Dve oddaji, pa ista težava. Tako na Svetu na Kanalu A kot na Odmevih so sinoči ostali brez sogovornikov, ker jim vladni urad za komuniciranje (UKOM) ni dal soglasja za nastop.
"V studio ali pa pred našo kamero smo želeli povabiti šefa NIJZ, pa predstavnike ministrstva za zdravje in ministrico za šolstvo, pa smo dobili od vseh odgovor, da UKOM potrjuje ali zavrača gostovanje v naši oddaji, in danes je vladna služba, torej Uroš Urbanija, vsem prepovedala dajati odgovore in jim prepovedala tudi gostovanje pri nas," je gledalce obvestil voditelj Sveta Gregor Trebušak.
Dogajanje je skrajno nenavadno za demokratično družbo, v kateri naj bi si prizadevali za čim večjo obveščenost javnosti. To še toliko bolj velja v času epidemije, ko se odločitve izjemno hitro spreminjajo, prav mediji pa so za prebivalstvo glavni vir informacij.
"Od začetka epidemije smo ves čas v studio in na vklope vabili vse strokovnjake, ki jih v Sloveniji imamo, da smo ljudem dnevno lahko odgovarjali na tisoče vprašanj, ker je situacija za vse nova, in vedno so se odzvali. Dejstvo, da zdaj UKOM odloča, kdaj kdo kam pride, pa po mojem osebnem mnenju kaže na to, da politika in stroka v tem trenutku nista preveč usklajeni in si morda zato ena stran ne želi nastopanja druge," je za 24ur.com zadevo komentiral Trebušak.
Brez sogovornika so, kot že omenjeno, ostali tudi v Odmevih. "Seveda smo iskali sogovornika, ki bi nam pojasnil zmedo zaradi lažnih pozitivnih testov, vendar vladni urad za komuniciranje ni dal soglasja za nastop vodje vladne strokovne skupine za covid v naši oddaji, prav tako nam sogovornika niso našli na ministrstvu za zdravje in na NIJZ," je gledalce obvestila voditeljica Tanja Starič.
Na UKOM smo poslali prošnjo, da nam pojasnijo to odločitev. Zanimalo nas je tudi, ali bo to zdaj stalna praksa. Bodo morali strokovnjaki pred nastopom v medijih vsakič dobiti njihovo privolitev? In ali se bodo, preden stopijo pred mikrofon, usklajevali tudi glede vsebine? Na odgovor še čakamo.
Društvo novinarjev Slovenije: Ne pristajamo na cenzuro Ukoma, novinarji smo zavezani javnosti
"Očitno nove pristojnosti Ukoma, da ministrom, uradnikom in drugim funkcionarjem prepoveduje nastope v informativnih oddajah medijev", niso edina oblika kratenja novinarske svobode, ki jo v povezavi z vlado opažajo v Društvu novinarjev Slovenije (DNS). Dobivajo namreč tudi vse več pritožb, da določeni novinarji na vladnih novinarskih konferencah ne morejo postaviti vprašanj.
"Oboje je za demokratične standarde nesprejemljivo in predstavlja nedopustno cenzuro. Ukom ne more biti selektor vsebin za medije in jih prilagajati po svoji meri oziroma meri vlade ter s tem onemogočati celovitost informiranja javnosti in delo uredništev. Centralizirano komuniciranje oblasti, cenzura lastnih funkcionarjev in omejevanje dostopa novinarjev do informacij so značilnosti avtokratskih in nedemokratičnih sistemov, ki ne spoštujejo svobode govora," so ob tem poudarili.
"Opozarjamo, da novinarji in mediji delujemo v službi javnosti in funkciji njenega obveščanja o družbeno pomembnih temah in zadevah. To je še zlasti pomembno v obdobju epidemije, ko javnost potrebuje čim širše relevantne informacije. Te nikakor ne morejo ostati na situ Ukoma, temveč o vsebinah za javnost presoja vsak medij oziroma novinar samostojno in znotraj uredništev. Vsakršno načrtno izogibanje novinarskim vprašanjem, ki jih nosilci oblasti vnaprej ocenjujejo kot neugodna, pomeni suspenz novinarjev in ogrožanje opravljanje osnovnega novinarskega dela – nadzora nad delom oblasti," so še dodali.
Ukom na naša konkretna vprašanja ni odgovoril
Na vprašanja v zvezi s tem, smo se obrnili tudi na Ukom. Čeprav smo jih jasno prosili za pojasnilo za njihovo odločitev, da preprečijo nekaterim govorcem nastop na televizijah, konkretnega odgovora na to nismo dobili. Prav tako sta neodgovorjeni ostali vprašanji, ali bo odslej stalna praksa, da morajo strokovnjaki pred nastopi v medijih pridobiti dovoljenje Urada ter ali se bodo pred nastopi v medijih usklajevali tudi glede vsebine, torej glede tega, kaj lahko povejo.
Z Ukoma so sporočili le, da so pri stikih z javnostmi zelo dejavni ter da vlada že ves čas z javnostjo načrtovano, celovito in ažurno komunicira o svojih odločitvah in ukrepih.
KOMENTARJI (654)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.