Interpelacija je po mnenju ministrice za izobraževanje Simone Kustec pričakovana, saj jo je del opozicije v paketnih poskusih menjave vlade napovedoval že nekaj časa. "Sprejemam jo kot priložnost, da ponovno pojasnim aktivnosti ministrstva za izobraževanje, znanost in šport v času trajanja mojega mandata," je zapisala v odzivu na interpelacijo.
Kustečeva bo prav poseben poudarek namenila kriznemu odzivanju na polju izobraževanja, znanosti in športa ob prevzemu zatečenega stanja prejšnje vlade ter odgovorom na covidne razmere. "Zgolj in samo z dejstvi bom pokazala, kaj vse smo skupaj s sodelavci na ministrstvu in v sodelovanju z zunanjimi skupinami dosegli in prepotrebnega premaknili za nadaljnji razvoj na polju vzgoje in izobraževanja ter športa v slabem letu," je navedla. Očitke iz interpelacije bo z argumenti in dejstvi odločno zavrnila, je navedla.
Ob tem je ponovno spomnila, da so razmere, povezane z bojem proti virusu, še vedno izjemno resne in zahtevne ter da je prava pot za iskanje skupnega odziva in odgovora nanje v odgovorni družbi konstruktivni dialog, spoštovanje, razumevanje in dosledno spoštovanje ukrepov. "To so odgovori za vrnitev k poznanemu in običajnemu času," je še dodala Kustečeva.
Očitki v 20 točkah
Matej T. Vatovec, vodja poslanske skupine Levica, ki je predlagala razrešitev ministrice za izobraževanje, znanost in šport Simone Kustec, je na novinarski konferenci uvodoma povedal, da bi moral biti minister za izobraževanje oseba, ki bi na prvo mesto postavila interese in dobrobit najmlajših, otrok, dijakov in študentov. Oseba, ki bi morala biti zelo pozorna na to, kako upravljati svoj resor med epidemijo in temu posvečati svojo 100-odstotno pozornost. "Niti enega od teh kriterijev ministrica Kustečeva ne izpolnjuje. Zato in tudi zato, ker se je nabralo veliko stvari, smo se odločili za vložitev interpelacije zoper njo," je povedal.
V njej so navedli 20 očitkov, ki jih naslavljajo na njeno delo. Glavni je neučinkovita, nestrokovna, nekonsistentna in škodljiva politika na področju vzgoje in izobraževanja, zaradi česar bodo posledice, ki jih bodo nosili dijaki in učenci, dolgotrajne. Ministrici med drugim očitajo, da ministrstvo ni pripravilo ustreznega načrta, kako voditi pouk v tem razmerah. "Smo država, ki ima najdlje časa neprekinjeno zaprte šole, in to bo povzročilo dolgoročno in dolgotrajno škodo za šolajoče," je spomnil.
Očitajo ji tudi odrekanje izobraževanja otrokom s posebnimi potrebami, neupoštevanje epidemiološke stroke in prelaganje odgovornosti na šole. "Imamo zelo stihijsko in neenako obravnavo otrok, ki se v tem času šolajo," je ocenil. Otroci – po nekaterih ocenah naj bi jih bilo okoli 4000 – so neposredno diskriminirani, saj nimajo dostopa do ustrezne komunikacijske tehnologije.
Ministrstvo po njegovih besedah ni zagotovilo pogojev za izvedbo šolskih tekmovanj, ogrožena sta napredek otrok, ki se ukvarjajo s športom, in delovanje športnih klubov. Škodljiv je predlog za ukinitev sklada za financiranje nevladnih organizacij, ministrici pa očitajo tudi pomanjkanje dialoga na vseh ravneh. Z neupoštevanjem ukrepov za zajezitev epidemije na prireditvi Olimpijskega komiteja Slovenije pa je javnosti dajala slab zgled.
Navedel je še zamik podaje soglasja k razpisu za vpis v prvi letnik visokošolskih zavodov, zamujanje z znanstveno-raziskovalno zakonodajo ter sporno kadrovanje, "utemeljeno na parcialnih interesih, osebnih zamerah in prijateljskih obljubah".
"Enostavno ji ni mar za področje, ki ga pokriva, zato bi morala oditi," je še dejal Vatovec.
