Planinska zveza Slovenije je pripravila priporočila za hojo po planinskih poteh, zavarovanih plezalnih poteh, za turno kolesarjenje, turno smučanje, alpinizem, športno plezanje v plezališčih in na balvanih ter ostale dejavnosti v gorskem svetu v času sproščanja ukrepov zaradi epidemije koronavirusa.
Ob razglasitvi epidemije so v Planinski zvezi vse obiskovalce gora pozvali, da se iz znanih razlogov odpovedo dejavnostim v gorah, razen lažjim sprehodom v bližini doma in v družbi domačih. Pohvaliti je treba obiskovalce gora, da so se priporočil držali in posledično je bilo v času od razglasitve epidemije do konca aprila posredovanj gorskih reševalcev v gorah minimalno, so zapisali v sporočilu za javnost.
V Sloveniji pa so se sedaj začeli sproščati ukrepi za zajezitev širjenja koronavirusa. V planinski organizaciji se zavedajo, da je "telesna dejavnost na prostem pomembna za zdravje posameznika in da je v teh pomladnih dneh težko ostati doma", a dodajajo, da razglasitev epidemije v Sloveniji še vedno velja, obiskovalci gorskega sveta pa se morajo držati odlokov pristojnih institucij.
"Svetujemo, da se izogibate zahtevnih in zelo zahtevnih planinskih poti, turne smuke in nasploh visokogorja in bolj tveganih planinskih dejavnosti," sporočajo. Kot glavne razloge za to pa navajajo, da gorsko reševanje zaradi epidemije poteka v posebnih pogojih. Ob upoštevanju vseh protokolov pa se intervencijski čas od poziva gorskih reševalcev do prihoda do ponesrečenca bistveno podaljša - četudi je poškodovani na planinski poti, ki je označena kot lahka.
"Z vsemi poškodovanimi je treba ravnati, kot da so okuženi s covidom-19 in ob tej predpostavki posadka helikopterja lahko odkloni prevoz v primeru, da je reševanje s pomočjo helikopterja sploh mogoče," še dodajajo.
Poudarjajo tudi, da so planinske koče do nadaljnjega zaprte, s čimer je onemogočena oskrba ali varno zavetje obiskovalcev gora. V začetku tedna je bilo gostinskim lokalom omogočeno, da so začeli prodajo pijače in hrane za na pot, tudi nekaj planinskih koč se je odločilo za ta način prodaje. Bo pa s 4. majem dovoljena strežba hrane in pijače na terasah in vrtovih pred planinskimi kočami.
PZS dodaja, da so v tem času planinske poti lahko poškodovane, poleg tega je povečana možnost padajočega kamenja, sploh tam, kjer poti potekajo pod stenami.
Planinska zveza svetuje, da pri vseh dejavnostih upoštevate varnostno razdaljo, v nahrbtniku imejte zaščitno masko in razkužilo, izogibajte se rokovanju, objemanju ali pitju iz steklenice drugega, in predvsem, če niste popolnoma zdravi, ostanite doma.
"Verjamemo, da smo obiskovalci gora osebno in družbeno odgovorni in da se bomo v tem izrednem času znali pravilno odločati in ustrezno udejstvovati v našem gorskem svetu. Ob odgovornem ravnanju drug do drugega ne pozabite na odgovoren odnos do narave in smeti ne puščajte na poteh, pri planinskih kočah ali na izhodiščih, ampak jih odnesite domov in tam odložite v ustrezne zabojnike," dodaja Planinska zveza Slovenije.
KOMENTARJI (68)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.