Korona

Novih sevov pri nas doslej nismo odkrili, kmalu možnost testiranja z grgranjem?

Ljubljana, 12. 01. 2021 12.07 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 5 min
Avtor
Tina Švajger
Komentarji
61

Na inštitutu za mikrobiologijo so med oktobrom in decembrom analizirali vzorce odvzetih brisov - novih sevov med njimi niso zaznali, je povedal predstavnik inštituta Miroslav Petrovec. Na NLZOH medtem potekajo raziskave glede možnosti uvedbe novih načinov testiranja, denimo z grgranjem. Veseli ga tudi informacija, da bo kmalu morda na voljo že tretje cepivo, podjetje AstraZeneca je namreč na Evropsko agencijo za zdravila vložilo prošnjo za registracijo. K večjemu zanimanju za cepljenje, predvsem zaposlenih v domovih za starejše, pa je ob tem pozval minister Cigler Kralj.

Miroslav Petrovec o (ne)pojavu novega seva pri nas.
Miroslav Petrovec o (ne)pojavu novega seva pri nas. FOTO: POP TV

"Vesel sem, da imam možnost deliti popolnoma sveže informacije, ki smo jih pridobili v zadnjih nekaj urah. Na inštitutu za mikrobiologijo, kjer spremljamo pogostost okužb in viruse, v zadnjem mesecu in pol pa zelo intenzivno tudi, kateri sevi se v Sloveniji pojavljajo, nismo zaznali novih sevov novega koronavirusa," je na dopoldanski vladni novinarski konferenci o aktualnem stanju v zvezi z epidemijo bolezni covid-19 uvodoma sporočil predstojnik Inštituta za mikrobiologijo in imunologijo Miroslav Petrovec.

Diagnostika sicer poteka na dve ustanovah. Poleg omenjenega inštituta jo opravlja še Nacionalni laboratorij za zdravje, okolje in hrano (NLZOH). "Inštitut pokriva polovico vsega PCR-testiranja in z veseljem lahko povem, da smo skozi naše res naporne raziskave ugotovili, da od oktobra do konca leta v delu, ki ga pokriva naš inštitut, ni bilo zaznati britanskega seva ali južnoafriškega genotipa," je poudaril še enkrat. Po njegovih besedah je zaenkrat to zelo dobra novica, saj se obe različici širita hitreje in precej bolj 'uspešno'. Takšni rezultati tako pomenijo, da v osrednjem delu novi sevi tako najbrž niso bili vzrok za takšno stanje epidemije, kot ga trenutno imamo.

Od oktobra do decembra so sicer analizirali več kot 500 različnih sevov, ki so bili testirani pri nas. "Nobenega od teh novih sevov nismo našli, našli smo določene spremembe v genomu, ne pa novih variant," pravi predstojnik Inštituta za mikrobiologijo in imunologijo ter vodja laboratorija za diagnostiko virusnih infekcij Miroslav Petrovec. Na novinarski konferenci je pojasnil tudi določene dileme, ki se pojavljajo glede zanesljivosti hitrih testov in cepljenja.

Z uvedbo hitrih antigenskih testov se je sicer zelo povečala možnost testiranja, število testiranih je vsak dan višje, kar je - tako Petrovec - pomembno za spremljanje epidemije in blaženje posledic. Zato se tudi oni zavzemajo za to, da bi bilo testiranje čim širše dostopno (tudi na mobilnih mestih), saj je izjemnega pomena, da lahko ljudje izvejo in preverijo svoje zdravstveno stanje kjerkoli in kadarkoli, brez kakršnih koli ovir. "Na NLZOH hkrati potekajo številne optimizacije in raziskave o tem, kaj lahko še ponudimo in kako kakovostni oziroma koliko zanesljivi so ti testi. Mislim, da bomo te odgovore v kratkem lahko dobili," je dejal.

Veseli jih možnost uvedbe novih načinov testiranja, ki bodo po navedbah predstojnika mikrobiološkega inštituta morda primernejši za otroke in tiste, ki imajo težave z odvzemom brisa nosno-žrelnega predela. Ena od teh drugačnih možnosti je z grgranjem.

