Vlada je danes na dopisni seji še razrahljala ukrepe. Kot so sporočili z Urada vlade za komuniciranje, ta z 20. aprilom sprošča prepoved opravljanja tehničnih pregledov in ostalih postopkov v zvezi z registracijo motornih vozil.
Z Odlokom o spremembi Odloka o začasni prepovedi izvajanja tehničnih pregledov in drugih postopkov v zvezi z registracijo motornih vozil ter dela v tahografskih delavnicah v Republiki Sloveniji se določa, da prepoved izvajanja tehničnih pregledov in drugih postopkov v zvezi z registracijo motornih vozil ter dela v tahografskih delavnicah velja le do 19. aprila 2020.
Določa se tudi, da se od 20. aprila 2020 dalje naloge tehničnih služb, strokovnih organizacij in registracijskih organizacij ter delo v tahografskih delavnicah v Republiki Sloveniji izvajajo le, če so pri njihovem izvajanju upoštevana vsa priporočila za preprečevanje okužbe z virusom SARS-CoV-2 Nacionalnega inštituta za javno zdravje.
Veljavnost prometnih dovoljenj v vsakem primeru podaljšana, še vedno prepovedane šole vožnje
Veljavnost prometnih dovoljenj, vključno z zavarovanjem motornih vozil, se v vsakem primeru podaljšuje do 19. junija 2020.
Vlada je v skladu s tem izdala tudi Odlok, da prepoved ponujanja in prodajanja blaga in storitev za pravne osebe ali samostojne podjetnike posameznike, ki opravljajo naloge tehnične službe, strokovne organizacije in pooblaščene registracijske organizacije, velja le do 19. aprila 2020.
Slednje pomeni, da se bodo naloge tehničnih služb, strokovnih organizacij in pooblaščenih registracijskih organizacij lahko začele izvajati že 20. aprila 2020.
Še vedno pa do 17.maja 2020 velja prepoved ponujanja oziroma prodajanja blaga in storitev neposredno potrošnikom šolam vožnje in pooblaščenim organizacijam s področja voznikov.
Vlada z 20. aprilom odpravlja prepoved za nekatere oblike javnega linijskega prevoza
Vlada je izdala tudi Odlok o spremembi Odloka o začasni prepovedi in omejitvah javnega prevoza potnikov v Republiki Sloveniji. Od ponedeljka, 20. aprila 2020, bodo namreč pod posebnimi pogoji dovoljeni posebni linijski prevozi potnikov, ki so trenutno namenjeni prevozu delavcev od doma do delovnega mesta in domov.
Sprememba Odloka o začasni prepovedi in omejitvah javnega prevoza potnikov v Republiki Sloveniji omogoča sprostitev izvajanja posebnih linijskih prevozov, ki jih organizirajo gospodarski subjekti za prevoz zaposlenih na delovno mesto.
Posebni linijski prevoz se sicer izvaja na podlagi sklenjene pogodbe med organizatorjem prevoza in prevoznikom, pri čemer je organizator prevoza lokalna skupnost, ali pravna oseba, ki opravlja pridobitno dejavnost, oziroma fizična oseba, ki opravlja pridobitno dejavnost.
Seznam potnikov je sestavni del pogodbe. Izvajalec prevoza je v osmih dneh od sklenitve pogodbe dolžan obvestiti ministrstvo, pristojno za promet in predložiti podatke o itinerarju in voznem redu za register posebnih linijskih prevozov. Med izvajanjem prevoza mora imeti voznik v vozilu pogodbo in seznam potnikov.
Kljub sprostitvi določena pravila in omejitve
Organizator in izvajalec prevoza bosta morala upoštevati omejitev števila potnikov na največ eno tretjino števila registriranih sedežev. Sedeži na katerih je dovoljeno sedeti, da bi se zagotovila ustrezna oddaljenost med potniki, morajo biti označeni. Potniki morajo na vstop v vozilo čakati na varnostni razdalji najmanj 2 metrov.
Za potnike je treba na vhodnih vratih zagotoviti razkužilo, da si razkužijo roke pred vstopom v vozilo in ob izstopu. Potniki morajo imeti v vozilu obrazno zaščitno masko.
Voznikov prostor in vhodna vrata morata biti ločena od potniškega dela. Za voznika mora izvajalec zagotoviti razkužilo. Voznik mora imeti v vozilu obrazno zaščitno masko.
