V ponedeljek smo ob 5763 testih potrdili 1474 novih okužb. Hospitaliziranih je 1261 oseb, intenzivno nego potrebuje 207 bolnikov, 119 so jih odpustili v domačo oskrbo, dan prej pa le 22. V bolnišnice je bilo sprejetih 134 novih oseb.
Nuška Čakš Jager iz Nacionalnega inštituta za javno zdravje (NIJZ) je dejala, da smo v tem tednu v Sloveniji začeli aktivno beležiti tudi rezultate hitrih testov. Tehnične rešitve bodo omogočale, da se podatki ne bodo podvajali, rezultati pa bodo posredovani ločeno. Tako je bilo s hitrimi testi testiranih 1653 oseb, potrjenih pa 30 okužb.
Vladni govorec Jelko Kacin je na tiskovni konferenci opozoril, da je bilo včeraj skupno opravljenih 7.416 testiranj. Pri tem je treba poudariti, da gre za skupno število opravljenih testov PCR in hitrih testov. Tako so bile potrjene 1504 nove okužbe. Delež pozitivnih testov je znašal 20,28 odstotka. Po podatkih, ki jih je objavila vlada, sedemdnevno povprečje števila potrjenih okužb znaša 1353, 14-dnevna pojavnost okužb na 100.000 prebivalcev pa je 947.
V domovih za starejše je na novo ozdravelo 219 stanovalcev in 42 zaposlenih. Na novo pa se je okužilo še 176 stanovalcev, aktivno okuženih je tako 1.909. Med zaposlenimi se je na novo okužilo še 35 zaposlenih, aktivno okuženih je skupno 787.
Tisti, ki bodo na množičnem testiranju s hitrimi testi prejeli negativen rezultat, med prazniki ne smejo opustiti predpisanih zaščitnih ukrepov, je še dejala Čakš Jagrova. Poudarila je, naj ljudje z znaki bolezni za testiranje pokličejo zdravnika. Opozorila je, da je test presek stanja v danem trenutku in ne pomeni, da posameznik ne bo imel morda simptomov čez dva ali tri dni oziroma se morda vmes kje okužil. Pred prazniki je prebivalce pozvala, naj, če se le da, ostanejo znotraj "svojih mehurčkov".
Čakš Jagrova je povedala tudi, da se epidemiološka situacija v državah Evropske unije umirja ali vsaj ostaja enaka. Tudi v Sloveniji je opaziti, da se krivulja potrjenih okužb spušča, kljub temu pa je treba počakati, kaj bo v tem smislu pokazala uvedba hitrih testov. Število potrjeno okuženih rahlo upada v domovih starejših, kljub temu pa je največ obolelih v starostni skupini 85 let in več. Drugi val epidemije je prizadel tudi veliko število zdravstvenih delavcev. Glede na število smrti bolnikov s covidom-19 po njenih besedah najbolj izstopajo pomurska, koroška in primorsko-notranjska regija.
Po 24. decembru se ponovno zaostrujejo ukrepi
Vlada je na dopisni seji za čas med prazniki določila nekatere izjeme pri prehajanju med občinami in regijami za namen obiska ter z odlokom o začasni prepovedi ponujanja in prodajanja blaga in storitev potrošnikom v RS zmanjšala število izjem glede na trenutno veljavne, kar pomeni, da se znova zapirajo frizerji, kozmetični saloni, čistilnice, prodajalne z oblačili in obutvijo ter tehnične trgovine.
Prehajanje med občinami in regijami za namen obiska bo med prazniki dovoljeno v obdobju:
– od 24. decembra od 12. ure do 25. decembra 2020 do 20. ure,
– od 31. decembra 2020 od 12. ure do 1. januarja 2021 do 20. ure.
Še naprej pa bodo veljala tudi vsa trenutna določila, torej policijska ura in prepoved zbiranja. Tako naj bi bilo vsaj do ponedeljka, 4. januarja, potem pa bo ukrepanje odvisno od epidemiološke slike. Vlada bo danes odločala še o omejitvah in določilih pri prehajanju meja med prazniki.
Minister za notranje zadeve Aleš Hojs je ob tem na dopoldanski tiskovni konferenci še poudaril: "Odlok, ki bo veljal med prazniki, bo v veljavi od 24. decembra do 4. januarja. To ne pomeni, da ne bomo na sedem dni preverjali, ali obstajajo razlogi, da odlok ostane v veljavi. Spremembe tega odloka bomo uvedli v primeru, da se bo epidemiološka slika drastično poslabšala."
