ena od teh okužb ni povezana s spornim teniškim turnirjem, temveč gre za turiste in osebo, ki je pred tem obiskala Slovenijo.
Hrvaška je sicer včeraj prav zaradi vnesenih primerov zaostrila nadzor na meji s Srbijo in BiH. Za potnike, ki prihajajo iz teh držav, je odslej obvezna 14-dnevna karantena. Slednja je obvezna tudi za potnike, ki prihajajo s Kosova in iz Severne Makedonije. Zaradi novega odloka hrvaške vlade je bila v sredo precejšnja gneča na mejnih prehodih z BiH. Odlok je namreč v veljavo stopil šele danes ob polnoči. Najdaljša čakalna doba je bila na mejnem prehodu Maljevac pri Veliki Kladuši in pri Slavonskem Brodu.
Hrvaški notranji minister Davor Božinović je sicer danes na seji vlade dejal, da stopajo v fazo življenja z virusom. Premier Andrej Plenković se je dotaknil porasta okužb v zadnjih dneh in opozoril, da je "virus spet tukaj", potem ko so ga v prvem valu uspešno premagali.
Izjemno ugodne epidemiološke razmere, ki smo jih dosegli, so privedle do odpiranja meja, vendar smo se zavedali, da to predstavlja veliko tveganje, je dejal Plenković. Spomnil je, da trenutno na Hrvaškem biva več kot 200.000 turistov. Zaradi porasta okuženih je premier pozval k upoštevanju ukrepov in opozoril, da so se državljani preveč sprostili."Naše sobivanje z virusom se nadaljuje in tega se moramo zavedati," je dejal Plenković in dodal, da bo storjeno vse, da bo število okuženih čim manjše, a da je normalno, da bo več žarišč. To ni šprint, a upam, da tudi ni maraton, je še dodal premier.
Markotić: Dvojno državljanstvo nas ne ščiti pred virusom
Direktorica klinike za nalezljive bolezni dr. Frana Mihaljevića Alemka Markotić je za televizijo N1 spregovorila o trenutnih razmerah na Hrvaškem.
"Če nas nekaj ne izuči, bomo to ponovili. Enako je z virusom, takoj ko najde prostor za vstop, tja vstopi, če ne postavimo ovir. Imamo dve glavni žarišči, to sta Đakovo in psihiatrična bolnišnica v Zagrebu. Ostalo so posamezni primeri," je povedala. Po njenih besedah niso samo prebivalci krivi za nastalo situacijo. Vedeli smo, da obstaja nevarnost, pomembno pa je, da se držimo ukrepov, ki smo jih predpisali, je dejala. "Mesec dni smo se jih držali, meje so bile odprte in šlo nam je dobro. Zadnja dva tedna se je povečal obisk iz Srbije in BiH, prišlo je več okuženih in posledično več kontaktov," je poudarila Markotić.
Dodala je, da je ukrep zapiranja mej kratkotrajen. "Dvojno državljanstvo nas ne ščiti pred virusom," je odgovorila, ko so jo novinarji vprašali, ali bi lahko posamezniki, ki imajo dvojno državljanstvo, vseeno vstopili v državo brez samoizolacije. Markotić je izrazila upanje, da bo kolegom v BiH uspelo zajeziti virus.
KOMENTARJI (1450)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.