Kot so izpostavili v OZS, tako v Nemčiji kot Avstriji stroške testiranj krije država, poleg tega pa imajo zaposleni v Avstriji tudi alternativo. "Tisti, ki ne izpolnjujejo pogoja PCT, morajo pri svojem delu nositi zaščitno masko," so izpostavili.
Poleg tega se po navedbah OZS v Avstriji ni treba testirati tistim zaposlenim, ki ne prihajajo v stik z gosti, denimo kuharju v gostinskem obratu.
"V OZS obenem poudarjamo, da gostinski obrati, kozmetični in frizerski saloni niso vir okužb," so izpostavili in se pri tem oprli na podatke covid-19 Sledilnika. "Prav zato menimo, da bi bilo treba pogoje dela v teh dejavnostih omiliti oz. jih narediti bolj življenjske," so sklenili ponovni poziv.
Zbornica je namreč že v petek pozvala vlado, naj stroške testiranj krije država. "Seveda si vsi v malem gospodarstvu želimo, da ne bo novega vala epidemije in da bomo lahko normalno poslovali. V storitvenih dejavnostih medtem že zdaj veljajo strogi zaščitni ukrepi, prav tako ni nikakršnih dokazov, da bi bile te dejavnosti kadar koli vir okužb. Zato menimo, da bi morali večkrat tedensko testiranje zaposlenih odpraviti, saj to predstavlja organizacijsko in finančno breme. V vsakem primeru pa mora stroške testiranj nositi država in ne delodajalec," je takrat zapisal OZS-ja zbornice Branko Meh.
Poudaril je še, da v zbornici podpirajo cepljenje, vendar pa delodajalci ne morejo prisiliti svojih zaposlenih, da se cepijo.
KOMENTARJI (164)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.