Po vsaki vožnji je treba vozilo temeljito prezračiti in obrisati vse dele vozila, ki se jih običajno dotikajo potniki. Vozilo je treba enkrat na dan razkužiti.
Navodila za organizatorje in izvajalce posebnih linijskih prevozov bo objavil Nacionalni inštitut za javno zdravje.
Ta pa je ob sproščanju vladnih ukrepov izdal še več različnih navodil za ravnanje prebivalcev RS.
V prostore, kjer se izvajajo servisne in druge storitve, ter v živilske, gradbene in tehnične trgovine naj vstopajo in se tam srečujejo le zdrave osebe. To velja tako za zaposlene kot za stranke, navajajo.
Stranke morajo biti na razumljiv in prijazen način obveščene, da v primeru bolezenskih znakov ne smejo dostopati do storitvene dejavnosti. To pa velja tudi za najmanjše bolezenske znake okužbe zgornjih dihal.
Pred vstopom v prostore, kjer se izvajajo servisne in druge storitve, ter v živilske, gradbene in tehnične trgovine je za stranke obvezna uporaba zaščitne maske ali druge oblike zaščite ustnega in nosnega predela, ki prekrije nos in usta, ter razkuževanje rok.
Zaposleni morajo upoštevati splošna priporočila, ki veljajo za zmanjšanje prenosa povzročiteljev nalezljivih bolezni. Tako ob prihodu na delo na smejo imeti povišane telesne temperature. Pomembno je, da v zadnjih dveh tednih niso bili v stiku z osebo, pri kateri je bila potrjena okužba z novim koronavirusom oz. osebo z znaki okužbe covida-19, ki je bila poslana v samoizolacijo.
Zaposleni ne smejo hoditi bolni na delo, v primeru bolezenskih znakov za nalezljivo bolezen naj takoj po telefonu obvestijo delodajalca. Skrbijo naj za ustrezno in redno higieno rok, po potrebi tudi razkuževanje rok, in higieno kašlja, pri delu s strankami nosijo zaščitno masko in ustrezno zaščitno opremo, ki jo uporabljajo sicer pri rednem delu, izogibajo naj se osebam, ki kažejo znake okužbe dihal in varno ravnajo s hrano.
Delodajalec mora po deloviščih za vsak delovni dan voditi evidenco o preverjanju upoštevanja priporočil in zdravstvenega stanja zaposlenih. Na NIJZ svetujejo delodajalcem, naj ravnajo skladno z dobro higiensko prakso in že uveljavljenimi standardi, ki veljajo za njihovo področje dela, to je higiena rok in kašlja, dosledno nošenje zaščitne maske in vzdrževanje razdalje vsaj 1,5 do dva metra ter izogibanje nenujnim tesnim stikom z ljudmi.
Sicer pa morajo zagotavljati 20 kvadratnih metrov površine na posamezno stranko, redno in učinkovito morajo prezračevati prostore, razdalja med čakajočimi na blagajni pa mora biti vsaj dva metra.
'Epidemija je pod nadzorom'
Vodja svetovalne skupine v okviru ministrstva za zdravje Bojana Beović je na današnji novinarski konferenci ocenila, da je epidemija novega koronavirusa pod nadzorom. Ker projekcije kažejo na upad števila okuženih, se lahko postopoma začne odpirati javno življenje. A virus ne bo kar izginil, zato bodo tudi v prihodnje obstajale možnosti izbruhov.
Če bi epidemija v Sloveniji tako potekala, kot je v italijanski Lombardiji, bi imeli na oddelkih za intenzivno terapijo 153 bolnikov, na bolnišničnih oddelkih pa 1253. "Naše številke so bistveno nižje," je dejala in se ob tem zahvalila vsem prebivalcem, da so se držali sprejetih ukrepov za zajezitev epidemije in preprečili širjenje virusa ter da se ni zgodila tragedija.
Po njenih besedah se je po uvedbi rigoroznih ukrepov, kot je zaprtje šol in vrtcev ter omejitev gibanja, širjenje epidemije umirilo. "Krivulja se je sedaj obrnila navzdol in zato se lahko pogovarjamo o postopnem popuščanju ukrepov in postopni normalizaciji življenja," je povedala.
Več projekcij kaže, da se z enega bolnika prenese novi koronavirus na manj kot eno osebo. To pomeni, da je prišlo do t. i. negativne povratne zanke in da število okuženih upada, je poudarila.
Velik del epidemije je sicer v domovih za starejše, saj so starostniki zelo dovzetni za bolezen. Tam se bolezen hitro širi, ker so stiki med stanovalci in zaposlenimi večji kot sicer. A tudi v teh domovih so znaki umirjanja širjenja okužb.
