Razvijalca cepiva proti koronavirusu – Pfizer in BioNTech – sta današnji dan označila kot "velik dan za znanost in človeštvo". "Prvi sklop rezultatov našega preizkusa cepiva proti covidu-19 v tretji fazi daje začetne dokaze o sposobnosti našega cepiva za preprečevanje covida-19," je dejal predsednik in izvršni direktor Pfizerja Albert Bourla. "Z današnjimi novicami smo pomemben korak k temu, da ljudem po vsem svetu zagotovimo prepotreben preboj, ki bo pomagal končati to globalno zdravstveno krizo," je dodal.
Cepivo so preizkusili na 43.500 ljudeh v šestih državah in ni vzbudilo nobenih vprašanj o varnosti. Družbi nameravata za odobritev uporabe cepiva zaprositi do konca meseca. Cepivo je – poleg boljšega zdravljenja – najboljši način, da se rešimo omejitev, ki so bile uvedene za zajezitev širjenja okužb.
V zadnjih fazah testiranja je približno ducat cepiv, vendar je to prvo, ki kaže kakršne koli rezultate. Cepivo uporablja popolnoma eksperimentalni pristop, ki vključuje vbrizganje dela genetske kode virusa za treniranje imunskega sistema. Potrebna sta dva odmerka v razmiku treh tednov. Poskusi – v ZDA, Nemčiji, Braziliji, Argentini, Južni Afriki in Turčiji – kažejo, da je 90-odstotna zaščita dosežena sedem dni po drugem odmerku.
Pfizer verjame, da bo do konca tega leta lahko dobavil 50 milijonov odmerkov, do konca leta 2021 pa približno 1,3 milijarde. Vendar obstajajo logistični izzivi, saj je treba cepivo hraniti v ultrahladnem prostoru pod minus 80 stopinj Celzija. Vprašanje pa ostaja, kako dolgo traja imunost.
Predsednica Evropske komisije Ursula Von der Leyen je pozdravila poročilo razvijalcev cepiva. Dodala je še, da bo Evropska komisija kmalu s podjetjema Pfizer in BioNtech podpisala pogodbo za dobavo 300 milijonov odmerkov cepiva.
Evropska agencija za zdravila (EMA) pa je sporočila, da še preverja varnost cepiva proti covidu-19 ter da še ni prejela podatkov o kliničnih testiranjih. Za zdaj zato Bruselj vztraja pri svoji napovedi, da bo cepivo odobreno in na voljo v začetku prihodnjega leta, je dejala tiskovna predstavnica agencije.
Generalni direktor Svetovne zdravstvene organizacije (WHO) Tedros Adhanom Ghebreyesus je medtem danes pozval svet, naj se še naprej bori proti novemu koronavirusu. Po Tedrosovih besedah je trenutno najpomembneje, da ljudje sledijo znanosti in se uprejo skušnjavi, da bi za trenutek zamižali pred virusom. "Morda smo že utrujeni od virusa, a on se nas še ni naveličal," je poudaril.
Novice o cepivu pa je direktor WHO označil za 'spodbudne'. Za odlično opravljeno delo se je zahvalil vsem znanstvenikom po svetu, ki razvijajo cepiva in zdravila za boj proti novemu koronavirusu.
Štrukelj: V Sloveniji bi lahko cepivo prejeli januarja ali februarja
Kot je povedal prof. dr. Borut Štrukelj z ljubljanske Fakultete za farmacijo v oddaji Svet, gre za tretje cepivo, ki vsebuje genetski material. Deluje tako, da se v mišico vbrizga informacijsko RNA, ki kodira za virusni površinski protein. Ko ta RNA prisili celico, da izdeluje kopijo tega proteina, se transportira iz celice in aktivira imunski sistem. Telo nato začne proizvajati protitelesa.
Po besedah Štruklja se lahko omenjeno cepivo proizvede v velikih količinah, kar je njegova prednost, slabost pa je, da je zelo občutljivo na temperaturo.
Tretjo fazo kliničnih testiranj omenjenih proizvajalcev je označil za zelo dobro. Zdaj bodo regulatorne oblasti preverjale njihov dosje, je še pojasnil. Če bo šlo v nadaljnjih postopkih po pričakovanjih, bosta Pfizer in BioNtech prejela profizirično uporabno dovoljenje za nujne primere. Cepivo sicer ne bo takoj na voljo za vse, v Sloveniji pa bi lahko lahko prejeli januarja ali februarja prihodnje leto.
Trampuž in Beović: Gre za odlično novico
Infektolog dr. Andrej Trampuž je v oddaji 24UR ZVEČER dejal, da današnje poročilo razvijalcev cepiva najboljša novica od začetka epidmije. Kot je opozoril, cepivo ne bo takoj na voljo vsem, je pa to kot neka luč na koncu tunela. S cepivom bi tudi močno razbremenili zdravstveno osebje, ki je na robu zmogljivosti.
Cepivo bo po njegovih ocenah na voljo konec letošnjega leta oziroma v začetku prihodnjega leta, a bo moralo miniti še nekaj časa, da bi dosegli potrebno imunost. To se lahko zgodi, ko bo precepljenih med 50 in 60 odstotkov ljudi.
Da gre za odlično novico je prepričana tudi dr. Bojana Beović. Kot je dejala, se zdaj ukrepi še bolj splačajo, saj bomo z njimi rešili življenja. Potem bomo ukrepe lahko sprostili in pomagali gospodarstvu, je dodala. "Gre za kratek čas, ki se ga splača zdržati."
KOMENTARJI (823)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.