V Izraelu so od začetka pandemije koronavirusa zabeležili 282.872 okuženih, trenutno je okuženih 61.050 oseb, 847 ali odstotek okuženih pa ima resne zdravstvene težave. Izraelski znanstvenik z inštituta Weizmann Eran Segal je opisal, kaj so v Izraelu naredili narobe, kaj je povzročilo drugi val ter ali zapiranje države deluje?
Kot je pojasnil, je ključnih pet točk.
1. Ne odpirajte šol, če je število dnevnih primerov okuženih visoko in je tudi stopnja okužb visoka. To bo namreč spodbudilo nadaljnji val, šolanje pa bo vseeno neučinkovito zaradi številnih karanten otrok in učiteljev.
2. Pandemije ne upravljajte glede na zmogljivost vašega zdravstvenega sistema. Zagotovo boste dosegli največjo točko zmogljivost, nad katero se bo zdravstvena oskrba poslabšala. Takrat bo izbruh dosegel rekordne ravni, število smrtnih žrtev bo visoko, potrebno bo zaprtje države in zmanjšanje številk bo trajalo zelo dolgo. Ukrepajte zgodaj.
3. Izbruh pri mlajši populaciji bo v nekaj tednih neizogibno dosegel tudi starejše.
4. Izbruh v nekaterih mestih se bo zaradi mešanja prebivalstva neizogibno razširil na druga mesta.
5. V heterogeni populaciji ima lahko zapiranje države različne učinke na različne skupine zaradi različnega vedenja teh populacij.

Ko se je število okuženih v Izraelu povzpelo na 1500 na dan, kar je bilo veliko več kot v prvem valu, je vlada uvedla omejitve zbiranja, po katerih so zaznali stabilnost, za katero so vsi rekli, da je previsoka in krhka. In dejansko je bila krhka, saj se je žal krivulja obrnila navzgor. Sprožilec pa je bilo odprtje šol. Najprej se je to pokazalo pri ortodoksni populaciji, mlajših fantih, kjer se je le sedem do deset dni po odprtju šol stopnja pozitivnih primerov povečala s pet na 25 odstotkov. Dva tedna pozneje se je izbruh pri mladih razširil na starejšo ortodoksno populacijo. Širitev okužb je seveda dosegla tudi ortodoksne ženske. In čeprav je bila stopnja pozitivnosti pri njih nižja, je bila vseeno še vedno zelo visoka, nad 20 odstotkov v večini starostnih skupin.
Odprtje šol v splošni populaciji je prav tako povzročilo nadaljnje izbruhe. Ugotovili so veliko primerov, veliko učiteljev in več deset tisoč otrok je bilo v karanteni, tako da je bilo šolanje neučinkovito, hkrati pa je povzročilo nadaljnje izbruhe. Zato ni presenetljivo, da so se začeli kopičiti kritični primeri v bolnišnicah. Okoli sredine julija, ko je bilo kritično bolnih 200, se je pojavila glavna skrb, da bi število kritično bolnih naraslo na 800, kar je največja zmogljivost, ki jo je postavilo izraelsko ministrstvo za zdravje, nad katero se bo zdravstvena oskrba poslabšala.
"Glede na to smo razvili model za napovedovanje prihodnjega števila kritično bolnih oseb, ki jih pričakujemo v bolnišnicah," je pojasnil Segal. "Najprej smo se morali odločiti, kako daleč v prihodnost predvidevamo. Ugotovili smo, da je razmeroma enostavno napovedati, koliko okuženih bo kritično bolnih, saj lahko uporabimo pretekle podatke o času, ki je potreben, da nekdo kritično zboli." Izkazalo se je, da je to močno odvisno od starosti in spola, verjetnost kritičnega obolenja pa se po petih dneh od pozitivnega testiranja zmanjša tudi za več kot 50 odstotkov, je pojasnil. Na podlagi tega se je zdelo, da bi bilo razmeroma lahko napovedati število kritično bolnih za en teden vnaprej. To se tudi ujema z grobim približkom dva do tri odstotke okuženih, ki v osmih dneh postanejo kritično bolni, kot smo videli v Izraelu skozi celotno pandemijo.
