Gostinci in obrtniki že dalj časa opozarjajo, da je vladni odlok o obveznih, odslej plačljivih testiranjih, in preverjanju pogoja PCT neživljenjski ter da različnih dejavnosti ne obravnavajo z enakimi vatli. Zaposlenim v trgovini se denimo ni treba testirati, potrošnikom tam ni treba kazati PCT-potrdil. "Različni pogoji so za različne dejavnosti, zato ker so različne ocene tveganj – nekje je večje tveganje, da pride do prenosa okužbe, nekje je nižje tveganje. In tam, kjer je tveganje nižje, tam pogoj PCT in redno testiranje nista potrebna. So pa seveda potrebne maske tako za zaposlene kot tudi za obiskovalce," je v oddaji 24UR ZVEČER dejala vodja svetovalne skupine za covid-19 pri ministrstvu za zdravje Mateja Logar. Pri ostalih dejavnostih, kjer gre za dolgotrajnejše stike, pa je potrebno predvsem testiranje zaposlenih in uporaba mask pri obiskovalcih, je še dodala.
Blaž Cvar, predsednik sekcije za gostinstvo in turizem pri OZS, je medtem poudaril, da iz vrst gostincev celo prihajajo pozivi k protestom, "česar si nihče ne želi". "Gostinci želimo opravljati svojo dejavnost, seveda varno tako za svoje goste kot zaposlene. Popolnoma jasno je, da gostinska panoga, ki je bila zaprta od oktobra do maja, nikakor ne more biti povzročitelj vseh okužb, ki so se zgodile v vsem tem času," je dejal. Pričakuje, da bodo v delovni skupini prišli do kompromisa, poudarja pa, da bodo zastopali stališča gostincev, ki "imajo vendarle prav, da se počutijo nezadovoljne". Dodal je še, da je tudi v npr. trgovinah večje število ljudi v stiku, a se nosijo maske – te pa se lahko nosijo tudi v gostinskih lokalih, tako pri gostih kot zaposlenih. "Protokoli so tistih, ki jih lahko spremenimo," kompromis pa je po njegovih besedah tisti, ki bo vodil k rešitvi situacije.
Da je sistem PCT tisti, ki je omogočil, da so lahko dejavnosti, kot je gostinstvo, začele v spomladanskih mesecih delovati bistveno prej, kot bi začele, če tega pogoja ne bi bilo, pa je odgovorila Logarjeva. "Glede na to, da bo virus še kar nekaj časa prisoten in da se bodo v naslednjih mesecih okužbe začele povečevati, saj prihajamo v jesenski čas, je ta sistem tisti, ki omogoča, da bodo te dejavnosti ostale tudi naprej odprte. Brez tega pogoja v takšni epidemiološki situaciji, ki je trenutno prisotna in kakršno bomo po napovedih imeli v jesenskih mesecih, žal te dejavnosti ne bodo mogle delovati na poln način."
Pogoj PCT ni pogoj za delovanje naših lokalov, ta pogoj je postavila država, pa pravi Cvar. "Vsi vemo, da smo gostinci kadrovsko oslabljeni, to pa je vendarle naloga in obveznost. Na drugi strani so tudi sankcije, ki grozijo ob kršitvah. Smiselno bi bilo, da na drugi strani poleg te palice sprejmemo tudi ukrepe, kot korenček."
"Gostinci so nezadovoljni, in tukaj ne bo mogoče zaustaviti tega nezadovoljstva, če ne bo sprejet primeren ukrep" oziroma kompromis, je še dodal Cvar. In se vprašal, zakaj so gostinci še vedno med tistimi izjemami, kjer se morajo zaposleni še vedno testirati. "Menimo, da se te izjeme ne smejo dogajati ravno nam, ki smo bili v tej krizi tako prizadeti."
KOMENTARJI (745)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.