Krivulja epidemije se je spet začela dvigovati. To bi lahko bil začetek novega vala, je prepričan Leon Cizelj z Inštituta Jožef Stefan, kjer napovedujejo, da bo omikron bolnišnice udaril nekje sredi januarja, kako močno, je odvisno od števila okuženih. Za zdaj resda kaže, da nova različica povzroča blažji potek bolezni, a to le zato, ker zbolevajo predvsem mlajši in že cepljeni. Če omikron doseže necepljene in najbolj rizične, pa je hospitalizacija še vedno zelo verjeten scenarij.
Če se silvestrski večerji v gostilni ne morete upreti, prve dni novega leta raje ostanite doma, svetuje stroka. "To je okolje, v katerem snamemo maske, ker jemo in pijemo, glasno govorimo, posebej če je prisotna še glasba. To so pogoji, pod katerimi lahko pričakujemo, da se bo virus širil," opozarja Roman Jerala iz Kemijskega inštituta.
Hitri testi so sicer bolje kot nič, pravi Jerala, a so precej manj zanesljivi kot testi PCR, posebej če govorimo o različici omikron. "Kar nekaj je opisanih primerov, kjer so bili ljudje v precejšnji meri cepljeni, nekateri so se tudi testirali s hitrimi testi in kljub vsemu je v zaprtih prostorih zelo velik delež ljudi zbolel," dodaja Jerala.
Trdimo lahko, da se je omikron že razširil po vsej Sloveniji. Prazniki ga bodo še okrepili, projekcije kažejo, da se bodo številke po novem letu dvignile. "V pozitivnih testih razmeroma hitro v nekaj dneh, v bolnišnicah pa še vedno nekako tam z desetdnevnim zamikom, morebiti celo dvotedenskim zamikom, se bodo te številke obrnile navzgor," ocenjuje Cizelj.
Se nam po novem letu obeta novo zaostrovanje ukrepov?
Inkubacijska doba je pri novi različici krajša, od okužbe do prvih znakov minejo približno trije dnevi. Zagotovila, da res povzroča blažji potek bolezni pa ni. Delež prebivalcev je še vedno zelo ogrožen. Z naraščanjem števila okuženih se povečuje tudi zasedenost bolniških postelj. Številne države so tako pred prazniki javno življenje preventivno zaprle. "Morebiti še predvsem tiste, ki so se prej že razpustile ali rekle, da je precepljenost dovolj velika za prejšnje različice, da ukrepi niso potrebni, zdaj za omikron jih nazaj uvajajo. Mi smo tukaj morebiti nekaj v prednosti v smislu, da imamo še vedno v veljavi določene ukrepe od prej," meni Cizelj.
Jeralo ob tem skrbi, da obstoječi ukrepi ne bodo zadostovali, da bo treba uvesti še dodatne. "To širjenje okužb je lahko zelo nevarno, tako da ne bi bilo slabo, če bi razmislili, da bi se mogoče po novem letu šole za kakšen teden zaprle," predlaga Jerala.
Da se okužimo, zadostuje že bežen stik. Posledično se krivulja epidemije ponovno obrača navzgor, včeraj je bil pozitiven vsak tretji test PCR.
KOMENTARJI (367)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.