Predsednik vlade Janez Janša je po sestanku Sveta za nacionalno varnost (SNAV) povedal, da so ocenili, da smo na prelomni točki, ko lahko še z mehkimi ukrepi brez večjega zaustavljanja javnega življenja in gospodarstva zaustavimo širjenje koronavirusa in na ta način preprečimo, da bi zanj plačali enako visoko ceno, kot smo jo spomladi.
"Zato SNAV poziva državljane, da sprejete ukrepe upoštevajo v celoti, kajti od tega je odvisno, ali bodo ti ukrepi dejansko prijeli. SNAV ocenjuje tudi, da pri sprejetih ukrepih ni nobenih razhajanj med vlado in stroko. So primerni in uravnoteženi." Ugotovili so tudi, da so načrti za spopad z drugim valom covid-19 dobro pripravljeni in strokovno utemeljeni, vse pristojne institucije pa pozivajo, da jih pravočasno in dosledno uveljavljajo.
V tem trenutku nismo pred dilemo, ali bomo sposobni ustaviti širjenje virusa, je poudaril premier. "Smo sposobni, to vemo, nenazadnje smo to ob bistveno manjših resursih dokazali že spomladi. Vprašanje je, kakšno ceno bomo plačali za to. To pa ni odvisno od vlade, ampak od tega, ali bomo ukrepe spoštovali vsi," je poudaril. "Pet odstotkov prebivalstva ukrepov, ki so mehki, ne upošteva. S tem onemogočajo učinkovitost teh ukrepov in ogrožajo odgovorno ravnanje 95 odstotkov ostalega prebivalstva," je še posvaril.
Šarec: Poziv k upoštevanju ukrepov je na mestu
Poziv k upoštevanju ukrepov je po oceni predsednika LMŠ Marjana Šarca na mestu. Po njegovem mnenju se sicer državljanke in državljani ukrepov, kolikor je to možno, držijo že sedaj. "Vedno se najdejo posamezniki, ki se jih ne," je povedal.
Bi bilo pa po njegovih besedah treba izboljšati komunikacijo z javnostjo. "Naj se govori z enim glasom, da bodo ljudje pomirjeni, da bodo zaupali vladi. Naj se postavi v prvo vrsto stroka," je navedel predsednik LMŠ. Ponovno je pozval tudi k umiku uradnega vladnega govorca za covid-19 Jelka Kacina.
O razglasitvi epidemije po njegovih besedah danes ni bilo govora. Na seji sveta so pojasnili, da smo za zdaj še v območju, kjer se da z upoštevanjem ukrepov preprečiti najhujše, je dodal Šarec. "Kolikor lahko verjamemo tem številkam. Upamo, da so točne," je pripomnil.
Današnjo sejo je Šarec sicer razumel tudi v kontekstu resnosti položaja, v katerem je treba dajati vtis enotnosti. Pristojne je na njej sicer povprašal o tem, kaj so delali poleti. Ne glede na to pa bo treba v zajezitev širjenja virusa po njegovih besedah vlagati skupne napore.
Pred sestankom pa je Šarec ocenil, da je vladi epidemija ušla iz rok. Kot je dejal, se Svet za nacionalno varnost sklicuje, da bi se vzpostavila kolektivna odgovornost za nastali položaj. V vladajoči koaliciji oz. v stranki SDS očitno nastaja panika, saj opozicijska pobuda o alternativni koaliciji začenja dobivati obrise, je povedal.
Prvi ukrep, ki bi kolikor toliko povrnil zaupanje ljudi, sta po Šarčevih besedah odstavitvi vladnega govorca in direktorja Nacionalnega inštituta za javno zdravje (NIJZ) Milana Kreka ter vrnitev Nine Pirnat na čelo inštituta.
Škandalozno pa je po njegovem mnenju, da se za število okužb krivi protestnike in mnoge druge, le "vlada sama pri sebi ne vidi nobene krivde". Podobno pa se skuša na opozicijo zvaliti krivdo glede povečanja števila nezakonitih prehodov meje, ker ni podprla aktivacije 37.a člena zakona o obrambi, ki bi Slovenski vojski podelil podobna pooblastila za delo na meji, kot jih ima policija. Spomnil je, da so ga bili v LMŠ pod smiselnimi pogoji pripravljeni podpreti. "Ne bo pa ta člen mogel izbrisati njihove nesposobnosti," je pripomnil.
Pahor pred sestankom optimističen
Po besedah predsednika Boruta Pahorja pa je prav, da je Janša sklical sejo Sveta za nacionalno varnost in da skuša poiskati širše soglasje za ukrepe, ki jih utegne vlada sprejeti v spoprijemanju s krizo. "Mislim, da moramo iskati skupno usmeritev, ki je utemeljena na znanstvenih osnovah, na osnovi strokovne javnosti," je pojasnil v izjavi za medije pred sejo.
Te ukrepe je potem treba prepričljivo predstaviti javnosti, vsi pa se moramo truditi, da jih izvajamo. "Mislim, da smo Slovenci pokazali izjemno sposobnost za prilagajanje tem zelo neobičajnim razmeram," je ocenil predsednik republike. To naj bo po njegovih besedah tudi navdih za to, da skupaj premagamo drugi val epidemije covid-19.
KOMENTARJI (1006)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.