Ministrstvo za zdravje je v predlog oziroma osnutek sedmega protikoronskega zakonskega paketa (tako imenovani PKP7) med drugim vključilo predlog za oprostitev davka na dodano vrednost (DDV) za cepiva proti covidu-19, teste za novi koronavirus, opremo za testiranje in cepljenje ter vse s tem povezane zdravstvene storitve, so danes pred sejo vlade zapisali na spletni strani ministrstva.
Če bo predlog sprejet, bodo vsa cepilna mesta, bolnišnice, zdravstveni domovi, koncesionarji in mobilne enote ter vsi, ki bodo izvajali testiranje, lahko učinkovine in potrebno opremo kupovali brez DDV.
Kot so zapisali ministrstvu, je bil tak predlog predhodno sprejet na ravni Evropske unije. Tam je doslej veljalo, da lahko države članice uveljavijo nižjo stopnjo DDV za prodajo cepiv, ne pa za komplete za cepljenje in testiranje. Po novem bo mogoča uveljavitev ničelne stopnje DDV oziroma oprostitev DDV tudi na tem področju, pri čemer se bodo države lahko same odločile, do katere mere ter za katere učinkovine, opremo in zdravstvene storitve bodo uveljavile nižjo oziroma nično stopnjo DDV.
Na ministrstvu verjamejo, da bi Slovenija s cenejšim testiranjem omogočila večje število opravljenih testov, s cenejšim cepljenjem pa zmanjšala obremenitev zdravstvenega sistema. Hkrati bi ukrep administrativno razbremenil vse, ki se oziroma se bodo ukvarjali s testiranjem in cepljenjem ter zmanjšal njihove stroške.
Predlog ukrepa, ki bi veljal do 31. decembra 2022, mora najprej potrditi vlada, nato bo zakon po nujnem postopku obravnaval DZ, sledila bo objava v uradnem listu in nato uveljavitev, so še navedli v sporočilu.
Vlada sprejela osnutek sedmega protikoronskega paketa
Vlada je na današnji seji med drugim nato tudi sprejela osnutek predloga zakona o interventnih ukrepih za pomoč pri omilitvi posledic drugega vala epidemije covida-19. Omenjeni predlog sedmega protikoronskega zakona bo dokončno oblikovala na eni od prihodnjih sej, so napovedali v sporočilu za javnost po seji vlade.
Glavni cilj osnutka predloga zakona je omiliti in odpraviti posledice covida-19 na področje gospodarstva, dela in delovnih razmerij, socialnega varstva ter zdravstvenega varstva, so zapisali v sporočilu po seji vlade.
Gospodarsko ministrstvo je pred vladno sejo predlagalo, da bi vanj vnesli nekatere spremembe pri dodeljevanju spodbud za investicije, za dodatnih pet milijonov evrov pa bi povečali sredstva za nakup zaščitnih mask, ki jih bo namenilo gospodarstvu.
Ministrstvo je predlagalo tudi dvig subvencije za kritje fiksnih stroškov najbolj prizadetim podjetjem na 2000 evrov na zaposlenega na mesec, prav tako bi spremenilo rok za izplačilo te subvencije na najpozneje 20. januarja 2021.
Med predlogi novih ukrepov za pomoč turistični panogi so na ministrstvu izpostavili uvedbo 200-milijonskega posojilnega sklada za turizem, ki bi se izvajal prek SID banke in bi bil namenjen spodbudam novih investicij v turizmu, uvedbo 90-milijonskega sklada za brezobrestne kredite, ki jih bo izvajal Slovenski podjetniški sklad, in več kot 100-milijonsko garancijo Slovenskega podjetniškega sklada za bančne kredite malim in srednje velikim podjetjem.
KOMENTARJI (20)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.