Ustanovitelj nemškega biotehnološkega podjetja je za današnjo izdajo nemškega časnika Bild pojasnil, da so skupaj s Pfizerjem poleti vsem razvitim državam cepivo, ki so ga razvili, ponudili za ceno od 15 do 30 evrov na odmerek.
Julija so nato za vse razvite države, ki so naročile ustrezno veliko količino cepiva, oblikovali cenovni model. "22. julija smo na podlagi novega parametra podpisali pogodbo z ZDA, v kateri je cena znašala 19,5 dolarja (približno 16 evrov). Ta cenovni model je nato veljal za vse razvite države," je povedal Sahin.
Evropska komisija je jeseni s Pfizerjem in BioNTechom v imenu Evropske unije podpisala pogodbo za dobavo 300 milijonov odmerkov, pri čemer podatek o ceni ostaja zaupen. Več nemških medijev je sicer nedavno poročalo, da naj bi proizvajalca EU svoje cepivo junija ponudila za približno 54 evrov na odmerek. V pogodbi naj bi cena po navedbah medijev znašala približno 15,5 evra.
Pfizer in BioNTech sta ob tem v petek sporočila, da njuno cepivo dva tedna ostane stabilno tudi pri temperaturi med minus 25 in minus 15 stopinj Celzija. Trenutno morajo to cepivo, ki temelji na inovativni tehnologiji informacijske ribonukleinske kisline mRNK, hraniti pri temperaturi med minus 80 in minus 60 stopinj Celzija, kar otežuje njegovo dobavo.
Nove podatke so že vložili pri ameriškem uradu za hrano in zdravila (FDA), da bi ta popravil svoje dovoljenje za uporabo cepiva.
Izraelski znanstveniki: To cepivo je že po prvem odmerku 85-odstotno učinkovito
Izraelski znanstveniki pa so medtem ugotovili, da je to ameriško-nemško cepivo že po prvem odmerku 85-odstotno učinkovito. V študiji je sodelovalo več kot 9000 zdravstvenih delavcev bolnišnice Sheba v bližini Tel Aviva. Približno 7000 jih je prejelo en odmerek cepiva, drugi pa še niso bili cepljeni.
Na okužbo z novim koronavirusom so testirali samo tiste, ki so kazali znake okužbe ali pa so bili v stiku z okuženo osebo. Potrdili so 170 okužb, od tega jih 52 odstotkov ni bilo cepljenih. Ob primerjanju obeh skupin so ugotovili, da je bilo cepivo od enega do 14 dni po prvem odmerku 47-odstotno učinkovito. Po od 15 do 28 dneh pa je učinkovitost narasla na 85 odstotkov.
"Vidimo, da je učinkovitost zelo visoka že takoj po dveh tednih. Po od dveh do štirih tednih po cepljenju je učinkovitost pri zmanjšanju simptomatske okužbe 85-odstotna," je povedala soavtorica študije, objavljene v znanstveni reviji Lancet, Gili Regev-Johaj.
Poudarila je, da čeprav je cepivo "neverjetno učinkovito", znanstveniki še ugotavljajo, ali lahko ljudje, ki so prejeli oba odmerka cepiva, prenašajo virus naprej. V preteklih študijah so izraelski znanstveniki ugotovili, da je cepivo Pfizerja in BioNTecha po dveh odmerkih 95-odstotno učinkovito.
V Izraelu, ki ima približno 9,3 milijona prebivalcev, so do zdaj z enim odmerkom cepiva proti covidu-19 cepili 4,23 milijona ljudi. Od tega jih je 2,85 milijona prejelo oba odmerka.
KOMENTARJI (48)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.