V raziskavo so vključili 2250 ljudi. Sprva so se osredotočili na necepljene odrasle, ki imajo večje tveganje za težji potek covida-19, preučujejo pa tudi delovanje tablete pri cepljenih, ki imajo pridružene bolezni. Gre za izsledke druge od treh faz.
Celotno zdravljenje traja pet dni, dvakrat na dan pa je treba jemati po tri tablete. Dve vsebujeta eksperimentalno protivirusno zdravilo nirmatrelvir, tretja pa ritonavir, ki se že uporablja pri okužbah z virusom HIV.
Pfizerjeva tableta sodi med t. i. zaviralce proteaz, skupino učinkovin za zdravljenje ali preprečevanje virusnih okužb, vključno HIV-om in hepatitisom C. Deluje tako, da zavira encim, ki ga virus potrebuje za množenje v človeških celicah. Zdravilo proti HIV-u iz splošne uporabe pa se dodaja, da bi se upočasnila presnova oziroma razpadanje Pfizerjeve tablete, tako da bi lahko ta v telesu ostala aktivna dalj časa in v višjih koncentracijah.
Ključnega pomena je to, da jih je mogoče jemati doma, zunaj bolnišničnega okolja. Strokovnjaki poudarjajo, da je obstoj oralne terapije ključnega pomena. Če lahko bolniki zdravljenje začnejo, še preden se razvije hujša oblika bolezni, je to pomemben korak v boju s covidom. Pri Pfizerju pravijo, da bodo svoje izsledke raziskave s pristojnimi agencijami delili takoj, ko bodo ti končni, ob tem pa bodo zaprosili tudi za odobritev zdravila.
V Slovenijo je sicer pred dnevi prispelo zdravilo molnupiravir podjetja Merck, ki je prav tako namenjeno zdravljenju covida-19. To zdravilo v Sloveniji sicer še ni registrirano, zato bodo morali bolniki pred uporabo podpisati soglasje. Po napovedih naj bi bilo zdravilo na voljo v štirih covidnih bolnišnicah, to je v obeh kliničnih centrih, v celjski bolnišnici in na Kliniki Golnik. Namenjeno je odraslim bolnikom, ki imajo vsaj en dejavnik tveganja za težek potek bolezni. Pred izdajanjem bo sicer treba uskladiti protokol na državni ravni.
KOMENTARJI (37)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.