V Sloveniji so v ponedeljek ob 2.382 testih potrdili 99 okužb z novim koronavirusom, je objavila vlada. Po podatkih Sledilnika za covid-19 delež pozitivnih testov tako znaša 4,16 odstotka. Od 84 hospitaliziranih bolnikov s covidom-19 jih je 16 potrebovalo intenzivno nego. V domačo oskrbo so odpustili 19 oseb, umrl ni noben bolnik s covidom-19.
Največ okužb so v ponedeljek potrdili v starostni skupini med 25 in 34 let, in sicer 22. Devetnajst novih okužb je med starimi od 45 do 54 let, 15 pa v skupini od 35 do 44 let. Med mladimi od 15. od 24. leta so našteli 11 novih primerov, v starostni skupini od 55 do 64 leta pa 14. Šest okužb so potrdili v starostni skupini od 65 do 74 in sedem okužb v skupini od 75 do 84 let. Po dve okužbi so odkrili med starejšimi od 85 let in med otroki, starimi od pet do 14 let. Eno okužbo so potrdili tudi v najmlajši starostni skupini do 4. leta.
Po podatkih Sledilnika Covid-19 je bilo v ponedeljek v Sloveniji 1.656 aktivnih primerov okužbe z novim koronavirusom, skupno pa so doslej okužbo potrdili pri 5.487 osebah. Doslej je umrlo je 149 oseb s covidom-19.
Po zadnjih podatkih sledilnika je med 16 bolniki s covidom-19, ki potrebujejo intenzivno nego, 11 takih, ki so na ventilatorju.
Največ hospitaliziranih bolnikov s covidom-19 je bilo v Sloveniji sicer konec marca, 30. in 31. marca se je v bolnišnicah zdravilo 119 oseb, pri katerih so potrdili okužbo z novim koronavirusom. Intenzivni oddelki so bili najbolj obremenjeni 10. aprila, ko je intenzivno nego potrebovalo 37 oseb.
V ponedeljek so okužbe z novim koronavirusom potrdili v 48 občinah, največ, deset, ponovno v ljubljanski. Šest novih so našteli v Občini Celje, po pet okužb pa v občinah Prevalje, Škofja Loka in Kranj. Med občinami z najvišjimi deleži aktivno okuženih so Črna na Koroškem (1,067 odstotka), Log-Dragomer (0,547 odstotka) in Pivka (0,47 odstotka).
Nove okužbe med zaposlenimi in bolniki v UKC Maribor
V Univerzitetnem kliničnem centru (UKC) Maribor so minuli konec tedna zabeležili dodatne štiri okužbe z novim koronavirusom pri zaposlenih in še štiri pri bolnikih. Po dosedanjih ugotovitvah so se z virusom okužili izven bolnišnice, je povedal direktor Vojko Flis.
"Zaradi tega je dodatno 19 zaposlenih v karanteni," je v današnji izjavi za medije povedal Flis.
Med zaposlenimi so okužbe odkrili pri dveh zdravnikih in dveh delavcih v zdravstveni negi s klinike za interno medicino, kjer so pred dvema tednoma zabeležili prve okužbe s koronavirusom med zaposlenimi v UKC Maribor. Eden od novo odkritih okuženih zdravnikov je delal v UKC Maribor kot gostujoči zdravnik, izvorno pa prihaja iz druge ustanove.
Bolnike s covidom-19 so s testiranji ugotovili na različnih oddelkih. Po Flisovih besedah sta bila dva okužena bolnika na oddelku za nefrologijo in eden na oddelku za pljučne bolezni. Ena bolnica pa je bila z okužbo z novim koronavirusom v porodnišnici, a je bila že odpuščena iz bolnišnice, je povedal direktor.
Kljub velikemu izpadu kadra – zaradi odrejenih karanten trenutno manjka 31 zaposlenih – ostali zdravstveni programi v tem kliničnem centru tečejo naprej. "Vsi oddelki še vedno delajo. Ponovno smo se morali reorganizirati. Delo je seveda nekoliko ovirano, a vendarle ustanova mora delovati naprej," je dejal Flis in poudaril, da dosegajo v povprečju okoli 98 odstotkov programa. "Kar pomeni, da se trudimo, da bi tudi vse ostale bolnike obravnavali enako, ne glede na bolnike s covidom-19," je dodal.
Izvor okužb z novim koronavirusom je po dosedanjih ugotovitvah izven bolnišnice. "Glede na to, da se pojavljajo posamezna žarišča v regiji, prihajajo zaposleni in bolniki v t. i. bele cone brez znakov bolezni in dokler se neki znaki bolezni ne pokažejo, tega ni mogoče odkriti," je pojasnil Flis.
Da bi morebitne okužbe čim prej ugotovili, stalno izvajajo testiranja. "V ponedeljek smo opravili več kot sto testov med zaposlenimi in bolniki in še vedno testiramo ves čas," je povedal direktor.
V UKC Maribor se trenutno na oddelku za bolnike s covidom-19 zdravi 22 ljudi, še trije pa so v enoti za intenzivno terapijo. Na voljo imajo še tri postelje na "navadnem" oddelku in še tri v intenzivni negi. Po Flisovih besedah pa lahko zagotovijo še vsaj 20 mest, kar pomeni, da zaenkrat obvladujejo položaj.
Gantar: Možnost ponovne razglasitve epidemije vedno obstaja
Vodja svetovalne skupine pri ministrstvu za zdravje Bojana Beović je v torek spomnila, da je bila osnovna ideja ustaviti val epidemije covida-19 s strogimi ukrepi, nato pa poskušati živeti z novim koronavirusom. "A virus premalo poznamo, da bi vedeli, ali je to dejansko mogoče. Imamo kombinacijo predvidevanj in želje, da bi živeli na način nove normalnosti," je opisala.
Za zdaj po njenih besedah kaže, da bo zima prinesla bistveno slabšo situacijo. Epidemiološka situacija se je začela slabšati že septembra, številne države po svetu pa že razmišljajo oz. vpeljujejo nove omejitve za zajezitev širjenja okužbe s koronavirusom. "Glede na to, da je slovenski zdravstveni sistem bistveno bolj krhek kot zdravstveni sistemi zahodnoevropskih držav, moramo biti še toliko bolj previdni in pravočasno pritisniti na zavoro, morda tudi v obliki razglasitvi epidemije," je opozorila.
Trenutno je hospitaliziranih okoli 80 bolnikov s covidom-19, če pa bi njihovo število naraslo na trikrat toliko, pa bi po oceni infektologinje že bilo smiselno razmišljati o strožjih ukrepih. V primeru, da bi število hospitaliziranih naraščalo s trendom zadnjih desetih dni, bi se to lahko zgodilo že v drugi polovici oktobra, je opozorila in poudarila, da je to treba ustaviti že prej.
Tudi zdravstveni minister Tomaž Gantar je včeraj dejal, da možnost ponovne razglasitve epidemije vedno obstaja. "Omejujoč dejavnik, ko se bo treba odločiti, bo zmogljivost zdravstvenega sistema in ko bomo imeli v zdravstvu zapolnjeno določeno število kapacitet," je dejal v izjavi za medijem po včerajšnjem rednem posvetu vodij koalicijskih strank. Pomembno je, da se ne zgodi kolaps zdravstvenega sistema.
KOMENTARJI (331)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.