Ameriški farmacevtski gigant Pfizer je danes sporočil, da cepivo, ki ga razvija skupaj z nemškim BioNTechom, nudi kar 95-odstotno zaščito proti covidu-19. Cepivo je prav tako uspešno prestalo vse varnostne protokole, resnih stranskih učinkov niso zaznali. Utrujenost in glavoboli so se pojavili pri okoli 2 odstotkih prostovoljcev.
V začetku prejšnjega tedna sta Pfizer in BioNTech kot prvi podjetji na svetu presenetili z novico, da se je njuno cepivo v tretji in tudi zadnji fazi kliničnih testiranj izkazalo za učinkovito – najmanj 90-odstotno učinkovito. To so bili prvotno podatki, končni rezultati pa so še bolj vzpodbudni.
Podjetji prav tako pravita, da je cepivo učinkovito v vseh starostnih skupinah, pri osebah nad 65. letom starosti naj bi zagotavljajo vsaj 94-odstotno zaščito, poroča Forbes.
Tako v ZDA kot v EU bosta podjetji v naslednjih dneh zaprosili za odobritev cepiva za nujne primere.
Ugotovitve temeljijo na podlagi kliničnih testiranj po dveh odmerkih, ki ju je prejelo 41.000 prostovoljcev po vsem svetu. S covidom-19 se je okužilo 170 prostovoljcev - pri tem le osem v skupini, ki je prejela cepivo, ostali primeri so v kontrolni skupini, ki je prejela placebo. Pri desetih prostovoljcih so potrdili hujše simptome covida-19, med njimi je bila tudi oseba, ki je prejela cepivo.
"Rezultati raziskave so pomemben korak na tem zgodovinskem osemmesečnem potovanju razvijanja cepiva, ki lahko pomaga pri odpravi te uničujoče pandemije," je dejal izvršni direktor Pfizerja Albert Bourla.
V tretji fazi kliničnih preizkušanj je sicer sodelovalo več kot 43.500 ljudi iz različnih okolij, med njimi jih je 41.135 do 13. novembra prejelo drugi odmerek cepiva. Zaščito pred boleznijo so prostovoljci razvili sedem dni po prejetju drugega odmerka cepiva z delovnim imenom BNT162b2 in 28 dni po prvem.
Podjetji napovedujeta, da bodo do konca leta na svetovni ravni proizvedli do 50 milijonov odmerkov cepiva, kar je dovolj za cepljenje 25 milijonov ljudi, do konca leta 2021 pa naj bi proizvedli do 1,3 milijarde odmerkov cepiva.
Cepivo, ki uporablja novo obliko medicinske tehnologije, ki temelji na genetski kodi koronavirusa, je treba hraniti pri temperaturah minus 70 stopinj Celzija, kar zbuja dvome v njegovo logistično uporabnost. Vendar je Pfizer, kot je danes sporočil, prepričan v svoje bogate izkušnje, strokovno znanje in obstoječo infrastrukturo "hladne verige" za distribucijo cepiva po vsem svetu.
V ponedeljek je Moderna kot drugo farmacevtsko podjetje sporočila, da so uspešni v tretji fazi testiranj cepiva. To nudi 94,5-odstotno zaščito.
KOMENTARJI (89)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.