"V naslednjih dneh in tednih bo skladno z izboljšano epidemiološko situacijo ter predlogom strokovnih skupin odpravljena ali zrahljana večina omejevalnih ukrepov. Hvala vsem, ki ste se cepili zoper covid-19 in tako s svojim odgovornim ravnanjem omogočili vračanje v normalnost," je sporočil premier Janez Janša. Da je to ob milejši različici virusa in precepljenosti oziroma prekuženosti prebivalstva možno, so se včeraj na Brdu pri Kranju strinjali minister za zdravje Janez Poklukar, člani strokovne skupine skupine za covid-19 in predstavniki zdravstva.
Tako nas že v prihodnjih dneh predvidoma čaka ukinitev pogoja PCT v dejavnostih, kjer je zaradi kratkotrajnih stikov tveganje manjše. To so trgovina, pošte, bencinski servisi, upravne enote, knjižnice. Po tem predlogu ga ne bomo potrebovali niti na terasah gostinskih lokalov, medtem ko bo maksimalno število prisotnih ohranjeno. Sodobneje – brez PCT – pa bomo zadihali tudi na smučiščih in v javnem prometu.
"Treba je postopno sproščati in spreminjati ukrepe, da se vrnemo v normalnost, ki smo jo poznali pred začetkom pandemije," je v oddaji 24UR povedal minister Poklukar in dodal, da je to mogoče zaradi spremenjenega virusa, ki, kot je znano, povzroča veliko blažji potek bolezni kot delta pred njim. To je prvi korak, v nadaljevanju nas čakajo še nova sproščanja.
Na to računajo v gostinstvu in storitvenih dejavnostih, ki v tokratnem predlogu niso zajete. "Zagotovo bomo sledili v naslednjih tednih, verjamem, da v mesecu ali še kaj zraven, k zelo odprti družbi. Vendar hkrati, ko spreminjamo ukrepe, moramo slediti, kaj se dogaja v družbi, ne smemo dopustiti trenutne obremenjenosti bolnišnic, ki ne omogoča normalnih programov, po drugi strani pa moramo zagotavljati, da hkrati živimo čim bolj normalno, zato bomo v naslednjih dneh in tednih praktično dnevno presojali te ukrepe in jih spreminjali na način, da živimo na način, kot smo pred marcem 2020," nam Poklukar obljublja postopno vrnitev v predkoronsko realnost.
Stroka tokrat predlaga tudi ukinitev karanten ob visoko tveganem stiku in zaustavitev iskanja tveganih stikov okuženega. Ker večina ljudi ne zboli za težim potekom bolezni, karantene zaradi visoko rizičnega stika niso niso tako pomembne za obvladovanje epidemiološke situacije, pojasnjuje Poklukar. Po drugi strani je obseg karanten takšen, da hromi družbo in onemogoča ostalo delo, je dodal. "Zahvaljujem se epidemiološkemu kolegiju, ki je to predlagal, in mu bomo, seveda, sledili," je napovedal. Vlada bo sicer o predlaganem sproščanju ukrepov odločala na četrtkovi seji.
Z 28. februarjem bo konec plačljivega testiranja za zaposlene, seveda pa je od delodajalca odvisno, ali bo to v svojem podjetju ohranil ali ne. Se pa testiranje za zdaj ohranja v zdravstvu, sociali in šolstvu. "V nadaljevalni fazi pa bomo testiranje tako kot PCT postopno ukinjali in na koncu, morda čez mesec ali več, prišli na to, da bomo testirali samo simptomatike s PCR-metodo," je minister napovedal naslednje korake proti normalizaciji.
Zasebno bi dopustili druženje do 20 oseb brez PCT. Pri športnih in kulturnih dejavnostih bi število gledalcev in obiskovalcev, ki je zdaj omejeno na 750, podvojili, se pa ohranja pogoj PCT. Ta ostaja v veljavi tudi za kongresno dejavnost, bi pa dopustili izvajanje gostinske dejavnosti znotraj kongresne dejavnosti.
Konec mask v razredih in samotestiranja učencev?
