Da so tik pred pomembnim življenjskim dogodkom, od katerega je odvisna njihova prihodnost, opozarjajo maturantje in maturantke, ki bodo že v manj kot mesecu dni začeli opravljati prve izpite – predvidoma 4. maja jih čaka pisanje eseja v maternem jeziku. Že tako ali tako se zaradi epidemiološke situacije soočajo z negotovimi razmerami; na maturo se nekaj časa pripravljajo v šoli, potem na daljavo in spet v šoli. Mnoge od njih preganjajo roki za vpis na želeno fakulteto, med njimi so tudi takšni, ki načrtujejo nadaljnje šolanje v tujini.
Zato je jasno, da zahtevajo odgovore. Ne jutri ali čez dva tedna, temveč takoj. In nezaslišano je, da jih še vedno niso dobili. Šolska ministrica Simona Kustec je še včeraj na naše vprašanje, kaj bo z maturanti, ki bi jim bila ravno v času pisanja mature odrejena karantena, odgovorila: "Do takrat (začetka mature, 4. maja, op. a.) bomo zagotovo preigrali te scenarije, ki bodo razumevajoči in življenjski." In še, da se pri tem zanašajo tudi na izkušnje iz lanskega leta, "ko smo v zahtevnih razmerah že odpisali maturo, pa so se ta vprašanja v praksi, bom rekla, kar nekako sama od sebe razrešila".
Dijaki so zdaj na ministrico naslovili odprto pismo, v katerem opozarjajo, da tako ne gre več. "Danes smo zaključili že tretje obdobje izobraževanja na daljavo," so uvodoma zapisali in izpostavili, da jim problemov ne povzročata zgolj slaba kakovost takšnega izobraževanja ter neprestano prekinjanje klasičnega šolanja, temveč tudi nejasni dolgoročni načrti pristojnih institucij in predvsem dejstvo, da z njimi niso seznanjeni do zadnjega trenutka. "Delne informacije in nepremišljeni odgovori so nas postavili v situacijo, v kateri se naša prihodnost zdi nejasna," poudarjajo.
Kot opažajo, je trenutna situacija vse bolj negotova, tudi epidemiološka slika se nepredvidljivo slabša. "Ob vsem tem smo v najslabšem položaju zopet dijaki zaključnih letnikov srednjih šol," opominjajo ministrico. Po njihovih besedah podpirajo vračanje v šolo, seveda v skladu z vsemi potrebnimi varnostnimi ukrepi, "saj se zavedamo pomembnosti kvalitetnih priprav na maturitetne izpite, ki v spletnem okolju žal niso dovolj kvalitetne". A da se šolsko leto bliža koncu, manjkajo pa konkretni odgovori: "Želimo in zahtevamo, da težavo 9.000 poklicnih in 7.000 splošnih slovenskih maturantov končno uvrstite med prioritetne naloge."
Vprašanje načina izvajanja maturitetnih izpitov ni več problem prihodnosti, še poudarjajo v pismu, pod katerega so se podpisale Dijaška organizacija Slovenije ter regionalne dijaške skupnosti (Dijaška skupnost Ljubljana, Dijaška skupnost Maribor in Obalna dijaška skupnost).
Maturantje in maturantke so na ministrico Simono Kustec naslovili naslednje vprašanja.
Kaj se bo zgodilo, če bodo nekateri dijaki prestajali karanteno v času mature? Bodo imeli zgolj možnost jesenskega roka in ali bo zanje razpisan novi rok?
Kako bo ob velikem številu primerov okužbe zagotovljeno upoštevanje ustreznih varnostnih ukrepov? Ali so že izdelani varnostni protokoli, ki bodo minimalizirali možnost okužbe med dijaki (opravljanje izpitov v večjih prostorih, v manjših skupinah, s pregradami med dijaki …)?
Ali bo za dijake pred maturitetnimi izpiti nujno (samo)testiranje (s HAT ali PCR-testi) in na kakšen način bo to potekalo? Kaj bo z dijaki, ki bodo to testiranje zaradi zadržkov zavrnili, in kdo bo nadziral avtentičnost testov?
Kakšno bo ravnanje ob zmotno pozitivnem hitrem antigenskem testu, ki bi lahko pomenil neupravičen izostanek od izpita zaradi dolgih čakalnih vrst na PCR-test (ta lahko pomeni prepozno potrditev dejanske negativnosti)? Bi lahko lažno pozitiven test preprečil pisanje mature tudi drugim dijakom, s katerimi je imel ta dijak stik, kljub njihovim negativnim testom?
Ali lahko dijaki pričakujemo dodatne prilagoditve poklicne in splošne mature? Menimo, da so bile prilagoditve iz meseca decembra, ko nihče od vpletenih ni mogel predvideti dodatnih mesecev šolanja na daljavo, primerne in zadovoljive, zdaj pa zaradi situacije niso več zadostne, še posebej ob morebitnem dodatnem podaljševanju zaprtja šol.
Opozorili so še, da se ne sme ponoviti praksa prejšnjega leta, ko sta se v okviru obveznega predmeta maternega jezika obe poli pisali na isti dan. "Če epidemiološka slika ne bo dopuščala pisanja eseja na napovedan datum, naj se prestavi, a nikakor ne na termin pisanja druge pole," izpostavljajo srednješolci.
"Dijaki se zavedamo resnosti in nepredvidljivosti situacije, zaradi katere moramo biti pripravljeni na najhujše scenarije. Če so se lani po besedah ministrice za izobraževanje, znanost in šport ta vprašanja v praksi razrešila sama od sebe, se letos na to ne moremo zanašati in so potrebne konkretne in pravočasne rešitve. Čeprav je minilo veliko časa in smo na to problematiko že večkrat opozorili, rešitev še vedno ni. Pričakujemo, da bo tudi letošnji generaciji maturantov zagotovljena enaka pravica opravljanja mature," jasno in glasno šolski ministrici Kustečevi sporočajo dijaki.
Svoje odprto pismo zaključujejo s pozivom ministrici, naj se nanj odzove kar se da hitro: "Vprašanj je veliko, odgovorov zelo malo. Zahtevamo dialog in sodelovanje, predvsem pa čim hitrejše informacije in ažurno reševanje trenutne problematike," so še zapisali.
KOMENTARJI (252)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.