Dejala je, da so se o tem, da maske ne bi bile več potrebne, pogovarjali že nekaj časa: "Že pred tremi tedni smo se dogovorili, da ko pridemo do tega, da je v intenzivnih enotah manj kot 35 bolnikov zaradi covida, in da to vztraja približno teden ali 10 dni, prenehanje obvezne uporabe mask ne bo imelo vpliva na potek epidemije", je pojasnila. Vseeno je spomnila na osebno odgovornost ob vpletenosti rizičnih skupin, da se v tem primeru maske še naprej uporablja. Enako velja za velikonočne verske obrede, ki se jih bo udeleževalo večje število ljudi. "Maske so še naprej priporočene, niso pa več obvezne," je ponovila.
Pomembnega dviga števila okužb sicer ne pričakujejo, ob vsakih praznikih, ko je več druženj, pride do blagega povečanja, a ta na sam potek epidemije bistveno ne vpliva, pravi. "Virus je seveda še vedno prisoten med ljudmi, ni kar izginil. Še vedno imamo več kot 1000 potrjenih okužb dnevno, verjetno je tistih neprepoznanih še več, tako da kljub vsemu še vedno velja previdnost," je spomnila.
Priporočila stroke so namenjena temu, da se preprečujejo okužbe, ne omejevanju nekoga pri izražanju, je poudarila. Maske so bile ves čas epidemije pomembno orodje pri preprečevanju okužb, je dodala.
Medtem pa Kitajska še naprej vztraja pri politiki t. i. ničelne tolerance do okužb. "To je jim je obrestovalo v prvem valu in potem v nadaljevanju, omikron pa je nekoliko drugačen virus, kot je bil klasični vuhanski. Tudi razmere so se spremenile, imamo na voljo cepiva in zdravila, tako da tako drastični ukrepi na dolgi rok vsekakor niso vzdržni in tudi vprašljivo je, ali so lahko še tako učinkoviti, kot so bili leta 2020," pravi Logarjeva, ki dodaja, da je bilo na Kitajskem tudi manj takšnega prekuževanja, kot je potekalo v Evropi, prav tako pa so njihova cepiva nekoliko slabše učinkovita kot tista, ki smo jih uporabljali pri nas.
O dolgotrajnem covidu trenutno še ni pravih podatkov, saj o tem lahko govorimo približno tri mesece po preboleli okužbi. "Vsekakor je nekako spodbudno to, da je t. i. izrazitega vnetnega odgovora pri omikronu pri otrocih bistveno manj kot pri delti. Očitno se imunski sistem odzove drugače, tako da upamo, da bo tudi pri dolgotrajnih posledicah manj težav," je zaključila.
KOMENTARJI (148)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.