Vendar pa ne gre za epidemijo, ki se bo zaključila in popolnoma izzvenela, kot je bilo denimo pred leti pri epidemiji Sarsa. Tako je Slovenija v fazi prehoda iz velikega epidemičnega vala, ki je bil sicer pri nas sorazmerno majhen, v fazo, ko bo "epidemija še tlela" in bodo možni izbruhi. A teh bo manj, ker bo tudi manj aktivno okuženih. Vseeno pa jih bo treba zamejiti, zaradi česar bodo imeli v prihodnjih mesecih veliko dela terenski epidemiologi.
Po njenem mnenju bo treba tudi v prihodnje upoštevati nekatere ukrepe, kot so nošenje mask v zaprtih prostorih, ustrezna higiena rok ter preprečevanje tesnih stikov, ki omogočajo, da se kapljična okužba prenaša. Med drugim predlaga, da bi enake omejitve, ki se danes uporabljajo v živilskih trgovinah, uporabili tudi v drugih dejavnostih. "Če bomo ukrepe upoštevali, bomo lahko državo postopno odpirali," je dejala.
Ne pozabite na razkuževanje rok in masko v zaprtih prostorih
Strokovnjaki opozarjajo, da je ta virus ekstremno nalezljiv in lahko smrtno nevaren. Znano je, da ne gre samo za kapljice in da se v zaprtih prostorih prenaša tudi preko aerosolov. Ob počasnem sproščanju gospodarstva, odpiranju različnih vrst dejavnosti, torej nikakor ne smemo pozabiti na pomen varovanja sebe in drugih. V nasprotnem bi lahko doživeli nov zagon epidemije. Kaj je tisto, na kar ne smemo nikoli pozabiti in mora postati naša rutina?
Dokler domovi za starejše občane ne bodo pod kontrolo, bomo vedno imeli možnost razvoja te okužbe tudi zunaj domov.
A rahljanje ukrepov ne pomeni, da je bitka dobljena. Tatjana Lejko Zupanc iz ljubljanske infekcijske klinike poudarja: ''Ne misliti, da če so kakšni ukrepi razrahljani, da je stanje takšno, kot je blo pred epidemijo, in če si res želimo v normalno stanje, potem se res držimo navodil.''
Virus, ki je za nekatere lahko smrtonosen, je namreč še med nami. Eden od najpomembnejših ukrepov ki se ga moramo držati še naprej, je redno razkuževanje rok. Vsakič, ko pridemo domov. Roke razkužujemo tudi pred in po vstopu v trgovine ali katerekoli zaprte prostore. To si bo treba vtisniti v podzavest. In pa nošenje mask v zaprtih prostorih.
Aktualni podatki o stanju
Doslej so v Sloveniji opravili 39.330 testiranj, iz bolnišnic pa so odpustili skupaj 182 bolnikov s covidom-19. Med 1304 okuženimi je 583 moških in 722 žensk. Okuženih je 269 zdravstvenih delavcev, 117 zaposlenih v domovih za starejše. Med oskrbovanci v domovih za starejše je potrjenih 276 okužb, v četrtek so jih potrdili 11, je navedel Kacin.
Iz osrednjeslovenske statistične regije prihaja 389 okuženih z novim koronavirusom, 279 iz savinjske, 143 iz pomurske, 129 iz jugovzhodne Slovenije, 109 iz podravske, 75 iz gorenjske, 47 iz koroške, 31 iz primorsko-notranjske, 30 iz zasavske, 23 iz obalno-kraške, 21 iz goriške ter 13 iz posavske regije. Deset obolelih je tujih državljanov.
V Univerzitetnem kliničnem centru (UKC) Ljubljana se je za enega zmanjšalo število bolnikov s covidom-19 in tistih na intenzivni terapiji. Hospitaliziranih je 41 bolnikov, od tega 10 v enoti intenzivne terapije. Kot so zapisali na Twitterju, pričakujejo, da bodo oddelek, ki je gostoval na ortopedski kliniki, lahko v kratkem vsaj začasno zaprli.
Tudi v UKC Maribor se je število hospitaliziranih bolnikov s covidom-19 zmanjšalo. V četrtek je bilo pri njih hospitaliziranih 27 okuženih z novim koronavirusom, kar je tri manj, od tega je bilo v enoti za intenzivno zdravljenje 11 bolnikov, kar je eden manj kot dan prej. V domačo oskrbo je bilo doslej odpuščenih že 52 bolnikov, edini smrtni žrtvi zaradi covida-19 doslej pa so zabeležili v začetku aprila.
