"Posledice spremenjenih pogojev bodo najbolj občutili prevozniki, gostinci, frizerji in zaposleni v drugih dejavnostih, ki se izvajajo ob meji, saj stranke pod temi pogoji ne bodo koristile njihovih storitev. Vlada bi morala k cepljenju spodbujati na drug način. Kot predsednik OZS pozivam državljanke in državljane, da se čim prej cepijo," je zapisal predsednik OZS Branko Meh.
"Zaradi zastojev na mejah bo oskrba močno motena. Zamude ne bodo nastale le pri oskrbovanju proizvodnih obratov, temveč tudi pri dostavi medicinskega blaga in zdravil, hitro pokvarljivega blaga in blaga, namenjenega v trgovine. Podobnih ukrepov ne pozna nobena evropska država," je prepričan Peter Pišek, predsednik Sekcije za promet pri OZS.
Po njihovi oceni bodo dolge čakalne dobe pri prehajanju meje povzročile ogromno gospodarsko škodo in motnje v oskrbi, ob tem pa tudi velik humanitarni problem. "Vozniki bodo obtičali v dolgih zastojih brez vode, hrane in primernih higienskih pogojev," so še opozorili.
Vlado so pozvali, naj vnovič preuči izjeme pri vstopu v državo.
S 15. julijem izenačeni pogoji za vstop v Slovenijo
V četrtek bo tudi v praksi začel veljati nov odlok o določitvi pogojev za vstop v državo, ki ga je vlada sprejela prejšnji teden. Tako se ukinjajo seznami držav in izenačujejo pogoji za vstop v državo. Za vse potnike, ki se vračajo v Slovenijo bo obvezno izpolnjevanje pogoja PCT (potrdilo o prebolelosti ali cepljenju oziroma negativen test).
Pri tem bo veljalo tudi evropsko digitalno covidno potrdilo, pa tudi covidna potrdila tretjih držav. Vlada je ukinila večino izjem za prehajanje meja brez karantene. Med izjeme odslej spadajo le še otroci, mlajši od 15 let, v spremstvu starša ali skrbnika ter dvolastniki v obmejnem območju ali na obeh straneh državne meje.
KOMENTARJI (65)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.