
Včeraj smo poročali, da so z novim koronavirusom okuženi trije zdravniki ZD Adolfa Drolca Maribor, ki so delovali tudi znotraj urgentne enote UKC Maribor. Ob izvedenih številnih dodatnih testih se je izkazalo, da je pravzaprav okuženih kar sedem zdravnikov tega zdravstvenega doma. Testirali so jih devet, saj so 24. junija v skupnem prostoru imeli sestanek zdravnikov nujne medicinske pomoči.
Kot je kasneje pojasnil strokovni direktor zdravstvenega doma Danilo Maurič, je bil posvet na temo nudenja helikopterske nujne medicinske pomoči, udeležba pa je bila na pobudo ministrstva za zdravje. "To je bil državni projekt," je povedal. Poleg enega mariborskega zdravnika so se ga udeležili še štirje zdravniki iz drugih slovenskih zdravstvenih ustanov. "Nihče od teh ni okužen," je dejal Maurič.
Poudaril je, da je o izvoru okužbe oziroma nultem bolniku še prezgodaj govoriti. Neuradno se omenja, da se je prenos okužbe med zdravniki zgodil na poroki. "Zaenkrat ni bilo še nič od tega potrjenega," je dejal Maurič. "To bodo raziskali epidemiologi," je dodal.
Iz zdravstvenega doma so trenutno umaknili v osamo skupno 15 zaposlenih. "Skrbi nas, kdo bo skrbel za naše bolnike, če bi to šlo dalje," je povedal Maurič. Testiranja bodo ponavljali ter iskali njihove kontakte. Doslej so testirali več kot 60 ljudi, pri tem je bilo 42 testov negativnih, rezultate ostalih še čakajo.
Pojasnil je, da bodo nujno medicinsko pomoč na terenu zagotavljali s pomočjo urgentnih služb s Ptuja, iz Slovenske Bistrice in Lenarta. "Bojimo se kolapsa, a nekako moramo delati," je dejal.
Direktor UKC Maribor Vojko Flis je dejal, da so v ustanovi sprejeli vse potrebne ukrepe, ampak da bo potrebna reorganizacija zaradi izpada kadra, natančneje zdravnikov NMP. Znova bodo vzpostavili enoto za covid-19, tako kot je delovala v času epidemije, čeprav zaenkrat hospitaliziranih bolnikov nimajo.
Med zdravstvenim osebjem UKC Maribor zaenkrat ni pozitivnih, je pa 14 oseb napotenih v osamitev. Še vedno sicer potekajo testiranja zaposlenih. Urgenca na UKC Maribor zaenkrat nemoteno deluje naprej, bodo pa zaradi izpada zdravstvenega osebja po Flisovih besedah najverjetneje težave pri nudenju nujne medicinske pomoči na terenu.
Vse bolnike in njihove spremljevalce, ki so prostore UKC Maribor obiskali v petek, 26. junija, med 7. in 19. uro, v nedeljo, 28. junija, med 7. in 19. uro ter v ponedeljek, 29. junija, med 7. in 16. uro, na NIJZ prosijo, da naj v naslednjih 14 dneh opazujejo svoje zdravstveno stanje. V primeru znakov akutne okužbe dihal (nahod, kašelj, bolečine v žrelu, povišana telesna temperatura, bolečine v mišicah ...) naj po telefonu pokličejo svojega osebnega zdravnika. Pri tem je pomembno, da poleg opisa zdravstvenega stanja navedejo tudi obisk urgentnega centra v UKC Maribor v omenjenem obdobju.
Eden od okuženih zdravnikov kaže resne znake bolezni, ostali (zaenkrat) ne. Po Flisovih besedah je sreča, da nihče od okuženih zdravnikov ni obiskal Doma Danice Vogrinec Maribor, ki je največji dom za starostnike v Sloveniji, prav tako naj nihče od njih ne bi deloval v drugih ambulantah.
Verjetnost, da so se bolniki in njihovi spremljevalci ob obisku urgentnega centra okužili, je sicer izredno majhna, saj zdravstveno osebje ob stikih z bolniki dosledno uporablja osebno varovalno opremo, so poudarili v UKC Maribor.
Pristojni so sicer v zadnjih 24 urah opravili 1085 testiranj in potrdili skupno 15 okužb – tako imamo trenutno 101 aktivnih primerov. Po podatkih COVID-19 sledilnika so okužbe potrdili v krajih Brezovica, Miklavž na Dravskem polju, Kočevje in Ptuj (povsod eno), dve v Slovenski Bistrici, dve v Mariboru, pet v Ljubljani in dve pri tujih državljanih.
Še vedno je hospitaliziranih osem oseb, na intenzivni negi pa nimamo covid-19 pacientov.
Gantar: Kdor pomoč potrebuje, jo dobi
Kot je v oddaji Svet povedal minister za zdravje Tomaž Gantar, je danes govoril z direktorjem, delo v urgentnem centru pa poteka nemoteno. Kljub temu bodo morali zaradi izpada zdravnikov delo prilagoditi. Nekatere dejavnosti so zmanjšali, poklicali pa so tiste, ki so trenutno na dopustu. Kdor pomoč potrebuje, jo dobi.
Po besedah Gantarja je mariborski zdravstveni dom eden od trenutnih žarišč, a ne moremo govoriti o pravem drugem valu. Dejstvo pa je, da se število primerov na nekaj dni podvoji, kar ministra skrbi.