Petrovec pa je ob tem pozval tudi vse, ki imajo to možnost, predvsem zdravstvene delavce, da se cepijo. "V kolikor jim je ponujena možnost cepljenja, naj jo izkoristijo. Ker samo na tak način bomo kos epidemiji in se bomo lahko čim prej vrnili v okvire normalnega življenja," je poudaril. Pomembno je namreč, da cepljenje naprej poteka in se nemoteno izvaja, kot je bilo predvideno. "Da se čim prej precepi najbolj ogrožene, v režimu, kot je predviden – druga doza v tritedenskem zamiku in se jih tako čim prej zaščiti."

Ob tem ga veseli novica, da bo v kratkem kot kaže registrirano še eno cepivo. Podjetje AstraZeneca, ki je cepivo razvilo v sodelovanju z oxfordsko univerzo, je na Evropsko agencijo za zdravila (EMA) namreč vložilo vlogo za registracijo.

AstraZeneca je na Evropsko agencijo za zdravila vložila aplikacijo za registracijo cepiva. Danes ob 16. uri bo na Brdu pri Kranju potekala izredna novinarska konferenca, kjer bodo predstavili strategijo cepljenja za prvo polovico leto in pojasnili tudi, kaj bi tretje registrirano cepivo pomenilo za Slovenijo.

Na to se je v nadaljevanju konference navezal tudi vladi govorec za covid-19 Jelko Kacin. "Če bo februarja izdana registracija za vektorsko cepivo AstraZenece, bo to tretje cepivo, ki bo na voljo," je dejal. Vlada RS pa se po njegovih besedah dogovarja tudi za dobavo dodatnih odmerkov cepiva naveze Pfizer-BioNTech, s katerimi bi tako lahko nadomestili izpadle odmerke Moderne.

Na vprašanje, ali bo Slovenija od podjetja Moderna dobila toliko odmerkov cepiva, kot ji pripada, ali smo naročili manj, Kacin pojasnjuje, da Slovenija ni zmanjšala svojega naročila, je pa Moderna države seznanila, da imajo težave in ne morejo dobaviti vseh odmerkov. "Ne sme biti to podlaga za kakršnekoli špekulacije, da se je Vlada RS čemurkoli odrekla," je jasen.

Navezujoč se na promocijsko kampanjo cepljenja, ki je v pripravi, pa je vladni govorec poudail, da vlada z odzivom zaposlenih v domovih starejših občanov na cepljenje ni zadovoljna, sploh glede na to, da je bil največji delež umrlih prav tam. Ob tem pričakuje, da bodo naredili vsaj tisto, kar je minimum. "Ti ljudje imajo možnost, privilegij, da se cepijo pred drugimi," je poudaril in se ob tem dotaknil vprašanja, ki se jim ob (ne)zainteresiranosti za cepljenje poraja: Ali je kadrovska struktura tam izzivom primerna? "To so vprašanja, ki zahtevajo premislek in ustrezne odzive," je dodal.

Ga pa veseli, da se interes za cepljenje na splošno povečuje. "Ker Moderna svojih obveznosti ni sposobna izpolniti, bo morda interesa več. Nam pa ostaja malo več časa za pripravo kampanje," je navedel ter še enkrat pozval vse državljane, naj se cepijo, brž ko bo mogoče.

Da nikoli in nikdar ni odveč znova spodbuditi in apelirati na vse zaposlene v DSO-jih in v zdravstvu, da se odločijo za cepljenje, meni tudi minister za delo, družino, socialne zadeve in enake možnosti Janez Cigler Kralj. "Na ministrstvu ne stojimo križem rok, ob vsaki priložnosti ponavljam, naj se vendarle odločijo za cepljenje. Na ministrstvu pripravljamo številne video vsebine, ki bodo pomagali k temu nagovoriti zaposlene v zdravstvu, kampanjo bo zagnal tudi Nacionalni inštitut za javno zdravje (NIJZ)."

