V odprtem pismu Zveza društev pedagoških delavcev Slovenije opozarja na neustrezno ravnanje in odločitve šolske politike, ki krojijo polje vzgoje in izobraževanja vse od začetka epidemije. Ugotavljajo, da v vsem tem času šolski politiki ni uspelo vzpostaviti kompetentne ekspertne skupine, ki bi na ravni države lahko vodila dialog z vladno svetovalno skupino o sorazmernih in pedagoško sprejemljivih ukrepih na področju vzgoje in izobraževanja. Prav tako niso pripravili dovolj operativnih modelov izobraževanja na daljavo ter niso zagotovili ustreznih mehanizmov za sprotno in dovolj zanesljivo zbiranje empiričnih podatkov, ki bi omogočali vpogled v to, kako kakovostno zmorejo cilje in standarde znanja dosegati šole v različnih občinah in regijah ter v državi.
Vladi očitajo tudi, da ni ustrezno prilagodila formalnopravnih dokumentov ter da ni niti strokovni niti širši javnost predstavila kakršne koli izhodne strategije.
"Še toliko bolj nesprejemljivo je ob vsem zapisanem opazovati, kako politični vrh ministrstva pristaja na to, da je slednje postalo benigna institucija, ki v rokah trenutne oblastniške arogance in avtoritarnosti le nemo opazuje poseganje v izobraževalni sistem in šolsko operativo," so pri Zvezi zapisali v odprtem pismu.
Posebej kritični so tudi do komunikacije ministrstva z dijaki, ki so neuspešno pozvali k pogovoru z ministrico, ter do zamenjav ljudi na najvišjih funkcijah, "ki bi jih morali – še zlasti v teh razmerah – zasedati najkompetentnejši strokovnjaki za vzgojno-izobraževalni sistem".
Že leto dni pouk v Sloveniji poteka v okrnjeni obliki zaradi epidemije covida-19, večino letošnjega in del preteklega šolskega leta je pouk potekal na daljavo, kar "niti v didaktičnem niti v vzgojno-socializacijskem pogledu ne omogoča tako kakovostnega vzgojno-izobraževalnega procesa, kot bi ga mladim družba morala zagotoviti in kakršnega smo ga tudi zagotavljali preteklim generacijam," so še zapisali.
Šolska politika v kriznih razmerah ne opravlja svojih ključnih nalog in pušča vtis, da bolj ali manj pasivno čaka na konec epidemije, še ugotavljajo pedagoški delavci. Ob tem pa opozarjajo, da se razlike med šolami, zlasti pa med učenci oz. dijaki vse bolj povečujejo, na drugi strani pa se zmanjšujejo pričakovanja, zlasti glede zahtevnejšega znanja.
"Opozarjamo, da takšno neodgovorno ravnanje pristojnih vodi k resnim in dolgoročnim negativnim posledicam, ki se bodo odrazile v manjši pravičnosti izobraževalnega sistema ter slabši kakovosti znanja in izobrazbe mladih, odpravljali pa jih bomo leta, če ne desetletja."
Vlado in ministrstvo tako pozivajo k takojšnjem ukrepanju "da bi preprečili še eno epidemijo, tisto, ki bo dolgoročno opustošila kakovost vzgoje in izobraževanja". In predlagajo, da ministrstvo vzpostavi interdisciplinarno skupino strokovnjakov s področja izobraževanja, razvoja otrok in mladostnikov ter zdravstva, ki bi oblikovala ukrepe za delo vrtcev in šol v epidemičnih časih.
KOMENTARJI (9)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.