Predsednik vlade Janez Janša se je na Twiterju zahvalil obema ministroma Mateju Toninu in Zdravku Počivalšku za 24-urni trud pri dobavi mask.
Ob tem pa je zanimivo, da je gospodarski minister Počivalšek še v sredo govoril, da ne sklepajo poslov s kitajskimi ali drugimi podjetji neposredno, ker ti zahtevajo plačila avansov, kar je seveda prav, saj bi bilo to prekomerno tveganje. Ampak glej ga zlomka, podatki kažejo, da je vladni zavod za blagovne rezerve nekaterim slovenskim dobaviteljem, s katerimi je sklenil pogodbe o dobavi, plačal avanse, in to v višini 100 odstotkov, čeprav je minister Počivalšek zagotavljal, da avansov ni in ne bo plačeval, ampak bo blago plačano šele po dostavi v Slovenijo.
Ker je gospodarski minister tudi v četrtek dopoldan zelo jasno vztrajal, da zavod ni in ne bo izvajal neposrednih predplačil kitajskim ali drugim dobaviteljem, saj večinoma zahtevajo 100-odstotni avans, ga zagotovo nismo razumeli narobe.
Zakaj torej obstaja šest dobaviteljev, ki so dobili 100-odstotni avans? LRM je med njimi, 10 ventilatorjev naj bi dobavil za 108.600 evrov 19. aprila, že tretji teden ima na računu nakazilo zavoda za blagovne rezerve – 132.492 evrov.
Naprej. RAM2 naj bi dobavil 50 ventilatorjev za 1,15 milijona evrov do konca maja. 1.259.250 evrov zavoda za blagovne rezerve ima že na računu.
Včeraj pa je ne le enkrat, ampak kar dvakrat Počivalšek znova poudaril: "Plačujemo zgolj ob prevzemu." In: "Vsi dobavitelji, ki so pripravljeni pripeljati blago v Sloveniji, ga dobijo plačanega po dobavi."
Očitno izjeme so, kar so nam z ministrstva tudi odgovorili: "Izjema so ventilatorji, kjer so bila izvedena predplačila, saj gre za nabavo kompleksnejše narave."
A primer pogodbe z Dobnik Trade ne omenja ventilatorjev. Gre za milijon kosov trislojnih mask za 490 tisočakov brez DDV – niso še dobavljene, podjetju pa je zavod za blagovne rezerve že 20. marca nakazal 597.800 evrov
Tu je bil še avans Gorenju za 50 ventilatorjev, ki so že dobavljeni, posel z Mesi, d. o. o., v višini več kot štirih milijonov evrov pa je bil storniran – tudi avans očitno, saj ga baza Erar ne zaznava. Gre za enega večjih dobaviteljev v slovenskem zdravstvu, solastnica pa je Diana Dimnik, hči lobista Boža Dimnika
Med večjimi pogodbeniki je zagotovo Geneplanet, ki ima z zavodom podpisanih pogodb za več kot 18 in pol milijonov evrov. Poleg posla z ventilatorji je konec marca sklenil še tri pogodbe za maske, skupaj gre za tri milijone kosov in niso še dobavljene. Prav tako ne 220 ventilatorjev, za katere je 18. marca podjetje prejelo 8.768.760 evrov in aprila še en priliv zavoda za blagovne rezerve –
dobrih 84 tisočakov.
Pečečnik: Zaslužil ne bom niti centa
Pregled pogodb, ki jih je objavil Zavod za blagovne rezerve, pa kaže, da je najvišjo pogodbo v višini skoraj 31 milijonov evrov zavod sklenil s podjetjem Joca Pečečnika, ki mora opremo dobaviti do 24. aprila. Drugo po vrsti je podjetje Acron, ki je podpisalo tri pogodbe za skupaj skoraj 30 milijonov evrov, s podjetjem Geneplanet pa je država sklenila štiri pogodbe v skupni višini 18,5 milijona evrov.
Pečečnik je bil tudi gost v oddaji 24UR ZVEČER, kjer je voditelju Urošu Slaku pojasnil ozadje nabave zaščitne opreme. Na vprašanje, koliko bo s poslom zaslužil, je dejal, da niti centa, kar je potrdil tudi z naročilnico, ki so jo posredovali državnim rezervam in računom dobavitelja. "Cena nakupa in cena prodaje je ista – 25.441.000 evrov," je zatrdil.
