Hrvaški zdravstveni minister Vili Beroš je na novinarski konferenci danes povedal, da so v zadnjih 24 urah v državi potrdili 30 novih okužb. Novo žarišče postaja samostan v Đakovu, potem ko sta se dve nuni vrnili s Kosova. "Zavedamo se, da imamo novo žarišče. Moramo biti previdni, a to še ne pomeni, da se je epidemiološka situacija bistveno poslabšala. Rast še vedno ni eksponentna," je dejal Beroš v Splitu.
Kot je potrdila glavna nuna Valerija Široki, so v nedeljo popoldne tri nune dobile visoko temperaturo, včeraj je šlo vseh 12 sester na testiranje, pozitivnih je 10. Nemudoma so zaprli tamkajšnji vrtec, ki ga vodijo nune. V samostanu sicer biva 180 nun. Šest so jih hospitalizirali, a niso v življenjski nevarnosti. Po besedah pristojnih so vse kontakte nun že našli in popisali.
Đoković pozitiven
Iz zadrske civilne zaščite so medtem sporočili, da so sinoči testirali 82 vzorcev, pozitiven je bil petletnik, ki se je v Zadru družil s tenisači. V samoizolaciji je 81 ljudi, poroča Dnevnik.hr.Znano je, da sta med okuženimi srbski teniški igralec Novak Đoković in njegova žena Jelena.
Tri nove okužbe so potrdili tudi v Istri. Glas Istre poroča, da je eden od okuženih turist, in sicer državljan Srbije, ki se je okužil v Beogradu. V skladu s protokolom se nahaja v privatni namestitvi, hrvaške oblasti pa se dogovarjajo o njegovem povratku v domovino. Druga dva posameznika pa sta se okužila v Bosni in Hercegovini.
Iz hrvaške prestolnice pa poročajo o 12 novih okužbah, poroča Index.hr. Po besedah tamkajšnjih pristojnih so uspeli zabeležiti vse kontakte okuženih, v samoizolaciji pa je zdaj 451 ljudi.
Hrvaški premier Andrej Plenković je medtem danes komentiral trenutno situacijo na Hrvaškem. Kot je dejal, ostajajo med državami EU, ki imajo najmanj zabeleženih novih primerov. Hrvaška ostaja varna država, je še poudaril Plenković. V ponedeljek se je premier testiral na novi koronavirus, potem ko je obiskal turnir v Zadru. Test je bil negativen.
Spomnil je, da sta se s slovenskim kolegom Janezom Janšo nekajkrat pogovarjala in se dogovorila o medsebojnem odpiranju meja, še preden je Hrvaška sprostila pogoje za vstop državljanov iz desetih držav članic Evropske unije. Povedal je, da je takšna odločitev v interesu obeh držav ter izpostavil, da so slovenski turisti verjetno med najštevilčnejšimi na Hrvaškem. Pri tem je izpostavil, da jih je veliko tudi zato, ker imajo na Hrvaškem nepremičnine. "Enostavno si želijo v poletnih mesecih biti na Hrvaškem. Tako tudi bo," je povedal Plenković, ki je bil na obisku v kraju Bakar v okviru predvolilne kampanje.
Ker je število novih primerov na Hrvaškem v zadnjih dneh nekoliko višje, je v hrvaškim medijih čutiti strah, da bo slabša epidemiološka slika odvrnila turiste. Danes zjutraj so se razpisali o izjavah slovenskega ministra Tomaža Gantarja, ki je v oddaji 24UR ZVEČER dejal, da Hrvaška postaja epidemiološko nevarna država. Po poročanju Dnevnik.hr trenutno pri naših južnih sosedih biva okoli 157.000 turistov, samo v Istri 64.000. Večina je Nemcev, Avstrijcev, Slovencev in Čehov. Državljani omenjenih držav in še šest dodatnih lahko prosto vstopajo na Hrvaško. Vsi ostali morajo svoj prihod v državo utemeljiti.
Turisti za zagotavljanje večje varnosti letos v večji meri izbirajo zasebne nastanitve, a med sprehodi po mestu varnost ni prva prioriteta turistov, pišejo hrvaški mediji. Ne domačini ne tujci ne nosijo zaščitnih mask, rokavic in se ne držijo pravil družbenega distanciranja. Hrvaške oblasti pozivajo turiste, naj ne potujejo, če so bolni. Če zbolijo na Hrvaškem, je tuji turist nameščen v organizirano karanteno ali bolnišnico. Njemu in njegovim tesnim stikom je dovoljeno zapustiti Hrvaško pred koncem samoizolacije, vendar le ob posvetovanju z zdravstvenimi organi njihove države. Da bi preprečili prenos okužb, je Istra že pozvala k strožji kontroli na mejnih prehodih. V enem od hotelov v Istri so med drugim že pripravljeni na morebitni 'črni scenarij', kjer je osebje opravilo usposabljanje za krizne primere, 10 odstotkov svoje celotne nastanitvene zmogljivosti pa bo namenjene osamitvi bolnih gostov.
