Zaščitne maske v osnovnih šolah do zdaj za učence niso bile obvezne v matičnih razredih, po spremenjenem odloku pa bodo tam obvezne tako za učitelje kot učence od vključno 6. razreda, v srednjih šolah pa bodo za vse obvezne ves čas. Spremembe bodo začele veljati dan po objavi spremenjenega odloka v uradnem listu.
Vendar tu nastane problem, saj odlok, kot pravi prof. dr. Rajko Pirnat, glede obveznega nošenja mask nima zakonske podlage ter da posledično tudi ni podlage za izrek prekrška nekomu, ki ne nosi maske. "Nošenja mask sodišče ni nikoli presojalo kot ukrep. V zakonu o nalezljivih boleznih spet ni videti prav dobre podlage za tak ukrep. Tam so navedeni nekateri ukrepi, med njimi pa ni obveznosti nošenja medicinske ali pa kakršnekoli druge maske. Tako da je odlok z vidika zakonitosti sporen. Še bolj nezakonito pa je pisati prekrške zaradi nenošenja mask."
Kot pravi Pirnat, odlok velja, dokler ga ne razveljavi in odpravi ustavno sodišče. "Smo v zelo neprijetni situaciji. Čeprav je vlada dala predlog in čeprav je državni zbor spreminjal zakon o nalezljivih boleznih, pa v nobenem trenutku v zakon ni dodal tega ukrepa. V javnih prostorih za posameznike po zakonu ni te obveznosti, in je to problem," izpostavlja pravni strokovnjak. Ob tem poudarja, da odloki sami po sebi niso neustavni.
Kaj lahko stori šola, če učenci in dijaki ne upoštevajo ukrepa? Pirnat pravi, da obstajajo tudi drugi ukrepi, ki jih lahko šola sprejme v primeru nenošenja maske, med drugim so to disciplinski ukrepi. "Ob tem poudarjam, da ne trdim, da je nespametno nositi masko, saj so razredi prostori, kjer je večja nevarnost za prenos okužbe." To je, po njegovem mnenju, eden od manj omejujočih ukrepov.
Pirnat upa, da bodo šole ukrep o obveznosti nošenja mask razumno uporabljale.
KOMENTARJI (664)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.