Rektor, prof. dr. Igor Papič, poudarja, da Univerza v Ljubljani od začetka epidemije covida-19 aktivno sodeluje pri preprečevanju širjenja okužbe. Študentke in študente ter zaposlene na fakultetah so namreč redno obveščali in nagovarjali k doslednemu spoštovanju vseh preventivnih ukrepov, tem pa so prilagajali tudi študijski proces, dodaja.
Po zaključenem prvem valu epidemije so intenzivno pripravljali urnike za ustrezno in varno izvedbo študija v zimskem semestru in ministrstvu za izobraževanje skupaj s sindikati in študenti pripravili smernice za izvedbo študija. "Želeli smo fizično prisotnost, seveda ob upoštevanju vseh preventivnih ukrepov," pravi Papič.
Pri večjih študijskih skupinah so predvideli hibridni sistem, po katerem se je določeno število študentov nahajalo v predavalnicah, ostali pa so spremljali predavanja po spletu. Ob tem so kupili tudi ustrezno avdiovizualno opremo, zaščitno opremo in pleksi pregrade, dodaja.
Na začetku oktobra so študentje še lahko obiskovali predavanja v živo, a so bile fakultete zaradi vladnih ukrepov primorane vsa predavanja prenesti na splet. Za kratek čas so se v živo izvajale le vsebine, kjer je fizična prisotnost študentk in študentov nujna. "Predavanja in vaje trenutno izvajamo po najboljših močeh, vendar pomembnega dela študijskega procesa, ki poteka v laboratorijih, ateljejih in drugih prostorih praktičnega učenja ne moremo izvesti na daljavo," je povedal Papič.
Kot pravi rektor ljubljanske univerze, razume, da si v trenutni situaciji ne morejo privoščiti polnih predavalnic, ne razume pa, zakaj fakultete in akademije še naprej ostajajo v celoti zaprte za študente, s katerimi bi lahko posamezno ali pa v majhnih skupinah izvedli nujni del študijskega procesa.
Spomnil je tudi na izpitno obdobje, ki se začne januarja. Profesorji ob trenutnih ukrepih marsikje ne bodo mogli preverjati znanja, saj ga študentje preprosto niso bili deležni v zadostnem obsegu. "Resno se sprašujemo, kako bomo zaključili zimski semester. Zdaj je že jasno, da je ogroženo izobraževanje cele generacije študentk in študentov. Posledice bo razkril čas," opozarja Papič.
Na univerzi so, kot pravi, ves čas z razumevanjem epidemiološke slike v državi predlagali najrazličnejše rešitve, a trenutni ukrepi in prioritete sproščanja, tako Papič, kažejo, da vrednota znanja ni na obzorju odločevalcev.
"Kot rektor najstarejše in največje univerze v Sloveniji, kot visokošolski učitelj in kot državljan te države ne morem molčati. Dejstvo, da je visokošolski prostor del zadnjega, t. i. zelenega paketa sproščanja, pove veliko o tem, koliko cenimo znanje, brez katerega ne more delovati noben del te družbe. S takimi prioritetami podiramo temelje naše prihodnosti, ki bi morala temeljiti prav na znanju," je zaključil.
KOMENTARJI (19)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.