Hospitaliziranih je 1209 bolnikov, v intenzivni enoti pa se jih nahaja 194. Trenutno je po ocenah 19.525 aktivnih primerov. Iz bolnišnic je bilo odpuščenih 38 oseb.
Sloveniji je do vključno 3. januarja umrlo več kot 2800 bolnikov s covidom-19. Po doslej zbranih nepopolnih podatkih NIJZ je med umrlimi preko 1400 žensk in več kot 1100 moških; vsi demografski podatki sicer še niso zbrani. Med okuženimi pa je večji delež umrlih moških.
Danes je v Slovenijo prispelov novih 16.575 odmerkov cepiva, je na današnji novinarski konferenci povedala državna sekretarka na ministrstvu za zdravje mag. Marija Magajne. Namenjeni bodo predvsem zaposlenim v zdravstvu, v prihodnjem tednu pa bodo za cepljenje na vrsti najbolj ogroženi deli prebivalstva.
Zaradi velikega povpraševanja so v mnogih zdravstvenih domovih po državi danes začeli izvajati prostovoljna presejalna testiranja na okužbo z novim koronavirusom s hitrimi antigenskimi testi. Med testiranimi so tudi učitelji učencev s posebnimi potrebami, ki se bodo v torek po skoraj treh mesecih učenja na daljavo vrnili v šole in zavode. Kakšni so rezultati testiranj učiteljev, Magajnejeva še ne ve, več bo lahko povedala v torek. Je pa dejala, da je v s splošni populaciji nekaj posameznikov, ki brez znakov prebolevajo okužbo, med njimi je zelo verjetno tudi kakšen učitelj.
Magajnejeva je dejala, da je množično hitro testiranje eden od ukrepov, ki bi lahko pripomogel k zmanjševanju širjenja okužb. Z večjim obsegom testiranja bi lahko v naslednjih tednih z lažjim srcem odpirali nekaterih dejavnosti, kot so denimo šole. Katere so tiste druge dejavnosti, ki bi jih lahko med prvimi odpirali oz. sproščali, pa ni želela pojasniti.
Glede zanesljivosti hitrih testov pa je dejala, da gre pri pozitivnem testu zelo verjetno dejansko za okužbo. Medtem pa je treba biti pri negativnem rezultatu pozoren, saj tak rezultat velja le za čas testiranja, obstaja pa tudi verjetnost lažno negativnega testa. Zato je poudarila, da če je bil posameznik v stiku z okuženim ali kaže kakšne znake bolezni, naj upošteva vse previdnostne ukrepe. Ob znakih bolezni pa naj o tem obvesti svojega zdravnika.
Glede možnosti cepljenja pri zdravnikih koncesionarjih pa je sekretarka Magajne dejala, da, kot je razvidno iz strategije cepljenja, so cepilni centri v bolnišnicah in zdravstvenih domovih. "Vsak koncesionar se lahko dogovori z zdravstvenim domom za samo izvedbo cepljenja. Po našem mnenju pa je najbolj pomembno, da prednostno listo interesa za cepljenje vzpostavijo pri vsakem osebnem izbranem zdravniku."
Državna sekretarka je v nedeljo poudarila, da je hitro množično testiranje namenjeno posameznikom, ki niso bolni, so pa morda v zadnjem času imeli kak stik, ki jih skrbi. Po njenih navedbah se je v hitrih testiranjih v zadnjih dneh leta izkazalo, da je bil pozitiven približno en odstotek testiranih.
Na onkološkem inštitutu prejšnji teden več potrjenih okužb z novim koronavirusom
Na Onkološkem inštitutu Ljubljana so v preteklem tednu potrdili 15 okužb z novim koronavirusom, od tega sedem pri bolnikih in osem pri zaposlenih, piše na njihovi spletni strani. Sprejeti so bili vsi ukrepi za zaščito bolnikov in zaposlenih. Zaradi potrjenih več okužb na oddelku H1 velja za ta oddelek poseben režim s poostrenimi varnostnimi ukrepi.
