V skupnem sporočilu za javnost sta podjetji zapisali, da so nove analize pokazale, da zaščita njihovega cepiva po prejemu drugega odmerka traja vsaj šest mesecev. Cepivo je 91-odstotno učinkovito, pri tem pa resnih stranskih učinkov niso zaznali. Cepivo je 100-odstotno učinkovito pri preprečevanju resnega poteka koronavirusne bolezni, kot ga definira ameriški center za nadzor nalezljivih bolezni, so še zapisali v sporočilu za javnost.
Podatke so objavili na podlagi najnovejše študije na cepljenih z dvema odmerkoma. Številni so bili cepljeni že pred šestimi meseci. V najnovejši študiji je sodelovalo 46.307 ljudi iz več držav. Med njimi jih je 927 potrjeno razvilo simptome covida-19. Od tega jih je bilo le 77 v skupini, ki je bila pred tem cepljena, 850 pa jih je bilo v skupini s placebom, sta podjetji objavili na svojih spletnih straneh.
Prav tako je cepivo popolnoma učinkovito tudi proti različici B.1.351 oziroma t. i. južnoafriškem sevu, čeprav so se raziskovalci bali, da bi bila cepiva lahko manj učinkovita proti tej različici. Na podlagi tretje faze študije v Južni Afriki so ugotovili, da je njuno cepivo stoodstotno učinkovito pri preprečevanju covida-19 v tej državi, v kateri je prevladujoča južnoafriška različica novega koronavirusa.
V študiji je sodelovalo 800 ljudi, devet jih je zbolelo za covidom-19, vsi v skupini s placebom, so pojasnili. Vseh devet primerov so sekvencirali in v šestih primerih je šlo potrjeno za južnoafriško različico.
Cepivo podjetja AstraZeneca učinkovito tudi pri preprečevanju okužbe z britansko različico
V Sloveniji sicer trenutno največ skrbi povzroča hitro širjenje britanske različice virusa, ki je bolj nalezljiva. V znanstveni revije Lancet so tako objavili študijo o učinkovitosti cepiva podjetja AstraZeneca na britansko različico. Ta še posebej skrbi stroko pri nas, saj delež okužb s to različico v Sloveniji skokovito narašča. Znanstveniki so v pred tremi dnevi objavljeni študiji tako ugotovili, da je skupna učinkovitost cepiva AstraZenece proti britanski različici B 1.1.7 61,7 odstotna.
Kot so zapisali, je bilo cepivo v 70.4 odstotkih učinkovito pri preprečitvi simptomatskih obolenj in 28.9-odstotno učinkovito pri preprečevanju asimptomatske okužbe z britansko različico novega koronavirusa. Kot so ob tem zapisali znanstveniki, so rezultati spodbudni, saj kažejo na pomembno stopnjo učinkovitosti proti britanskemu sevu.
Izraelski raziskovalci z Univerze Ben-Gurion sicer poročajo o tem, da se je tudi Pfizerjevo cepivo prav tako izkazalo v boju proti britanski različici koronavirusa. V študiji, ki je bila objavljena 20.marca v znanstveni reviji Cell Host and Microbe so namreč ugotovili, da je cepivo proti britanski različici učinkovito v skoraj isti meri kot proti prvim različicam koronavirusa. Kot so sporočili, naj bi bilo to po njihovih ocenah proti britanskemu sevu učinkovito v kar 95 odstotkih.
Spomnimo
Že v sredo so iz Pfizerja sporočili, da je cepivo 100-odstotno učinkovito in varno pri otrocih, starih od 12 do 15 let. Zato bodo v prihodnjih tednih zaprosili za izredno odobritev cepiva za mlade v ZDA in EU, upajo, da bodo to starostno skupino začeli cepiti še pred začetkom naslednjega šolskega leta.
KOMENTARJI (92)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.