V Splošni bolnišnici Celje je bilo zjutraj hospitaliziranih 22 bolnikov s covidom-19, od tega šest v enoti intenzivne terapije. Dva bolnika so odpustili v domačo oskrbo, so sporočili na Twitterju.
Na Kliniki Golnik je danes pet bolnikov s covidom-19, od teh je eden na intenzivnem oddelku, so sporočili iz bolnišnice.
Odpirajo se trgovine z gradbenim materialom, avtomobilske delavnice, servisi ...
Vlada je na včerajšnji redni seji sklenila, da lahko s ponedeljkom spet obratujejo prodajalne, ki v pretežni meri prodajajo gradbeno-inštalaterski material, tehnično blago ali pohištvo. V teh prodajalnah bodo lahko nakup v času od 8. do 9.30 opravile izključno ranljive skupine, in sicer invalidi, nosečnice in starejši od 65 let. Ti samo v tem času.
Prav tako bodo odprte kemične čistilnice in servisne delavnice, v katerih se opravljajo storitve popravil in vzdrževanja tehničnega blaga.
Odprte bodo tudi servisne delavnice, v katerih se opravljajo storitve popravil in vzdrževanja motornih vozil in koles, kot so vulkanizerske, avtoličarske, avtokleparske, delavnice za popravilo koles.
Na voljo bodo storitve, ki se opravljajo na prostem, na primer vrtnarske storitve, krovska dela, fasaderska dela, prav tako bo mogoč osebni prevzem blaga ali hrane na prevzemnih mestih, kjer je zagotovljen minimalni stik s potrošniki, izhaja iz sporočila za javnost vladnega urada za komuniciranje.
Dovoljene bodo športno-rekreativne storitve na prostem, v športnih objektih na prostem in na površinah za šport v naravi ob ohranjanju varne razdalje do drugih.
Kaj se odpira s 4. majem?
Šele s 4. majem pa bodo potrošnikom na voljo tudi nekatere druge storitve. Vrata bodo lahko odprli frizerski in kozmetični saloni, prodajalne do velikosti 400 kvadratnih metrov, z izjemo prodajaln v trgovskih centrih, ter saloni za nego psov in mačk ter ostalih živali.
Ob novih izjemah je vlada objavila navodila za delo v servisnih in drugih storitvah ter živilskih in tehničnih trgovinah v času trajanja epidemije koronavirusne bolezni 19. Kot so zapisali, naj v prostore, kjer se izvajajo storitve, ter v živilske, gradbene in tehnične trgovine vstopajo in se tam srečujejo le zdrave osebe. Stranke morajo biti po teh navodilih na razumljiv in prijazen način obveščene, da v primeru bolezenskih znakov ne smejo dostopati do storitvene dejavnosti.
Pred vstopom v prostore je za stranke obvezna uporaba zaščitne maske ali druge oblike zaščite ustnega in nosnega predela, kot so šal, ruta ali podobne oblike zaščite, ki prekrije nos in usta, ter razkuževanje rok.
Poleg strank je vlada navodila pripravila tudi za zaposlene, ki morajo upoštevati splošna priporočila za zmanjšanje prenosa povzročiteljev nalezljivih bolezni. Med drugim na delo ne smejo prihajati bolni, v primeru bolezenskih znakov za nalezljivo bolezen pa morajo o tem po telefonu obvestiti delodajalca. Tudi zaposleni morajo skrbeti za ustrezno in redno higieno, pri delu s strankami pa naj nosijo zaščitno masko in ustrezno opremo, ki jo uporabljajo sicer pri rednem delu.
Navodila vlade vključujejo več zahtev, med drugim zagotavljanje 20 kvadratnih metrov površine na posamezno stranko, redno in učinkovito prezračevanje prostorov, razdalja med čakajočimi na blagajni mora biti najmanj dva metra, redno morajo v trgovinah razkuževati nakupovalne vozičke in košare.
V prostorih, kjer se izvajajo servisne storitve in druge storitvene dejavnosti, ter v živilskih, gradbenih in tehničnih trgovinah se mora v skladu z vladnimi navodili izvajati tudi poostrena skrb za vzdrževanje čistoče v prostoru in smiselna uporaba navodil za čiščenje in razkuževanje.
KOMENTARJI (1358)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.