V Zdravstvenem domu (ZD) dr. Adolfa Drolca Maribor so ta teden začeli izvajati samoplačniške presejalne teste za ugotavljanje protiteles IGM in IGG, ki so pokazatelj morebitne predhodne okužbe z novim koronavirusom. A že po dobrih 24 urah, testiranje ni več mogoče - zanimanje je bilo namreč tolikšno, da jim je zmanjkalo testov.
Kot je za 24ur.com pojasnil pomočnik direktorja zdravstvenega doma Aleksander Jus, so te teste prvotno naročili izključno za zaposlene v zdravstvenem domu. "Nabavili smo jih 100 – v kolikor bi zmanjkalo testov za bris nosno-žrelnega predela – da bi si znali ob morebitni okužbi znotraj zdravstvenega doma organizirati delo," razlaga. Ker pa so jim testi, po tem ko so testirali vse zaposlene, ostali, so se odločili da jih ponudijo samoplačniško vsem zainteresiranim.
Testi niso dokaz trenutne okužbe z novim koronavirusom
"Gre za krvni test, ki pokaže, ali so v telesu prisotna protitelesa IGM in IGG. Za prisotnost prvih je test 85-odstotno zanesljiv, za prisotnost drugih pa je zanesljivost nekoliko višja," pravi Jus. "Gre zgolj za to, da nekdo, ki sumi, da je bil okužen z novim koronavirusom, dobi nekoliko jasnejšo sliko," pravi in izpostavlja, da pa ti testi nikakor niso dokaz trenutne okužbe s tem virusom.
Zanimanje za testiranje je bilo po njegovih besedah precejšnje, čemur priča tudi dejstvo, da so tako hitro pošli. V mariborskem zdravstvenem domu so že naročili dodatne, trenutno čakajo na odgovor dobavitelja. "Predpostavljam, da te teste želijo tudi v drugih državah, da nismo edini; tako težko rečem, če, kdaj in koliko jih bomo dobili," pravi Jus, ki še dodaja, da podrobnosti naročila ne pozna, saj slednja potekajo preko nabavne službe ZD.
In kakšni so bili rezultati testiranj, ki so jih izvedli? "Pozitiven rezultat je bil pri štirih od 50 testiranj," pove pomočnik direktorja. Podrobnosti o tem, za kakšen 'profil' okuženih gre, kje so se okužili, ali so zboleli oziroma ali so sploh imeli kakšne simptome, nimajo, saj teh podatkov niso niti zbirali. "Je pa tukaj treba še enkrat poudariti, da ti testi ne dajejo informacij glede morebitne aktivne okužbe, prav tako morebitna prebolela okužba ne pomeni, da smo zdaj imuni," opozarja Jus, ki tako apelira na vse, ki sumijo na morebitno okužbo z novim koronavirusom, da se še zmeraj obvezno zglasijo na vstopni točki, kjer jim bodo odvzeli bris nosno-žrelnega predela in jih nato obravnavali skladno z rezultati.
Javnost ima sicer precej pričakovanj od hitrih testov za dokazovanje protiteles. A kot je na današnji novinarski konferenci opozoril vodja nacionalne raziskave ter predstojnik Inštituta za mikrobiologijo in imunologijo Miroslav Petrovec, trenutno še ni veliko takih testov, ki bi bili zanesljivi. Poleg tega je rezultate treba ocenjevati kritično, saj tudi ob prisotnosti protiteles še ne vemo, ali smo imuni. Od 39 oseb, pri katerih so v raziskavi odkrili protitelesa na novi koronavirus, jih je okoli 65 odstotkov navajalo vsaj en simptom okužbe, ostali pa simptomov niso zaznali.
Profesor Mario Poljak pa je na isti novinarski konferenci komentiral tudi možnost samoplačniškega testiranja na protitelesa. Stroka se ne strinja, da bi mikrobiološke teste izvajal kdorkoli, je dejal.
Petrovec sicer zagovarja, da naj bo testiranje brisa nosnega dela žrela na voljo čim širši populaciji, ki kaže simptome. "Želimo dokazati vsak primer, ki se bo pojavil, ga osamiti in tako preprečiti, da virus zaide v širše kroženje in med najbolj ranljivo populacijo," je poudaril.
Prepričan je, da bo v prihodnosti omogočeno cenovno dostopno in strokovno ustrezno samoplačniško testiranje na prisotnost protiteles. "A vrednosti tega testiranja, razen potešitve radovednosti posameznika, ne vidim," je dodal.
Test ne zadostuje za prehod državne meje
Jus je sicer še izpostavil, da ker test ne pokaže, ali je oseba trenutno okužena z novim koronavirusom, zato na primer ne zadostuje za nemoten prehod državne meje ali za nadomestilo obvezne karantene. Predhodna okužba namreč ne zagotavlja, da človek ne bo znova zbolel. "Še vedno se ne ve, ali je nekdo, ki je bil enkrat okužen, vnaprej zaščiten ali pa lahko pride do nove okužbe," je dejal.
"Če so prisotna v krvi protitelesa IGG, pomeni, da je človek prebolel okužbo. Če so prisotna protitelesa IGM, pa pomeni, da je prebolel to okužbo pred kratkim oziroma bi morebiti lahko bil še celo okužen," je opozoril.
Testi, ki prikazujejo trenutno okuženost z novim koronavirusom, se še vedno izvajajo z brisom žrela, in sicer le na napotilo zdravnika in v vstopni točki, ki je v Mariboru postavljena v šotoru na Cesti proletarskih brigad na Taboru. Tam so od začetka marca testirali okoli 3500 ljudi.
Jus sicer nima podatkov o tem, ali so takšni testi na voljo še v kakšnem drugem zdravstvenem zavodu v Sloveniji, saj obstaja več ponudnikov takšnih testov. "Mi želimo s temi testi dodatno prispevati k čim boljši prepoznavi in nadaljnjem ukrepanju ob epidemiji. Zdi se nam namreč zelo pomembno, da spremljamo vse možne rezultate in na vse mogoče načine skušamo ugotoviti stanje," dodaja.
Včeraj smo sicer poročali tudi o samoplačniških testih na dunajskem letališču, ki stanejo 190 evrov, a Jus ne ve, ali gre za podobne teste. "Mi smo pač dobili ponudbo dobavitelja in smo se odločili, da to ponudimo občanom, če kdo želi vedeti, da je prebolel koronavirus," je še sklenil.
KOMENTARJI (39)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.