Po drugi strani pa je treba za napovedovanje več kot teden dni vnaprej napovedati prihodnje okužbe, kar pa je težko ... odvisno je od vedenja ljudi, vladnih ukrepov in številnih drugih neznank. "Zato smo se odločili, da se osredotočimo na skromno nalogo napovedovanja le en teden vnaprej. Ugotovili smo, da lahko od primerov preidemo do števila novih kritičnih bolnikov. Nato smo morali modelirati stopnjo sproščanja iz kritično bolnega stanja v ozdravitev ali smrt. Te stopnje smo izvedeli iz podatkov o hospitalizaciji," je pojasnil.
Na splošno ima model dva dela in je povsem preprost. Glede na pozitivne primere covida-19 predvidevamo, koliko jih bo kritično bolnih, od tam pa prehode v stanje smrti, okrevanja in zdravljenja z ventilatorji, je pojasnil in dodal, da omenjeni model deluje "presenetljivo dobro". Od avgusta so na Twitterju objavili 14 napovedi, vedno za teden dni vnaprej. "Vsi so na mojem Twitterjevem računu, razen ene napovedi so bile vse napovedi v razponu, ki smo ga dali, s povprečno napako 17 kritično bolnih bolnikov. Ker so primeri naraščali in jih je bilo sredi julija 1500, smo z modelom ocenili tudi, koliko dnevno okuženih ljudi lahko prenese Izrael, ne da bi dosegel kapaciteto 800 kritično bolnih," je še povedal Segal.

Glede na točnost napovedi je bil model sprejet in predstavljen vladi. Ko se je izbruh nadaljeval, so 17. septembra, še vedno s 500 kritično bolnimi, napovedali, da bodo kljub strogemu zaprtju države številke vseeno narasle na 900 do 1000 kritično bolnih, saj bo potreben čas, da se bo zaradi zaprtja države zmanjšalo število okuženih, in še več časa, da bo upadlo število kritično bolnih. "Zdaj smo tri tedne po tej napovedi in smo res nad 900 kritično bolnimi," pojasnjuje Segal.
Naša grozljiva napoved je, skupaj z več drugimi slabimi kazalci, vlado nazadnje spodbudila k izvedbi druge blokade 19. septembra, na predvečer judovskega novega leta, je razložil. Teden dni kasneje je vlada ukrepe še zaostrila. Vprašanje pa je, ali dva tedna po zaprtju države ukrepi delujejo? "Da. Porast primerov se je ustavil. Stopnja upadanja števila okuženih je sicer nižja kot ob prvem zaprtju države, vendar se trend zmanjšuje, tako v primerih kot tudi pri bolj zanesljivem merjenju novih kritično bolnih bolnikov. Ko pa to pogledamo na populacije, je učinek zaprtja očiten, tako pri arabskem kot pri splošnem prebivalstvu, število okuženih v ortodoksni skupnosti pa še naprej narašča," je pojasnil Segal. Ortodoksni Judje imajo na prebivalca petkrat več primerov kot splošna populacija, in kljub temu da predstavljajo 12 odstotkov populacije, trenutno predstavljajo 45 odstotkov vseh okuženih primerov.
Kot pričakujemo s časovno zamudo, število kritično bolnih še vedno narašča, tako pri splošni kot pri ortodoksni populaciji, bolj izrazito pa pri ortodoksni populaciji. Tudi število nepreštetih primerov pri ortodoksni populaciji je zelo visoko, kar dokazuje njihova zelo visoka stopnja pozitivnih na testiranju, ki je bila tako v prvem valu kot tudi sedaj 25 odstotkov.
Nazadnje pa, tudi po podatkih o mobilnosti, vidimo učinek zapiranja države. Ta je zabeležila 60-odstotni upad, kar je nekoliko manj kot 75-odstotni upad med prvim valom. Med mesti je nekaj variacij, zlasti v turističnih mestih, kot je Eilat, kjer je mobilnost upadla za več kot 80 odstotkov.
Kam to pelje? Sčasoma se bodo številke znižale in upamo, da bomo pametnejši pri sledenju strategiji varnega izstopa iz zaprtja države. Zadnjič nismo imeli izhodne strategije, zaključuje Segal.
KOMENTARJI (75)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.