In zakaj se je kot podjetnik lotil posla, s katerim ne bo zaslužil nič? "Poklical me je minister za obrambo Matej Tonin in prosil, da pomagam, saj na področju dobave zaščitne opreme vlada panika, da je preko 1000 podjetij kandidiralo za nabavo, a nimajo nobenih resnih ponudb, ki bi bile v kratkem dobavljive," pojasnjuje Pečečnik.
Toninu je pojasnil, da niso specialisti za dobavo medicinske opreme, a je ta dejal, da to ne bo težava, ker posle v vsakem primeru pregleda medresorna komisija. "Kot državljan, ker imam rad to državo, sem šel v akcijo in poiskal, kdo bi nam to lahko dobavil," je še dejal.
"Bilo bi mi pod častjo, da bi na nesreči ljudi zaslužil, mislim, da sem že večkrat dokazal, da znam to narediti na drug način."
Oster pa je bil do medijev, ki ga označujejo za 'vojnega' dobičkarja. "Ko sem imel nogometni klub, sem se naučil, da najbolj 'luzerski' mediji živijo od laži in od pompoznih informacij, za katerimi se skrivajo nesposobni posamezniki, lažnivci, ki pijejo državne uradnike, jih strašijo in pobirajo oglase. Te informacije sicer še nisem zasledil," je povedal.
Glede pomoči vlade pri poslu je Pečečnik poln pohval: "Veste, da nisem bil najbolj navdušen nad to vlado, ker mi je vzela dovoljenje za bežigrajski stadion, moram pa tu izjaviti, da ste mediji verjetno do nje malo krivični. Ta vlada se je v primeru te nabave neizmerno izkazala. Vsi ministri so bili praktično noč in dan dosegljivi, vključno s premierjem."
"Posebej moram omeniti obrambnega ministra Tonina, ki je to stvar ves čas zagotavljal, se prvi podpisoval, in našo ambasadorko, ki bi si jo res želel spoznati, gospo Alenko Suhadolnik. Brez njiju tega posla ne bi speljal," je bil jasen.
Avansa ni dobil, zatrjuje: "Na svoje podjetje sem vzel kredit in nakazal 100-odstotni avans svojim prijateljem na Kitajsko."
Ti prijatelji naj bi v skladiščih označili opremo za Slovenijo, jo vzeli iz kvote za druge države in jo poslali k nam.
'Na Kitajskem ne vojno, ampak mafijsko stanje'
Nasmejal se je očitkom, da je kredit vzel na drugo podjetje, ne na Interblock. "Res je, posojilo sem vzel na svoje najslabše podjetje, ki je ustanovljeno le nekaj let, zato da v primeru, da posel propade, zaščitim svoje glavno podjetje. Dolg sem zavaroval in plačal 45.000 evrov, kar pomeni, da ima banka zavarovalno polico za osem milijonov od desetih. Ker si kot poslovnež v Sloveniji, si ne morem privoščiti, da bi šla banka SIB v takšno izgubo, zato bom iz Interblocka na neko ročnost izplačal vse banki, ne bom pustil nobene luknje, ker si tega ne morem privoščiti."
Na Kitajskem je po njegovih besedah glede dobave zaščitne opreme "ne vojno, ampak mafijsko stanje".
"Te opreme se naredi neka količina, potreba je 50-krat večja. Tovornih letal ni, jaz sem svoja avansiral, a prišel je človek, ki je zastopal drugo državo in v torbah prinesel gotovino in so nas odkrižali," opisuje težave pri transportu.
Prvo letalo bi tako lahko po vseh težavah v Slovenijo prispelo v 24 urah, kaj natančno pa bo na njem, ne more pojasniti. "Prosil sem, naj dajo vsakega po malo – obleke, rokavice, maske in očala."
To, da so nabavili maske določenega tipa po najugodnejši ceni v Sloveniji, ne more komentirati, ker niso specialisti za tovrstno opremo, je pa dejal, da so vsi pristojni v Sloveniji povedali, da so cene, ki jim jih je dostavil, ugodne. "Lahko samo povem, da teh stvari ceneje nisem mogel dobiti."
KOMENTARJI (833)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.