Celotno interpelacijo si lahko preberete v spodaj pripetem dokumentu!
Kociprova: Ni sposobna. Ali ne zna, ali ne zmore ali pa noče
Maša Kociper iz stranke SAB je najprej povedala, da kot prioriteto še vedno podpirajo izpeljavo konstruktivne nezaupnice in možnost, da se zamenja celotna vlada. Do takrat, ko bo vložena, pa je treba nagovoriti najbolj problematične ministre. Prva med njimi je prav Kustečeva. "Veliko je izzivov in kompleksnih vprašanj, povezanih z epidemijo in našim šolstvom in izobraževanjem, ona pa očitno ni sposobna odgovoriti nanje. Ali ne zna, ali ne zmore ali pa noče," je dejala.
V SAB jih moti ministričin neustrezen odziv na kompleksna vprašanja, ki se v zvezi z izobraževanjem porajajo. Menijo, da nima dovolj volje, da bi našla alternative in ustrezne načine, da bi se otroci čim prej vrnili v šole. Spomnila je, da Avstrija, ki je šole zaprla pozneje kot mi, otroke v šole vrača 8. februarja. Številne raziskave kažejo, da vrnitev otrok v šole ne poveča bistveno pritiska na zdravstvene institucije in da se ne poveča bistveno število okuženih, kaj šele mrtvih, je opomnila.
"Ni borka za svoje področje, ni kos svoji nalogi in tudi mi mislimo, da mora oditi," je še dejala.
Koprivc: Na njenem mestu bi me bilo sram
Marko Koprivc iz SD je povedal, da je skrajni čas, da povemo tisto, kar že vsi vemo – Slovenija dejansko nima ministrice za izobraževanje. "Spoštovana Simona Kustec. Naredite že vendar to, kar je prav! Odstopite z mesta, na katerem sploh nikoli niste bili," jo je pozval. "Mesto ministra za šolstvo ste spremenili v farso, katere škodo plačuje sto tisoče naših otrok. Dovolj je tega!"
Od ministrice za šolstvo bi po njegovih besedah pričakovali, da je v prvi vrsti branik otrok, šolnikov in učiteljev. Pa ni. Je zgolj prenašalka idej, ki so zrasle na zelniku "velikega šefa vlade RS Janeza Janše in njegovih antidemokratskih teženj" "Mene bi bilo na mestu Simone Kustec, ki ji težko rečem ministrica, sram!"
Vsak od 20 razlogov v interpelaciji bi bil lahko posebej razlog za posebno interpelacijo, je poudaril. Po njegovih besedah v zgodovini Slovenije še nismo imeli opraviti z interpelacijo s toliko očitki, kot jih je v tej. "Dejansko se ministrica dela norca iz otrok," je bil oster, ko je opomnil, da smo v Sloveniji prvi zaprli šole in jih odpiramo zadnji.
Izpostavil je tudi grobe posege v avtonomijo visokega šolstva z ukinitvijo možnosti za podaljševanje akreditacij in z ustavljanjem razpisov za vpis. "Tudi norčevanje iz obupanih staršev je nedopustno in nevzdržno. Skratka, v Sloveniji od marca lani, ko je oblast prevzel Janez Janša, dejansko nimamo ministrice za šolstvo," je še dejal.
Kovačič: Odgovorna je za izgubljene generacije
"Kustečeva bi morala odstopiti, ker v resnici sploh ni ministrica. Je oseba, ki izvršuje politiko Janeza Janše," pa je dejal Aljaž Kovačič iz LMŠ. "Je oseba, ki je in ki bo najbolj odgovorna za izgubljene generacije, ki jih je z odobravanjem svoje politike povzročila."
Povzročila je popolno zmedo v vzgojno-izobraževalnih ustanovah. Opozoril je, da je danes sreda, mi pa še vedno ne vemo, v katerih regijah bodo šli otroci v ponedeljek v šole. "Ampak ni problem, da je danes sreda. Tudi v nedeljo ne bomo vedeli, razen če se bo predsednik vlade odločil sklicati novinarsko konferenco ali to sporočiti po njemu priljubljenem Twitterju."
