Profesorica Dr. Cynthia Otto je sicer povedala, da imajo psi sposobnost zavohati tudi druge težje bolezni pri ljudeh. "Psi, ki imajo natreniran voh, lahko natančno zaznajo nizke koncentracije organskih spojin, povezane z različnimi boleznimi, kot so rak jajčnikov, bakterijske okužbe in nosni tumorji. Te hlapne organske spojine so prisotne v človeški krvi, slini, urinu ali zraku, ki ga izdihnemo," je povedala.
Strokovnjaki s fakultete upajo, da bodo zaradi svojih zaznavnih sposobnosti psi pripomogli pri boju proti pandemiji, tudi s tem, ko bodo prepoznavali asimptomatične primere. Dr. Otto je prepričana, da bo potencialni vpliv psov na zaznavanje bolezni pri ljudeh pomembno pripomogel v boju proti covid-19. "Ta študija bo izkoristila izjemne sposobnosti psov pri nudenju podpore nacionalnemu sistemu za odkrivanje bolezni s ciljem zmanjšanja širjenja bolezni v skupnosti."
Ameriški veterinarski strokovnjaki sicer niso edini, ki so se lotili odkrivanja novega koronavirusa s pomočjo psov. Podobno že vsaj mesec dni poskušajo tudi v Veliki Britaniji na univerzi v Durhamu. Tam je trenutno v program vključenih šest psov. Ali bo njihovo usposabljanje uspešno, pa bo znano v nekaj tednih.
"Pes po vonju loči vsako osebo. Potrebuje približno pol sekunde, da ugotovi, kateri ljudje morajo v izolacijo. S to sposobnostjo psov bomo lahko naredili veliko pri preprečevanju širjenja bolezni pri nas," je povedala dr. Claire Guest, ki še pravi, da gre za izjemno hiter, učinkovit in neinvaziven proces, ki bo hkrati razbremenil uporabo običajnih testov, katerih število je še vedno omejeno.
KOMENTARJI (83)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.