Vse nove bolnike, ki potrebujejo bolnišnično zdravljenje, sprejemajo na ostale oddelke inštituta. Ob tem na inštitutu zagotavljajo, da obravnava onkoloških bolnikov poteka nemoteno.
Kje izvajajo hitra testiranja?
V številnih zdravstvenih domovih po državi so začeli izvajati prostovoljna presejalna testiranja na okužbo z novim koronavirusom s hitrimi antigenskimi testi. Zdravstveni domovi so se organizirali različno. Lokacije testiranj po državi preverite tukaj.
Na odvzem brisa na mestih za hitro testiranje se ni treba posebej naročati. Posameznik mora s seboj imeti osebni dokument in kartico zdravstvenega zavarovanja, o izvidu pa bo obveščen prek SMS. Kot so ob napovedi ponedeljkovega splošnega hitrega testiranja poudarili v Zdravstvenem domu Logatec, naj tisti, ki bo pozitiven na hitrem testu, ostane doma in stopi v stik s svojim izbranim zdravnikom.
Za tiste s simptomi okužbe dihal pa ostajajo navodila enaka: poklicati svojega zdravnika in opraviti PCR-testiranje, je v nedeljo izpostavila Magajnetova.
Prejšnji teden na mejnih prehodih in kontrolnih točkah skoraj 8900 napotitev v karanteno
V preteklem tednu je bilo na mejnih prehodih in kontrolnih točkah izdanih 8897 potrdil o napotitvi v karanteno na domu, od tega 6719 odraslim in 2178 mladoletnim osebam. Na mejah so zavrnili vstop v državo 101 osebi, so sporočili s policije. V primerjavi s tednom poprej so izdali za 82,5 odstotka več karantenskih odločb.
V soboto so se sicer spremenili pogoji vstopa v Slovenijo zaradi obvladovanja epidemije. Vstop v državo brez odrejene karantene se omogoči tistim, ki predložijo negativni PCR test, ki ni starejši od 48 ur od odvzema brisa in je opravljen v državah članicah EU oziroma schengenskega območja, tistim, ki izpolnjujejo izjeme za vstop brez karantene, ali pa če ob vrnitvi na enega od petih mejnih prehodov s Hrvaško ali na Letališču Jožeta Pučnika opravijo testiranje s hitrim antigenskim testom in je rezultat negativen.
Če je rezultat testiranja negativen, se osebi dovoli vstop v Slovenijo brez napotitve v karanteno na domu in v aplikaciji CovidObr opravi preklic potrdila za napotitev v karanteno na domu.
Tako so na omenjenih šestih mejnih prehodih, kjer se izvaja tudi testiranje s hitrim antigenskim testom, v soboto izdali 505 potrdil za napotitev v karanteno na domu in preklicali 2360 obrazcev za napotitev v karanteno na domu. V nedeljo so izdali 447 potrdil za napotitev v karanteno in preklicali 3154 obrazcev za napotitev. Danes do 7.30 ure pa so izdali 285 potrdil za napotitev v karanteno na domu in preklicali 880 obrazcev, so še sporočili z Generalne policijske uprave.
V torek se v šole vračajo učenci s posebnimi potrebami
Po skoraj treh mesecih učenja na daljavo se učenci s posebnimi potrebami v šole in zavode znova vračajo v torek. A pred vrnitvijo na delovno mesto se bodo njihovi učitelji in zaposleni danes preventivno testirali.
Testiranje bodo zaposleni v vzgoji in izobraževanju lahko opravili v zdravstvenih domovih po državi, ker se danes začenja tudi široko prostovoljno splošno testiranje na novi koronavirus s hitrimi testi. Državna sekretarka na ministrstvu za zdravje Marija Magajne je v nedeljo pojasnila, da "ko bo padla odločitev, da se odprejo tudi ostale šole, bodo taka testiranja v zdravstvenih domovih izvajali tudi za ostale zaposlene v vzgoji in izobraževanju".
Programi za otroke s posebnimi potrebami se morajo začeti izvajati v skladu z odločbo ustavnega sodišča, ki je kot skrajni rok za to določilo 4. januar.
KOMENTARJI (782)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.