Opisal pa je tudi, kolikšno je po njihovih informacijah zanimanje za cepljenje v DSO-jih. "Cepljenih je od 20 do 30 odstotkov zaposlenih v domovih za starejše. V črnomaljskem domu je na primer cepljenih 30 odstotkov zaposlenih, v Metliki nekaj manj, na ravnih vseh DSO-jev pa je v tem razponu." Na državni ravni je bilo tako v DSO-jih 'porabljenih' okoli 13.000 cepiv, od tega 9500 pri stanovalcih, ki covida-19 niso preboleli, 3000 pa za zaposlene. A ker vemo, da je vseh zaposlenih v domovih za starejše po državi približno 12.000, to pomeni, da se jih je doslej cepila le okoli četrtina. "Žal je to precej nižje, kot bi pričakovali, in prenizko, da bi lahko nudili zadostno varnost pred covidom-19 vsem stanovalcem," je ob tem še poudaril minister.

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8
  • 9
  • 10

KOMENTARJI (61)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

skotska
14. 01. 2021 15.04
In kaj bos dejansko grgral? Ob tej upraviceni zavrnitvi mnozicnega posiljevanja s cepljenjem, me ne bi cudilo, da se bo nasel zvarek, ki bo to delo opravil brez da bi ljudje sploh vedeli
simeoni
14. 01. 2021 12.18
Ah, vi že kar predolgo grgrate eno in isto, ljudje pa umirajo. Ali ste sposobni enkrat odgrgrat to jaro kačo? Kje so strokovnjaki ?
flojdi
13. 01. 2021 17.02
+3
. a bo kmalu možnost testiranja prd ca ; sam prašam no
Manja Šarman Šumandl
13. 01. 2021 10.12
+4
Prosim, naj nabavijo takšne teste kot jih imajo v Avstriji!!!! Da se lahko testiraš sam doma!!! Pa četudi jih je potrebno kupiti, samo da imamo to možnost!
Šifra
12. 01. 2021 17.31
+2
Še malo pa bodo iz riti brise pobirali...
flojdi
13. 01. 2021 17.03
Nežna dušca
12. 01. 2021 17.26
+1
Ali se bo grgral žajbeljev čaj.
aink
12. 01. 2021 15.56
+0
Ne zanima mee
nerium
12. 01. 2021 15.43
+3
Vseslovenska vstaja naroda jutri ob 14.00 pred parlamentom. gremo?
jspatipaon
12. 01. 2021 15.41
+4
Vtaknite si virus v rit! 13.1.
Abba
12. 01. 2021 15.37
-2
Malo pozno ste se spomnili tega, šefi.
krohotalo
12. 01. 2021 15.33
-2
Pri nas novega seva ne morejo zaznati, ker je prednjači že vse od avgusta, ko so se ljudje pohujševali v zrćah
AjdeMiPopuši
12. 01. 2021 15.18
+2
predlagam testiranje na prdenje
gripson
12. 01. 2021 15.16
+14
Glede na to, da so pri gorilah našli virus v blatu...se lahko poserjem na te vaše palčke?
sandi101
12. 01. 2021 15.13
+7
So mislili z kozlanjem.... kaj vse si bodo še umislili!?? Butale...
Bajkerrado
12. 01. 2021 14.56
+3
moja kolegica grglja vsak vecer...
Wolfera
12. 01. 2021 14.48
+1
Z grgranjem? Kva to pomen da vodo spijes mal pogras potem pa iz vode vzorec dobijo 🤣
skotska
14. 01. 2021 15.07
marston
12. 01. 2021 14.41
+1
angleški sev bo konec januarja povod za tretji val pri nas. novi ukrepi...
marston
12. 01. 2021 14.39
+4
če bi bil virus tako hudo kužek, ne bi rabili rinitis palčke tako globoko v glavo. dovolj bi bil bris žrela.
nemo1
12. 01. 2021 14.38
+0
Tudi to še pride, brez skrbi
Zapornik
12. 01. 2021 14.36
+5
Kmalu možnost jemanja analnih brisov.
AlenkinaBratovš?ina
12. 01. 2021 14.37
-3