UKC Maribor: Število hospitaliziranih bolnikov se je spustilo pod 200
Število vseh hospitaliziranih covid bolnikov v UKC Maribor se je spustilo pod številko 200 in zdaj znaša 196 – od tega je na intenzivnem zdravljenju 46 pacientov. V ponedeljek je umrlo 5 pacientov, skupno število vseh do sedaj odpuščenih covid bolnikov pa se je povzpelo že do številke 864.
Zaradi t.i. covid odsotnosti je bilo na dan 17. 12. 2020 odstotnih 224 zaposlenih, od tega 46 zdravnikov in 97 delavcev zdravstvene nege. Med 224 odsotnimi gre za 90 primerov varstva otrok, so pojasnili.
V Splošni bolnišnici Novo mesto pa imajo z današnjim dnem hospitalizirana 102 covid bolnika, od tega 19 na intenzivnem oddelku.
V začetku drugega vala so imeli hospitalizirane paciente pretežno iz drugih regij, "sedaj pa se zgodi, da moramo tudi paciente iz naše regije premeščati drugam, saj zaradi velikega povpraševanja po posteljah, lahko pride tudi do situacije, ko zaradi polne zasedenosti nimamo več prostih kapacitet, da bi lahko sprejeli vse bolnike, ki potrebujejo bolnišnično zdravljenje."
V preteklem tednu so med zaposlenimi opravili 324 hitrih antigenskih testov, od katerih je bilo 15 pozitivnih, večino odkritih pozitivnih testov pa je še vedno bilo asimptomatskih. Do sedaj je v naši bolnišnici skupaj umrlo 113 bolnikov s covidom.
S prvo pošiljko, predvidoma do konca leta, bodo prejeli cepivo Pfizer/BioNTech, so še potrdili v poročilu za javnost.
V več slovenskih mestih se začenja množično testiranje na novi koronavirus
V 13 krajih po Sloveniji se začenja množično testiranje s hitrimi antigenskimi testi na okužbo z novim koronavirusom, a glede na informacije lokalnih skupnosti se bo testiranje ponekod začelo z zamikom. Vsi, ki bi se želeli testirati, morajo s seboj prinesti osebni dokument in zdravstveno izkaznico. V Ljubljani je že ob začetku testiranja ob 8. uri nastala gneča, kolona ljudi sega od stavbe Univerze v Ljubljani pa skoraj do Ljubljanice.
V sežanskem domu upokojencev okuženi skoraj vsi stanovalci
V sežanskem domu upokojencev se spopadajo z izbruhom okužb, potem ko je bil še pred 14 dnevi to eden redkih slovenskih domov brez okuženih. Od skupaj 178 stanovalcev je bilo danes okuženih 166 okuženih, poleg tega pa še 20 od skupaj 110 zaposlenih. Dom je danes obiskal minister za delo Janez Cigler Kralj in si ogledal tamkajšnje razmere.
"Danes se testira vse zaposlene in tudi tu pričakujemo velik porast števila okuženih, tako da bo kadrovska zasedba zelo onemogočena. Že na današnji dan pa je na pomoč v Sežano prišlo 12 zdravstvenih delavcev, pomaga tudi 11 pripadnikov civilne zaščite. Delo tako poteka uspešno, civilna zaščita pa postavlja temelj koordinacije, logistične podpore in tudi pomoči v kadru," je ob ministrovem obisku povedal poveljnik regijskega štaba Civilne zaščite (CZ) za Notranjsko Sandi Curk.
V Domu upokojencev v Sežani danes pomagajo štirje koordinatorji zdravstvene nege, ki delujejo v okviru delovne skupine pri ministrstvu za zdravje, med njimi je en sanitarni inženir in tri diplomirane medicinske sestre, ki pomagajo pri strokovnem delu. Prišlo je tudi osem predstavnikov iz več domov za starejše - Nove Gorice, Gradišča nad Prvačino, doma upokojencev Izola in Koper, je povedala vodja regijske ekipe območne enote CZ Koper za področje domov starejših občanov Gabrijela Valenčič.
Minister za delo, družino, socialne zadeve in enake možnosti je obljubil kadrovsko pomoč, če jo bodo v prihodnjih dneh v sežanskem domu upokojencev potrebovali.
"Poleg vseh drugih ukrepov smo precej okrepili tudi dejavnosti na zagotavljanju hitrega testiranja zaposlenih. In tu se prvi pozitivni vplivi umirjanja situacije v domovih na slovenski ravni morda že vidijo. Situacija v Sežani pa je izjemno resna, o njej nas tudi redno obveščajo," je povedal minister. Pri tem je pohvalil prizadevanja ekipe doma upokojencev, CZ, lokalne skupnosti, zdravstvenega doma, epidemiologov in vseh ostalih, ki pomagajo za rešitev razmer.
KOMENTARJI (234)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.