Epidemiološka slika se v Srbiji vztrajno slabša. V zadnjih 24 urah so testirali 8102 oseb in odkrili 309 novih primerov okužb. Za posledicami covida-19 pa je umrlo 11 ljudi, ker je več kot včeraj, ko je umrlo šest bolnikov, in največ v enem dnevu od začteka epidemije. Doslej je za najbolj črn dan po številu smrti zaradi covida-19 v Srbiji veljal 14. april. Takrat je v 24 urah umrlo devet ljudi, danes pa so to številko celo presegli.
Na respiratorjih v bolnišnicah po Srbiji je trenutno 81 ljudi.
Število novoodkritih okužb v zadnjem dnevu je sicer nekoliko nižje od dneva poprej, saj so v četrtek v Srbiji zabeležili 359 novih okužb s koronavirusom, kar je največ v zadnjih tednih. So pa včeraj testirali tudi skoraj 1000 ljudi več kot danes.
V Beogradu razglasili izredne razmere, obvezno nošenje mask
Ker se epidemiološka slika še posebej v prestolnici vztrajno slabša, je srbski predsednik Aleksandar Vučić včeraj predstavil nove, strožje ukrepe za Beograd.
Vučić je tako včeraj prebivalcem Beograda zapovedal obvezno nošenje zaščitnih mask v zaprtih prostorih in upoštevanje fizične razdalje najmanj 1,5 metra. Nošenje zaščitnih mask je obvezno tudi na vseh javnih potniških prevoznih sredstvih. Tiste, ki ne bodo upoštevali novih pravil, čaka kazen v višini približno 45 evrov (5000 dinarjev).
Prav tako je vlada sprejela nove omejitve glede zbiranja ljudi. V zaprtih prostorih bo ta omejitev veljala za do 100 ljudi, na odprtem pa največ 500. Maske bodo v zaprtih prostorih obvezne.
Župan Beograda Zoran Radojičić pa je sporočil, da v mestu od danes veljajo izredne razmere. Te naj bi trajale dva tedna. Izredno stanje so sicer razglasili tudi v nekaterih drugih srbskih mestih, med drugim v Novem Pazaru, Vranju, Kragujevccu, Ivanjici in Tutinu.
Študenti protestirajo proti napovedanemu zaprtju domov
Poleg zaprtja nočnih klubov, lokalov in restavracij med 23. in 6. uro je Vučić napovedal tudi zaprtje študentskih domov, kar je mlade pognalo na ulice. Med pohodom po Beogradu so blokirali nekatere ulice in glasno vzklikali: "Ne gremo domov!" Svoje nestrinjanje z vladnimi odloki so izrazili z glasnimi žvižgi, napovedali pa so nove proteste, če jih Vučić ne bo uslišal. Posredovala je tudi policija.
Vztrajali so, da ne bodo zapustili svojih sob v času, ko na fakultetah v Srbiji potekajo zaključni izpiti.
Kasneje je srbski predsednik za medije sporočil, da so s študenti vendarle našli skupni jezik in bodo lahko ti še naprej bivali v študentskih domovih. Pri tem bodo morali upoštevali stroge epidemiološke ukrepe.
Skupina študentov se je tudi danes zbrala pred Filozofsko fakulteto v Beogradu, kjer so znova izrazili svoje nasprotovanje zapiranju študentskih domov. Predstavnik študentske organizacije Miloš Karavejzić je dejal, da z zborom želijo poudariti, da študentov nihče ne sme poniževati z lažnimi obljubami. "Ne damo naših domov, ki so jih zgradili naši starši, oni ne pripadajo Aleksandru Vučiću in vladi, ne morejo nas vreči ven," je dejal. Študent Marko Radić je ob tem dejal, da na tem protestu ni prostora za politične interese strank, ki bi ga želele zlorabiti.
Študenti zaradi pandemije zahtevajo tudi dodatne izpitne roke v avgustu in dodatne roke za študente, ki so se okužili z novim koronavirusom. Poleg tega od vlade zahtevajo tudi brezplačno testiranje na koronavirus in ukinitev šolnin za prihodnje leto za študente samoplačnike. Študenti od vlade pričakujejo odgovor v roku treh dni.
V Novem Pazaru bodo aktivirali tudi vojaško bolnišnico
V enem od "epicentrov" novega izbruha covida-19 v Srbiji, Novem Pazaru, je v zadnjih 24 urah umrlo še pet ljudi. V tamkajšnji bolnišnici se trenutno zdravi 205 bolnikov s covidom-19. "V zadnjih 24 urah smo na bolnišnično zdravljenje sprejeli 31 bolnikov, kar je pol manj kot včeraj. Zdaj imamo tako 205 covid bolnikov. Na respiratorju je ena oseba. V terciarne ustanove smo napotili pet oseb," je na novinarski konferenci pojasnil koordinator Splošne bolnišnice v Novem Pazaru Mirsad Đerlek.
Bolnišnica naj bi danes prejela še 10 respiratorjev, tako da jih bo za zdravljenje bolnikov na voljo 28. Poleg tega pa bodo ob bolnišnici postavili tudi vojaško bolnišnico. "Od danes smo regionalna covid-19 bolnišnica in sprejemali bomo tudi bolnike iz Sjenice, ker so v Užicah težke razmere. To je težka naloga, nimamo dovolj kadrov, zdravstveni delavci so preutrujeni. Vendar me je razveselila informacija, da bodo postavili vojaško bolnišnico s 150 posteljami, 15 vojaških zdravnikov, infektologom, pulmologom in 25 tehniki z njihovo opremo," je dejal Đerlek. Ob tem je pomiril, da so razmere v bolnišnici za zdaj pod nadzorom. Za pomoč preobremenjenemu zdravstvenemu osebju so angažirali devet nezaposlenih zdravnikov in 17 medicinskih sester, s čimer želijo nadomestiti pomanjkanje kadrov zaradi številnih bolniških.
Številke višje, kot jih sporoča srbska vlada?
Balkanska preiskovalna mreža (BIRN) opozarja, da srbska vlada prikrivala dejansko število umrlih za novim koronavirusom. Po njihovih podatkih, za katere pravijo, da so del uradnega državnega informacijskega sistema Covid19, je v Srbiji od 19. marca do 1. junija 2020 od novega koronavirusa umrlo 632 bolnikov, kar je za več kot 388 več od uradno predstavljene številke za to obdobje, ki je bila 244.
Poleg tega so raziskovalni novinarji BIRN zapisali, da se je število okuženih oseb v juniju gibalo med 300 in 340 na dan, kar je precej več od uradnih podatkov, da je ta številka pod 100 primerov dnevno, kar je vlada predstavljala javnosti.
KOMENTARJI (60)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.