Na ministrstvu za javno upravo naj bi predlagali, da bi PC-pogoj uvedli za zaposlene v državni upravi. Za dobrih 30 tisoč ljudi, ki so zaposleni na ministrstvih, v vladi, na upravnih enotah, bi tako veljala le še pogoja prebolel in cepljen, ne pa tudi testiran. Največje vprašanje ostaja način sankcioniranja tistih, ki pogoja ne bi izpolnjevali.
Necepljeni bi, po predlogu ministra za javno upravo Boštjana Koritnika, lahko delali od doma, če je zanje delo od doma možno zagotoviti. Izjemoma bi necepljene lahko doletela tudi najstrožja sankcija, izguba službe. Po tem predlogu bi lahko vsak resorni minister za del necepljenih uslužbencev odobril tudi možnost testiranja, seznam bi morala sicer potrditi tudi vlada. Kot že omenjeno, vlada dogovora še ni sprejela. Neuradno tudi zato, ker naj bil del vlade bolj naklonjen pogoju PC za ves javni sektor, kar pa je na noge že spravilo policiste, vojake, učitelje.
Kdaj naj bi novost stopila v veljavo sicer še ni znano, je pa bilo govora o prvem oktobru. Med drugim tudi zaradi časa, ki mora miniti med obema cepljenjema pri cepivih, ki zahtevajo dva odmerka. Kot že omenjeno, tega odloka tudi po o večurnem dopisovanju še niso sprejeli. Po naših podatkih naj bi skušali ugotoviti, kaj je bolj smotrno. Pogoj PC samo za del javnega sektorja ali za celoten javni sektor.
"Obstoječa zakonodaja nam omogoča, da od tistih, ki so v stiku z ljudmi, zahtevamo pogoj P ali C"
"Obstoječa zakonodaja na zdravstvenem področju in zakonodaja o varstvu pri delu nam omogoča, da od tistih, ki so v stiku z ljudmi, zahtevamo, da so preboleli ali cepljeni," je bil v četrtek na finančni konferenci v Portorožu jasen minister za gospodarstvo Zdravko Počivalšek. V Sindikatu vojakov Slovenije so medtem pridobili mnenje odvetnika, in sicer da v Republiki Sloveniji ni pravne podlage za uvedbo obveznega cepljenja. Veliko zaposlenih v Slovenski vojski je namreč že napovedalo, da se zagotovo ne bodo cepili.
"V sindikatu se bojimo, da bomo vsi izigrani. Tisti, ki bodo morebiti ostali brez službe, ker se ne bodo cepili, bodo na sodišču čakali leto ali dve, ko epidemije še ne bo konec," je dejal predsednik Sindikata vojakov Slovenije Gvido Novak.
"Če se zgodi, da bo treba nekaj na silo narediti, se lahko tudi velik del uslužbencev zateče v bolniški stalež," je dodal Frančišek Verk, predsednik Sindikata državnih organov Slovenije.
Toda ne ve se še, kakšna bodo pravila. Dokler odlok velja, ga moramo spoštovati, dokler ustavno sodišče ne odloči drugače, pravi pravnica Nataša Pirc Musar, ki hkrati opominja, da država lahko uzakoni obveznost cepljenja, kar v Sloveniji že poznamo."Poseg v temeljno človekovo pravico se lahko zgodi zgolj z zakonom. Odlok bi bil v takem primeru protiustaven," je pojasnila.
Zaposleni v ameriških državnih službah se morajo cepiti ali pa bodo odpuščeni
Podobne ukrepe uvajajo tudi druge države. Zaposleni v ameriških državnih službah imajo 75 dni časa za cepljenje ali bodo odpuščeni. V zasebnih podjetjih z več kot 100 zaposlenimi pa se morajo cepiti ali tedensko testirati. "Bili smo potrpežljivi, ampak potrpljenje nas počasi mineva. Vaše zavračanje nas je veliko stalo. Zato prosim, naredite pravo stvar," je dejal ameriški predsednik Joe Biden. Vsi ti ukrepi zajemajo okrog 100 milijonov ljudi.
Italija je medtem že uvedla obvezno cepljenje za zdravstvene delavce, kmalu morda tudi za vse ostale, ki ustrezajo starostni omejitvi za prejetje cepiva.
Na mizi tudi drugi predlogi, nov vladni semafor lahko pričakujemo do ponedeljka
Minister za zdravje Janez Poklukar je dejal, da se končna oblika semaforja dnevno oblikuje. Kdaj ga bodo lahko predstavili, minister ni želel zagotoviti. Povedal pa je, da bo to danes ali v ponedeljek. Kot smo že poročali, naj bi strokovna skupina predlagala, da šole ostanejo odprte, ne glede na razmere, bi pa v skrajni fazi omejili druženje, povsod pa bi veljal pogoj PC.
Na mizi naj bi bil tudi predlog, da se PCT-pogoj uvede za prav vse zaposlene v državi. Govorilo pa naj bi se tudi o uvedbi pogostejšega testiranja, kar je sicer stroka predlagala že večkrat, vendar naj bila ta sprememba odvisna od zaloge testov v državi.
KOMENTARJI (1046)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.