V goriški, gorenjski, obalno-kraški, pomurski, posavski, podravski, koroški in zasavski regiji se lahko danes odpro terase in vrtovi gostiln in lokalov, strežba bo dovoljena med 7. in 19. uro. V večini regij gre za prvo odpiranje gostinskih lokalov po 23. oktobru lani.
Strežba bo sicer morala potekati ob številnih varnostnih ukrepih. Med mizami bodo morali ponudniki med drugim zagotoviti razdaljo najmanj treh metrov, za mizo bodo lahko največ štiri osebe, osebje restavracije oziroma lokala pa se bo moralo enkrat tedensko testirati na okužbo z novim koronavirusom.
Od 23. oktobra lani do danes so lahko v večini regij gostinci storitve potrošnikom ponujali le v obliki dostave na dom ali osebnega prevzema. Del marca so sicer na terasah goste že lahko pozdravili gostinci v posavski regiji, Jugovzhodni Sloveniji ter primorsko-notranjski regiji.
Gostinci so se možnosti odprtja razveselili, vendar se je marsikdo zaradi slabega vremena in nizkih temperatur odločil, da bo s ponovnim zagonom strežbe še počakal. Tisti, ki so odprli, pa so opozorili na nerentabilnost takšnega poslovanja.
V Baru M&M v Trbovljah, kjer lahko na dveh terasah sprejmejo 12 gostov, so veseli, da so danes po več mesecih zaprtja spet odprli svoj lokal. Kot so pojasnili, pa je zaenkrat obisk precej klavrn.
V kavarni Parco caffe v Zagorju ob Savi, kjer imajo na terasi prostora za 51 gostov, so jutranji obisk ocenili za povprečen, čez dan pa kljub slabemu vremenu pričakujejo dober obisk. Boljšega obiska se čez dan v Zagorju ob Savi nadejajo tudi v Nina baru in Fejst pubu.
Terase svojih lokalov so danes prav tako odprli v skupini JUR, in sicer leško gostilnico in okrepčevalnico JUR ter City bar v Radovljici in Exit bar na Bledu. Kot je povedal direktor podjetja JUR Jure Kuralt, velikega odziva zlasti zaradi deževnega vremena zaenkrat nimajo. "Gostinstvo je samo po sebi panoga, ki je zelo odvisna od vremena," je izpostavil. Kot je pojasnil, so zato tudi šele pred enim mesecem odprli kavarni za prevzem pijače.
Ali je bilo današnje odprtje teras prava odločitev, za zdaj Kuralt le težko oceni. Po eni strani sta enoti, ki delujeta v okviru trgovskih centrov v Radovljici in na Bledu, zavezani k odprtju v času obratovanja trgovin. Po drugi strani pa je strežba zgolj na terasah daleč od rentabilnega poslovanja. K temu še dodatno prispevajo zaščitni ukrepi, saj imajo zaradi predpisane razdalje lahko pod pokrito teraso le štiri ali pet miz, namesto običajnih 10 do 12.
Čeprav odziv zaenkrat ni velik, pa so nekateri takoj izkoristili možnost, da so po pol leta lahko znova prišli na jutranjo kavo v lokal, se usedli na teraso in jo mirno spili. "Imamo krog ljudi, ki pride že iz samega rituala," je dejal direktor podjetja JUR. Ob tem je poudaril, da ljudje sicer komaj čakajo druženje, ki ga že močno pogrešajo.
Kuralt se nadeja izboljšanja vremena in tudi nadaljnjega odpiranje gostinskih lokalov v celoti, ter upa, da ne bo vnovičnega poslabšanja razmer in zapiranja teras. Kot je izpostavil, je velika težava v gostinstvu prav negotovost. Zato opaža velik upad zaposlenih v sektorju. Ljudje odhajajo v druge panoge, predvsem v trgovino in proizvodnjo. V njihovem podjetju je tako v enem letu število zaposlenih padlo z nekaj več kot 20 na zgolj pet redno zaposlenih.
Marsikateri gostinec pa se danes za odprtje teras še ni odločil. Glede na temperature so se tako v Vili Podvin v bližini Radovljice kot v Kavarni Visoko v Poljanski dolini odločili, da z odprtjem teras in vrtov počakajo. Kot je povedal Tomaž Trobiš, direktor zavoda za kulturo in turizem Poljanska dolina, ki skrbi za dvorec Visoko, jim v tem trenutku možnost odprtja teras ne pomaga veliko, saj vremenski pogoji, predvideni v tem tednu, za to še niso primerni.
