V Domu Danice Vogrinec Maribor skladno z navodili pristojnih ministrstev in Nacionalnim inštitutom za javno zdravje (NIJZ) izvajajo redna tedenska testiranja zaposlenih, ki niso bili cepljeni ali je od prebolele okužbe minilo več kot šest mesecev. Tako pooblaščeni izvajalec Zdravstvenega doma dr. Adolfa Drolca Maribor štiri dni v tednu izvaja hitre teste.
V ponedeljek, 10. maja, so s hitrimi testi testirali 50 zaposlenih. 19 je bilo pozitivnih. Zaposleni so bili iz vseh služb znotraj Doma in Pomoči na domu, ki jo izvajajo v okoliških občinah. Skladno z veljavnimi navodili je izvajalec testiranja omenjenim pozitivnim zaposlenim odvzel brise za PCR-test, zaposleni pa so do rezultata odšli domov v samoizolacijo. Potrjeno pozitiven je bil en test zaposlenega, ki na srečo ni bil v stiku s stanovalci, 18 ostalih pozitivnih hitrih testov pa je bilo ovrženih.
"Prav je, da glede na rizičnost populacije, ki jo obravnavamo, izvajamo vse možne ukrepe, saj se zavedamo odgovornosti do stanovalcev in jo tudi sprejemamo. Je pa takšen rezultat za nas zelo velik organizacijski problem, saj je potrebno vse morebitne pozitivne zaposlene izločiti iz delovnega procesa do rezultata PCR-testa – ob velikem številu lažnih pozitivnih testov, lahko to ogrozi izvajanje storitev za stanovalce. Hkrati pa spravlja zaposlene v veliko psihično stisko in stres, tako tiste z lažno pozitivnim hitrim testom kot tudi ostale," so sporočili iz Doma Danice Vogrinec.
Da je bilo na hitrih testih lažnih več kot 50 odstotkov rezultatov, so po poročanju spletnega Večera potrdili tudi v ZD Maribor. Prijavili so jih tako dobavitelju Majbert Pharmu kot Združenju zdravstvenih zavodov Slovenije, ki skrbi za skupne nabave hitrih testov.
Težave v najmanj devetih različnih zdravstvenih zavodih
V Združenju zdravstvenih zavodov Slovenije so za 24ur.com povedali, da so jih o večjem številu pozitivnih testov obvestili iz ZD Maribor, Klinike Golnik, SB Novo mesto, Onkološkega inštituta, ZD Medvode, ZD Domžale, ZD Ravne na Koroškem, ZD Šentjur in ZD Krško.
"Kot naročnik smo dobavitelju javili napako in z njim opravili pogovor. Dogovorjeno je bilo, da bo dobavitelj preveril serijo zadnjih dobavljenih testov. S strani dobavitelja je bilo v petek sporočeno, da bodo vse zavode, kjer se je pojavila težava, kontaktirali že tekom dneva in blago v najhitrejšem možnem času zamenjali," so zapisali.
V dotičnem naročilu je bilo sicer 700.000 testov, cena je bila 2,03 evra za kos (brez DDV). Proizvajalec je Shenzhen Ultra-Diagnostics Biotech.Co.,LTD, dobavitelj pa podjetje Majbert Pharm d.o.o., so še pojasnili. Gre torej za enake teste, kot jih je omenjeno podjetje dobavilo na začetku množičnega testiranja, ko je zgodba v javnosti precej odmevala.
Združenje se za izbiro drugega dobavitelja lahko odloči v primeru, da je zamuda takšna, da naročnik nima več interesa za izpolnitev pogodbe, v primeru dobave nekakovostnega blaga, če dobavitelj na naročnikovo zahtevo dobavljenega blaga v roku ne zamenja z blagom ustrezne kakovosti, v primeru, da dobavitelj več kot 2-krat zamudi z dobavo za več kot 5 dni, v primeru drugih kršitev pogodbe ali okvirnega sporazuma, v primeru, da zaradi sprememb v poslovanju ne bi več potreboval dobave blaga, v primeru, da naročnik naknadno, med uporabo, ugotovi, da blago kljub izpolnjevanju vseh pogojev iz DJN ni primerno za uporabo.
Na vprašanje, ali razmišljajo o tem, da bi po vseh zapletih zdaj vendarle zamenjali dobavitelja, so v združenju odgovorili, da bodo "ravnali skladno z določili okvirnega sporazuma in pogodb".
Medtem pa so iz več zavodov po Sloveniji sporočili, da so jim v podjetju že pričeli dostavljati nove teste, še poroča Večer.
KOMENTARJI (397)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.