Opozoril je na otroke s posebnimi potrebami, ki potrebujejo posebno obravnavo, a jim je ministrica to odvzela, prav tako jim je odvzela fizioterapije. "In kaj je te otroke rešilo? To, da so bili starši toliko zavzeti in so šli na ustavno sodišče, ki jih je vrnilo v šolo. Sprašujem se danes: če ne bi bilo te odločitve ustavnega sodišča, bi imeli te otroke danes v šolah? Ali bi ministrica rekla: Zdržimo, skupaj tečemo pot, da bomo prišli do cilja!" je še dejal in dodal, da kljub temu da je ministrica rada tekla, ni nič naredila za šport. Po njegovem mnenju bi morala odstopiti že zdavnaj.
Odziv SMC: Storila je to, kar je bila dolžna storiti
Kustečeva očitkov ne komentira, so pa danes odziv poslali iz njene stranke SMC. Zapisali so, da je interpelacija "pričakovan odziv opozicije in še en v nizu manevrov za poglabljanje krize, ki jo je v Sloveniji sprožila epidemija". Kot pravijo, so zaprte šole težka in zadnja izbira za vse, tudi za ministrico, ki jo opozicija interpelira; odločitev o tem pa je bila nujna, če smo sredi jeseni želeli preprečiti katastrofičen scenarij razvoja epidemije.
"Ministrica je v razmerah, ki so spričo čedalje slabše epidemiološke slike, okrnjenega zaupanja v odločitve epidemiologov, nenehnega iskanja priložnosti za politizacijo občutljivih zdravstvenih vprašanj in rdečih alarmov zdravstvenih delavcev, storila to, kar je bila dolžna storiti. Šolski prostor je odmaknila od linije, na kateri je potek dogodkov odvisen samo še od naključij ali slepe sreče in ga začasno prestavila v digitalno okolje, da se mladi sploh lahko izobražujejo. Alternativa temu bi bil kaos nenehnih karanten, nevzdržne logistike v šolah in zavodih ter neobvladljiva žarišča novih okužb." Šole v Sloveniji niso zaprte zaradi politike, jih pa politika s strpnim in spravljivim delovanjem lahko pomaga ponovno in za vselej spet odpreti, so še zapisali v SMC.
Minister Zdravko Počivalšek pa je sporočil, da bo razprava o interpelaciji zanimiva in lahko prispeva k iskanju sistemskih rešitev. "Zato upam, da ne bo šlo samo za dnevnopolitični teater, ampak se bo zelo resno pogovarjalo o vsebini." Poleg aktualnega vodenja resorja se bo lahko razpravljalo tudi o podedovanemu stanju v šolskemu sistemu in o načrtih ministrice Simone Kustec, kako nadoknaditi to noro leto, je še dodal.
"Problematiko šolstva pa lahko razumemo samo v kontekstu epidemiološke krize. Vsi si želimo odprtih šol in nemotenega izvajanja športnih dejavnosti. Ampak dajmo prosim razumeti, da razsaja huda epidemija. Osredotočimo se na vprašanje priprave načrta, kako bomo pri šoloobveznih generacijah in naših športnikih nadoknadili to izgubljeno leto. To bi morala biti sedaj najpomembnejša tema," je zapisal.
Predsednik državnega zbora in podpredsednik SMC Igor Zorčič pa meni, da so očitki v določeni meri politično obarvani. "Vsi se zavedamo tega, da je epidemiološki položaj težak. Tudi osebno si želim, da bi šli otroci čim prej v šolo," je dejal v odzivu na interpelacijo.
Tudi sam težko gleda odločitve, za katere se včasih zdi, da nihajo, ko šole enkrat odpiramo, drugič zapiramo. A ključnega pomena bo, kot je izpostavil, da ministrica odgovori na očitke in da to pretehtajo. Pri tem ocenjuje, da bo ministrica verjetno uspešno prestala interpelacijo.
Opozicija sicer na vlado pritiska z več interpelacijami. Interpelacijo ministra za delo, družino, socialne zadeve in enake možnosti Janeza Ciglerja Kralja so že vložili, v petek pa naj bi sledila še v interpelacija zoper ministra za kulturo Vaska Simonitija.
KOMENTARJI (1097)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.