Trobiš je sicer prepričan, da bodo svoja vrata lahko vendarle kmalu odprli. "Predvsem si želimo odprtja tudi notranjega dela," je izpostavil. Ob tem je zagotovil, da nevarnosti prenosa okužb ni, saj je med mizami dovolj razdalje, skrbijo pa tudi za vse ostale zaščitne ukrepe, ki jih predpisuje Nacionalni inštitut za javno zdravje (NIJZ).
Lepše je danes vreme na Obali in Primorskem. V koprski Kavarni Kapitanija, kjer so že do zdaj omogočali osebni prevzem kave, sladoleda in slaščic, so se na ponovno odprtje prilagodili tako, da so na svoji terasi postavili mize na večji medsebojni razdalji. To pomeni, da je zunaj na razpolago približno polovica miz kot sicer, a so kljub temu veseli, da so lahko sploh odprti, so pojasnili.
Odziv na ponovno odprtje lokala je bil med ljudmi zelo dober, k čemur je pripomoglo tudi sončno vreme z ne prenizkimi temperaturami. Kot ugotavljajo, so ljudje komaj čakali, da so se lahko prišli usest in popit kavico.
Tudi na Obali se za odprtje teras danes še niso odločili vsi gostinci. Zaprta npr. ostaja restavracija Capra. Kot je pojasnil njen vodja Aleš Piščanc, bodo najprej počakali do srede. Če bo takrat napoved za prihodnji teden ugodna, pa bodo predvidoma s prihajajočim petkom odprli del gostinske ponudbe, ki jo je najlažje zagnati. Gre za picerijo in kavarno, ki bosta odprti s 50-odstotno kapaciteto, medtem ko bodo z odprtjem restavracije še počakali, saj so tako zagonski kot obratovalni stroški preveliki, da bi delali na 50 odstotkih zmogljivosti.
Državni sekretar na gospodarskem ministrstvu Simon Zajc je na vladni novinarski konferenci minuli teden ocenil, da bo odpiranje gostinskih vrtov in teras vneslo nekaj dodatnega optimizma med ljudi. Je pa tako gostincem kot potrošnikom položil na srce, naj upoštevajo navodila in pogoje NIJZ. "Kaj bo po enem tednu, je odvisno od vseh nas in tega, koliko smo se pripravljeni držati navodil NIJZ," je poudaril.
Lokalom v preostalem delu Slovenije še naprej ostaja možnost ponujanja hrane in pijače za osebni prevzem ali dostavo. Povsod po državi pa je pod določenimi pogoji dovoljeno tudi izvajanje storitev za poslovne subjekte.
Ob upoštevanju ukrepov z današnjim dnem dovoljeno zbiranje do 100 oseb na shodih
Z današnjim dnem je v Sloveniji ob upoštevanju epidemioloških ukrepov dovoljeno tudi zbiranje do 100 ljudi na organiziranih shodih. Udeleženci bodo morali skrbeti za ustrezno medsebojno razdaljo, v notranjih prostorih pa bo obvezno nošenje maske. S tem je vlada sledila odločitvi ustavnih sodnikov, ki so zadržali izvajanje odloka o prepovedi zbiranja.
Spremembe odloka je vlada sprejela v petek. Minister za notranje zadeve Aleš Hojs je še pred tem na novinarski konferenci pojasnil, da je vlada pred ustavnim sodiščem sicer zagovarjala ohranitev prepovedi shodov z namenom preprečevanja širjenja okužb z novim koronavirusom, a je to odločilo drugače.
S tem je po ministrovih besedah prevzelo tudi odgovornost za to, da vladi in posvetovalni skupini posreduje predloge epidemioloških ukrepov, s katerimi bi bilo pri shodih mogoče preprečiti nastanek škodljivih posledic za zdravje ljudi. Da takšni ukrepi obstajajo, so namreč sodniki zapisali v odločbi.
Kot je še dejal Hojs, se je ustavno sodišče v tem primeru posebej opredelilo do shodov, ne pa tudi do prepovedi porok in slavij. Vlada bo tako po njegovi napovedi v tem tednu preučila, kako urediti še ostale aktivnosti v okviru istega odloka, saj po ministrovih besedah ni razloga za razlikovanje med njimi.
KOMENTARJI (244)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.