"Sklenili smo, da je treba nehati zadrževati virus," je o spremenjenem pristopu za RTV SLO povedal imunolog in mikrobiolog Alojz Ihan, ki se je prav tako udeležil posveta na Brdu pri Kranju. Skupine prebivalstva, ki niso tako ogrožene, je treba čim prej vrniti v normalo, pravi. "Na primer šole, ki gotovo z omikronom niso zelo ogrožena skupina, za njih smo predlagali v razmislek, da se odpravijo maske vsaj v razredih, se pravi, da med poukom ni mask, in potem v nadaljevanju tudi prenehanje samotestiranja. Kajti epidemiološki modeli kažejo, da pri realnosti, kot je omikron, je težko kaj narediti z maskami v razredu, po drugi strani pa nam tudi pediatri sporočajo, da je omikron vendarle blažja bolezen, da ne povzroča teh najhujših sistemskih vnetij," je dejal. Pri delti smo tako imeli blizu 50 otrok s sistemskim vnetjem, pri prejšnjih različicah 25, pri omikronu pa tega, kot kaže, ni.
Z ministrstva za šolstvo so sporočili, da si tudi sami želijo, da izvajanje pouka čim prej spet poteka na način kot pred epidemijo covida-19, a je treba pri tem ravnati odgovorno. Ob tem so napovedali, da bo sproščanje ukrepov na področju vzgoje in izobraževanja potekalo previdno, postopno in premišljeno. "Pri nadaljnjem postopanju bomo zato sledili predlogom zdravstvene stroke, odločitev pa bo sprejeta na ravni vlade," so še dodali.
Ključni predlogi stroke:
1. Odprava pogoja PCT v bankah, trgovinah, na poštah, upravnih enotah, bencinskih servisih.
2. Odprava pogoja PCT na smučiščih, v javnem prevozu in na terasah gostinskih lokalih.
3. Ohranitev pogoja maksimalnega števila ljudi, ki so lahko istočasno v določenem prostoru.
4. Ohranjajo se splošni higienski ukrepi, kot so nošenje mask v zaprtih prostorih, vzdrževanje razdalje, razkuževanje rok, higiena kašlja, prezračevanje ter delo od doma.
5. Ukinitev karanten ob visoko tveganem stiku in zaustavitev iskanja tveganih stikov okuženega .
Oddaja podpisov podpore kandidatnim listam za parlamentarne volitve izjema od pogoja PCT
Volivcem na upravni enoti pri oddaji podpisov podpore za kandidatne liste za prihajajoče parlamentarne volitve po novem ne bo treba izpolnjevati pogoja PCT, je po dopisni seji sporočila vlada. Pri tem pa za posameznike ostaja obvezno nošenje zaščitnih mask, razkuževanje rok in upoštevanje medosebne razdalje.
V sporočilu za javnost po seji je vlada spomnila, da so volilna opravila za izvedbo aprilskih volitev v državni zbor pričela teči v ponedeljek. Od takrat lahko volivci na upravnih enotah na predpisanih obrazcih oddajo podporo kandidatnim listam, saj elektronska oddaja v tem primeru ni možna.
Vlada je na seji prav tako sprejela odlok, s katerim je podaljšala veljavnost začasnih ukrepov na upravnih enotah, ki so v veljavi zaradi epidemije covida-19. Tako je med drugim omejena možnost vlaganja določenih vlog, določena obveznost predhodnega naročanja in omogočeno vlaganje elektronskih vlog brez varnega elektronskega podpisa. Odlok bo začel veljati v soboto in bo veljal tri mesece.
Postavlja se tudi vprašanje, zakaj sploh ohranjati pogoj PCT, ko pa zbolevajo tudi cepljeni in preboleli. A Poklukar ima pripravljen odgovor: dejstvo je, da ima prebolel ali cepljen bistveno manjšo možnost za težji potek bolezni, in danes imamo v bolnišnicah še vedno skoraj 1000 bolnikov. "Slovenske bolnišnice imajo 6600 bolnišničnih postelj, od tega jih imajo 1000 zasedenih s covidnimi bolniki." Zato v zdravstvu še vedno ne morem govoriti o neki normalnosti in moramo vztrajati na določenih epidemioloških ukrepih, zaključuje minister.
Zdravstvo bo po njegovih besedah sposobno v večji meri delovati kot pred epidemijo, ko bomo v bolnišnicah imeli 300, 350 bolnikov s covidom. Popoln zagon zdravstva pričakuje v dobrem mesecu dni.
KOMENTARJI (1287)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.