Organizatorji turnirja v Zadru kršili vrsto pravil
Hrvaški mediji so se po preplahu v Zadru razpisali tudi o pomanjkljivi organizaciji turnirja, ki je najverjetneje privedla do trenutne situacije. Hrvaški časnik Jutarnji list poroča, da je Hrvaška teniška zveza (HTS) kot organizator turnirja, na katerem so sodelovale nekatere največje svetovne športne zvezde, storila vrsto napak. Prva je bila ta, da igralcev in njihovih ekip niso predhodno testirali na koronavirus. Bolgarski teniški igralec Grigor Dimitrov je na Hrvaško očitno že prišel okužen. Pred tem se je nahajal v ZDA, nato pa še v Srbiji, kjer se je zabaval z Novakom Đokovćem v enem od beograjskih nočnih klubov.
Čeprav hrvaški inštitut za javno zdravje (HZJZ) ne predpisuje obveznega testiranja igralcev, je Feliks Lukas, direktor turnirja WTA v Bolu, za Jutarnji list pojasnil, da je svetovna organizacija WTA poslala navodila za organizacijo turnirja, v katerih je bilo jasno zapisano, da bi morali vse tenisače vsaj dvakrat testirati. Enkrat po prihodu na kraj, drugič pa med dogodkom. Direktor CNIPH Krunoslav Capak je povedal, da testiranja niso predpisali, ampak da bi ga organizatorji lahko naredili sami v dogovoru z epidemiologi, kot to počnejo nekateri klubi hrvaške nogometne zveze.
HTS je od CNIPH prejel jasna navodila, kako organizirati turnir na prostem. V njih je tudi zapisano, da morajo biti popisani vsak tekmovalec in njegovi spremljevalci ter vsak obiskovalec. Za vsako tekmovanje mora biti vzpostavljen sistem vodenja evidence prisotnih v občinstvu, da se olajša naknadno epidemiološko spremljanje stikov v primeru okužbe. Skupaj s krajem in datumom tekmovanja se v evidenco zapišejo ime, priimek in telefonska številka posameznika, piše v navodilih. A športni novinar Jutarnjega lista, ki se je udeležil turnirja, je povedal, da so lahko obiskovalci na stadion vstopali brez popisovanja.
HZJZ je prav tako v navodilih zapisal, da morajo organizatorji poskrbeti za prisotnost dezinfekcijskih sredstev, a tega niso storili. Kot piše hrvaški časnik, razkužil ni bilo niti na vhodu na stadion, kasneje pa so jih namestili le v VIP prostor. Telesne temperature obiskovalcem in igralcem niso merili.
CNIPH je za tovrstna tekmovanja predpisal, da se lahko izvajajo z gledalci, vendar z zmanjšanimi zmogljivostmi, torej s tretjino zmogljivosti. Po objavljenih fotografijah, pa tudi po pričevanju udeležencev turnirja se tega ni nihče držal. Gledalci so sedeli drug poleg drugega, družbene distance ni bilo, prav tako organizatorji sedežev niso opremili z nalepkami in opozorili o upoštevanju epidemioloških navodil.
Po poročanju Jutarnjega lista hrvaški epidemiologi niso vedeli, da bodo v sklopu turnirja potekali tudi posebni dogodki, kot je bila košarkarška tekma med tenisači, slednji pa so se nato družili tudi na večerji v eni od zadarskih restavracij, ki je zdaj zaprta. Organizirano pa je bilo tudi srečanje otrok s tenisači, ki je potekalo eno uro po košarkarski tekmi. Stikov le tam ni bilo mogoče nadzirati. Otroci, ki so se ob igrišču družili s tenisači, po besedah lokalnega epidemiologa zato do konca letošnjega šolskega leta ne bodo več šli v šolo. Lukas je pri tem poudaril, da gre za 'noro odločitev' in zahteva odstop celotnega HTS. Organizacija WTA je namreč prepovedala prirejanje tovrstnih otroških srečanj s tenisači na vseh turnirjih.
Pravil pa ni upoštevalo niti osebje. Slednje ni nosilo zaščitnih mask, obiskovalcev pa niso nadzirali in usmerjali. Lukas je še povedal, da niso bili izpolnjeni niti minimalni pogoji za organizacijo turnirja.
KOMENTARJI (280)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.