Gantar je komentiral tudi informacijo, da je okužba najverjetneje vnešena iz Črne gore. Kot je dejal, vsaka pot v tujino predstavlja riziko, če je bila pogojena s strokovnimi razlogi, pa se je dogodka treba udeležiti. Po povratku se po oceni Gantarja ni upoštevalo možnosti okužbi, kar pa bodo ugotavljali epidemiologi.
Minister se je dotaknil tudi današnje odločitve vlade, da Hrvaško zadrži na zelenem seznamu kljub porastu okužb. Sam ne ve, na katerem nivoju je bila sprejeta ta odločitev, mnenja ministrstva za zdravje pa niso upoštevali. Odločitev ni modra, meni Gantar, ki dodaja, da bi morali Hrvaško uvrstiti na rumeni seznam.
Ob okužbah mariborskih zdravnikov ministrstvo poziva k preventivnemu in samozaščitnemu ravnanj
Na ministrstvu za zdravje so po okužbah sedmih mariborskih zdravnikov za STA pojasnili, da trenutno ni uveden ukrep, s katerim bi za zdravstveno osebje veljala omejitev potovanj v rizične države. So pa tako državljane kot vse zdravstvene delavce pozvali, da se obnašajo preventivno in samozaščitno ter se ne izpostavljajo tveganju po nepotrebnem.
Na ministrstvu bodo nadaljnje ukrepe sprejemali skladno z epidemiološkim položajem, so napovedali. Trenutno potekajo pogovori in analiza izkušenj iz prvega vala, načeloma pa bo organizacija zdravstva potekala podobno kot v prvem valu. Bolnike s covidom-19 zdaj zdravijo samo v Univerzitetnem kliničnem centru (UKC) Ljubljana, ob morebitnem povečanem številu pa bodo bolnike začele sprejemati še ostale bolnišnice.
'Trend okužb je po lepem padcu začel naraščati'
Kot je povedala Nuška Čakš Jager, namestnica predstojnika Centra za nalezljive bolezni v NIJZ, se je trend okužb v Sloveniji in na sosednjem Hrvaškem po lepem padcu znova začel dvigovati. Incidenca v Sloveniji je 4,85, na Hrvaškem pa 10,77 - to je število okužb na 100.000 prebivalcev v zadnjih 14 dneh.
"Podajamo lahko le ocene, koliko je aktivno okuženih. Po oceni v Sloveniji trenutno 101," je dejala Čakš Jagerjeva. Med zdravstvenimi delavci je bilo do zdaj skupno potrjenih 317 primerov. Čakš Jagerjeva je dodala, da so valovi oziroma vrhovi, ki jih je videti, pričakovani in normalni.
Glede števila okužb na Hrvaškem je Čakš Jagerjeva dejala, da bo trend v 14-dnevni incidenci še nekaj časa naraščal, a bo po sprejetih ukrepih, ki jih Hrvaška načrtuje, trend začel spet padati. Kot je še povedala, imajo epidemiologov na Hrvaškem veliko, k sodelovanju pa so povabili tudi mlade zdravnike. Vladni govorec Jelko Kacin je ob tem povedal, da bo hrvaška stran "prevzela naše vzorce obnašanja" in zaprla nočne klube ter omejila zabave, z zelenega seznama pa jih ne bomo umaknili. Hrvaški minister za turizem Gari Cappelli je sicer dejal, da ne ve, od kod Sloveniji takšna informacija, saj o tem še niso odločili, minister za zdravje Vili Beroš pa je za 24sata.hr na kratko potrdil, da o tem razmišljajo. Slovenski zdravstveni minister Tomaž Gantar medtem meni, da bi morali Hrvaško uvrstiti na rumeni seznam. Kot je povedal za oddajo Svet, ne ve, na katerem nivoju so sprejeli odločitev, da Hrvaško zadržijo na zelenem seznamu. "Odločitev ni modra," meni Gantar.
Kot je povedal notranji minister Aleš Hojs – ki je sicer na tiskovni konferenci povedal, da je premierju Janezu Janši podal svoj odstop, ta pa ga je sprejel – se je vlada zaradi novih okužb odločila, da omeji zbiranje na javnih mestih na 50 oseb. Omejitev na organiziranih javnih prireditvah je 500 ljudi (brez nastopajočih), organizatorji pa morajo pridobiti pozitivno mnenje NIJZ in dovoljenje upravne enote.
Navodila cerkve ob krepitvi epidemije
Slovenski škofje so medtem prepravila navodila za vernike ob krepitvi epidemije koronavirusa pri nas. Udeležba svete maše je dovoljena le zdravim vernikom, vsak, ki vstopi v cerkev, pa je sam odgovoren za zaščito pred morebitno okužbo. Ob vstopu si mora vernik razkužiti roke, nadeti zaščitno masko in ohranjati varno razdaljo. Vsaka druga klop v cerkvi mora biti prazna. Blagoslovljena voda ob vstopu v cerkev mora biti umaknjena. Vernikom je dovoljeno deliti sveto obhajilo samo na roko. Po vsaki sveti maši je treba cerkev temeljito prezračiti.
Za obhajanje svetega krsta veljajo enaki pogoji kot za sveto mašo. Po presoji duhovnika in po posvetu s starši je mogoče tudi podeliti zakrament prvega svetega obhajila, obhajanje birme pa je dovoljeno pod podobnimi pogoji, kot veljajo za sveto mašo in krst.
KOMENTARJI (629)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.