Veliko vernikov je v petek zvečer na ulicah več črnogorskih mest čakalo na odločitev tožilstva v Nikšiću, ali bodo duhovnike Srbske pravoslavne cerkve (SPC) izpustili ali jim bodo pripor podaljšali. Priprli so jih, ker so kljub prepovedi zbiranja zaradi novega koronavirusa vodili molitveno procesijo, ki se je je udeležilo več tisoč vernikov. Danes so jih dočakali s cvetjem in vzkliki podpore.
V sredo zvečer so po pridržanju duhovnikov v več mestih v Črni gori potekali protesti. Prišlo je do nemirov in spopadov s policijo, ki je proti protestnikom v mestih Plevlja in Nikšić uporabila tudi solzivec. Poškodovanih je bilo 26 policistov, pridržali so več deset ljudi.
Eden od vodij prosrbske črnogorske stranke Demokratska fronta Andrija Mandić pa je zagrozil, da bodo v državi začeli "oblačiti uniforme", če duhovnikov ne bodo izpustili iz pripora. Vladne stranke so to stališče Mandića, ki je nepravnomočno obsojen na pet let zapora zaradi organizacije poskusa državnega udara v Črni gori leta 2016, obsodili kot manipulacijo in zavestno hujskanje ljudi k nasilju. Vladna Demokratska stranka socialistov ga je obtožila pozivanja k državljanski vojni. Njegove pozive so obsodili tudi v nekaterih opozicijskih strankah.
Črnogorske oblasti imajo zgodovino burnih odnosov s Srbsko pravoslavno cerkvijo, največjo versko skupnostjo v državi, ki je v preteklosti nasprotovala ločitvi Črne gore od Srbije.
Letos je organizirala ulične proteste poti novemu zakonu o svobodi veroizpovedi, v skladu s katerim naj bi ji odvzeli lastništvo nad okoli 700 verskimi objekti v državi. Vlada v Podgorici trdi, da želijo zgolj urediti lastninsko stanje in finančne zadeve vseh verskih skupnosti.
KOMENTARJI (23)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.