Potem ko sta v četrtek Velika Britanija in Izrael kot prva napovedala omejitev potovanj iz držav južne Afrike, kjer so nedavno potrdili novo različico, so jima v petek sledile še številne druge, tudi evropske države.
Tudi slovenska vlada je na sinočnji dopisni seji dopolnila odlok o določitvi pogojev vstopa v Slovenijo. Določila je obvezno karanteno ob vstopu v državo za tiste, ki imajo prebivališče na območjih, kjer je bila ugotovljena prisotnost različice novega koronavirusa, poimenovane omikron, ali ki so se v zadnjih 14 dneh pred vstopom v Slovenijo zadrževali na teh območjih.
Te osebe ne morejo predčasno prekiniti obvezne karantene, traja torej polnih 10 dni. Naslednji dan po izteku karantene pa morajo opraviti test PCR. Če je test pozitiven, je protokol za te osebe enak kot za vse druge osebe, ki so pozitivne na testu PCR.
Tujcem brez prebivališča v Sloveniji, ki prihajajo s tveganih območij, ki jih je objavil Nacionalni inštitut za javno zdravje (NIJZ), vstopa v državo ne bodo dovolili, še piše v sporočilu vlade. Sprememba odloka velja od danes. Na seznamu, ki ga je objavil NIJZ, so Bocvana, Svazi, Lesoto, Namibija, Južna Afrika, Zimbabve in Mozambik.
Mozambika sicer sprva ni bilo na slovenskem seznamu, čeprav so potovanja iz tam omejile države članice EU. Vprašanje glede tega, zakaj na našem seznamu ni bilo omenjene države, smo naslovili neposredno na NIJZ, od koder so odgovorili, da seznam sproti dopolnjujejo.
Omogočanje vrnitev prebivalcem EU-ja
Države članice EU so se zaradi nove različice v petek sicer dogovorile, da začasno omejijo vsa potovanja iz sedmih držav z območja južne Afrike. Za potnike iz teh držav naj bi odslej veljala stroga pravila karantene in testiranja. Kot so pojasnili v Bruslju, gre za omejitev in ne prepoved potovanj, predvsem zato, da se omogoči vrnitev državljanov in prebivalcev EU-ja s prizadetega območja.
Dogovor o tem so države članice Unije dosegle na sestanku mehanizma za odzivanje na krize IPCR, ki ga je slovensko predsedstvo sklicalo na poziv Evropske komisije. Formalno gre pri tem le za priporočilo in na posameznih državah članicah je, da te spremembe zdaj dejansko uveljavijo v praksi. A mnoge so se za tovrstno ukrepanje v petek odločile, še preden je bil končan sestanek IPCR, in ostale jim bodo zelo verjetno sledile v kratkem.
Med državami, kjer so stroge omejitve potovanj v veljavo stopile v noči na soboto, sta tudi Avstrija in Češka. V Franciji in na Nizozemskem te že veljajo od petka, v Nemčiji bodo od nedelje. Za podobne korake so se med drugim odločile sosednji Italija in Hrvaška ter Belgija, Španija, Grčija in Malta. ZDA bodo potovanja omejile s ponedeljkom, Japonska jih je že v petek.
V Nemčiji so se na primer Južno Afriko in njene sosede odločili uvrstiti med t. i. območja, kjer so razširjene nevarnejše različice novega koronavirusa. To v praksi pomeni, da lahko letalske družbe od tam pripeljejo le še nemške državljane in ljudi, ki prebivajo v Nemčiji, zanje pa je po prihodu obvezna dvotedenska karantena, ki je ne more skrajšati niti negativen test.
Južna Afrika se počuti kaznovano
Južna Afrika pa se je na ukrepe po svetu kritično odzvala. Kot je sporočilo zunanje ministrstvo, je država "kaznovana" zaradi odkritja nove različice omikron, ki jo je Svetovna zdravstvena organizacija (WHO) označila za zaskrbljujočo in naj bi bila bolj prenosljiva od prevladujoče delte. Odločitev številnih držav po svetu, da po odkritju novega različice virusa prepovedo lete s širšega juga Afrike, "je enaka kaznovanju Južne Afrike zaradi naprednega genomskega sekvenciranja in sposobnosti hitrejšega odkrivanja novih različic," so prepričani.
"Odličnost znanosti je treba pozdraviti in ne kaznovati," so dodali in poudarili, da so nove različice odkrili tudi v drugih delih sveta. "Noben od teh primerov ni imel nedavnih povezav s širšo južno Afriko, vendar je odziv na te države popolnoma drugačen kot v primeru juga Afrike," so še povedali.
Tudi južnoafriški zdravstveni minister Joe Phaahla je obsodil takojšnjo reakcijo številnih držav, da zaprejo svoje meje za Južnoafričane, še preden so izvedeli več o nevarnosti nove različice. "Nekateri voditelji iščejo grešne kozle za rešitev problema, ki je globalen," je dejal Phaahla in reakcijo označil za panično.
Južna Afrika je sicer z več kot skupno 2,95 milijona primerov okužb z novim koronavirusom in skoraj 90.000 smrtnimi primeri najbolj prizadeta afriška država zaradi pandemije covida-19.
Medtem so v petek v Belgiji že potrdili prvi primer okužbe z novo različico B.1.1.529, kar pomeni, da ta morda že kroži po Evropi. Tudi Velika Britanija je v soboto sporočila, da so v državi potrdili prva dva primera nove različice novega koronavirusa omikron.
Ugotovljeno veliko virusno breme
Pri dveh posameznikih v Hongkongu, pri katerih so okužbo z novo različico novega koronavirusa omikron že potrdili, pa so epidemiologi ugotovili veliko virusno breme. To je vzbudilo zaskrbljenost glede učinkovitosti obstoječih cepiv proti tej različici. Oblasti menijo, da bi 36-letni Južnoafričan lahko okužil 62-letnika v sobi nasproti njegove, čeprav sta bila oba v strogi izolaciji. Oba posameznika sta sicer polno cepljena.
Dvojica je opravila teste PCR, ki so pokazali vrednosti Ct 18 in 19. "To je izredno visoko, če upoštevamo, da sta bila na nedavnih testih PCR negativna," je dejal epidemiolog Eric Feigl-Ding in dodal, da bi se ta virusna različica lahko uspela izogniti cepivu.
Čim manjša je vrednost Ct, tem večja je predvidena količina virusa v telesu. Pri večini testov PCR na okužb z virusom sars-cov-2 je mejna vrednost za pozitivni rezultat Ct 40. Bolniki v zgodnjem obdobju okužbe imajo običajno vrednosti Ct 20 do 30 ali manj.
Hongkonške oblasti pravijo, da je različico na ozemlje prinesel popotnik iz Južne Afrike, ki je od prihoda 11. novembra bival v hotelu za karanteno. Virus so pri njem sicer odkrili šele, ko je 13. novembra opravil drugi test PCR.
KOMENTARJI (762)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.