
Potem ko se je predsednik države Borut Pahor v začetku meseca odzval na prošnjo predsednika stranke Resni.ca Zorana Stevanovića in ga povabil na pogovor, je danes na sestanek povabil še nekatere nasprotnike ukrepov.
Pogovora s predsednikom se je udeležila dr. Cvetka Turk Jančigaj, ki mu je pisala kot nasprotnica ukrepov proti covid-19 in udeleženka protestov. Ta je na javno izrečeno pripravljenost predsednika republike na dialog, ki jo je podal v četrtek, 30. septembra, na Pahorja naslovila pismo s prošnjo za pogovor.
Ker je bil pogoj za udeležbo na srečanju izpolnjevanje pogoja PCT, pa je ena izmed vabljenih, Vesna Lavrač, sporočila, da se sestanka, ni udeležila. Kot je sporočila, pogoj PCT temelji na nelegitimnem PCR-testu. Na današnji pogovor je med drugim Pahor povabil še predstavnika Iniciative slovenskih zdravnikov, ki se povabilu prav tako ni odzval zaradi obveznosti izpolnjevanja pogoja PCT ob vstopu v prostore urada predsednika.
O čem je tekla beseda?
Na današnjem sestanku so se predstavniki protestnikov s predsednikom želeli pogovoriti o trenutnem reševanju zdravstvene krize in ukrepih za zajezitev širjenja covida-19.
Kot so sporočili iz predsedniškega urada, sta se predsednik Pahor in dr. Turk Jančigaj strinjala, da je javno izražanje drugačnih stališč in protestiranja legitimno, nasilje in izgredi pa so nesprejemljivi. Prav tako pa sta se strinjala, da je o ukrepih za obvladovanje epidemije potrebno še več dialoga.
"Gospa Turk Jančigaj je v današnjem pogovoru podrobneje pojasnila svoje prepričanje, da so ukrepi vlade za obvladovanje virusa covid-19 nesorazmerni in večinoma neutemeljeni. Meni, da bi ljudi ne bi smeli siliti k cepljenju, sprejeti ukrepi pa da bi morali imeti ustrezno zakonsko (in ne uredbeno) podlago, določen čas trajanja in biti ustrezno prestavljeni javnosti," so povzeli iz predsedniške palače.
Predsednik Pahor je ponovil svoje prepričanje, da je cepljenje edini način za rešitev krize, saj omogoča usmerjanje in končanje zdravstvene krize. "Glede kritik dr. Turk Jančigaj o neustreznem ukrepanju vlade je predsednik republike znova poudaril, da je ob prenizki precepljenosti ukrepanje vlade za zagotovitev javnega zdravstva še vedno nujno, sprotnih ocen ukrepov pa ne daje."

Predsednik republike Pahor je že pred tem srečanjem sprejel t.i. petkove protestnike in predstavnike nekaterih civilnih iniciativ, ki nasprotujejo vladnim ukrepom, ter Stevanoviča, organizatorja sredinih protestov.
Na sestanku s Stevanovičem ga je predsednik pozval, naj protestnike pozove, da se popolnoma vzdržijo nasilnih ravnanj in izgredov. Stevanovič pa je Pahorju predlagal, naj "se vsaj enkrat postavi v bran ljudstvu ter takoj pozove vlado k odstopu in odpravi obvezujočih ukrepov". Glede tega je predsednik pojasnil, da sodeluje z vsemi vladami, ki jih izvoli državni zbor, ter da zato ne sprejema pobude gospoda Stevanovića.
Predsednik republike je prepričan, da je dialoga in sodelovanja glede reševanja zdravstvene krize premalo in da bi se lažje in uspešneje soočali z njo, če bi bilo dialoga in sodelovanja več, na vseh ravneh.

KOMENTARJI (100)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.