"Ko se je začela epidemija, mi je postalo jasno, da je zelo pomembno, da zagotovimo prostor za znanost o odnosih," pravi Pamela Lannutti, direktorica Centra za študije spolnosti na univerzi Widener v Chesterju v Pensilvaniji, ki je hkrati tudi urednica ene od izdaj. Revija je objavila poziv raziskovalcem, ki so začeli raziskovati odnose v tem edinstvenem nizu okoliščin, študije pa so se kar vrstile.
Nekateri rezultati študij so bili pričakovani: zdravstveni delavci so potrebovali več podpore partnerjev, pri osamljenosti je pomagala digitalna komunikacija, številni pari, ki se nismo mogli videti, pa so se razšli. Nekatere ugotovitve pa so bile na drugi strani nekoliko bolj presenetljive.
Moški so opazili, da se je breme neenakomerno preneslo na ženske, vendar jih to ni zmotilo
Študija z Nove Zelandije je pokazala, da so morali partnerji v heteroseksualnih odnosih v času ukrepov, ko so bile šole in javno življenje zaprti, doma prevzeti več odgovornosti oziroma opravil. A kot kaže, so jih ženske prevzele veliko več. Tako moški kot ženske so ugotovili, da so bile vloge neuravnovešene, a večinoma so bile nezadovoljne ženske, razen v primerih, ko so skrb za otroke prevzeli moški.
Moški so torej sicer opazili, da se je breme neenakomerno preneslo na ženske, vendar jih to ni zmotilo. "Vsekakor je opaziti premik nazaj k tradicionalnim vlogam spolov na načine, ki jih pred covidom-19 morda ni bilo," pravi Lannuttijeva. "Zgodilo se je nekaj, kar je na res nepričakovan in hiter način pretreslo družbo. Vloge spolov pa so bile tako močne," je dodala.
V nasprotju s pričakovanji osamljeni samski ljudje niso znižali svojih standardov
Raziskava, ki jo je izvedla skupina raziskovalcev z vsega sveta, je pokazala, da so si samski ljudje partnerja želeli bolj, če so bili glede covida-19 bolj zaskrbljeni. Raziskavo so izvedli pri 700 samskih ljudeh, med njimi so bile večinoma ženske.
Raziskovalci so pričakovali, da bodo samski glede na dane okoliščine znižali svoje standarde. Pa jih niso. Niti glede videza. "Še vedno jim je bilo mar za fizično privlačnost," je dejala sourednica revije Jennifer Bevan, profesorica komunikacije na univerzi Chapman v Orangeu v Kaliforniji, in dodala, da se ji je to zdelo zelo zanimivo.
Ljudje, ki ne marajo video klepeta, so se še naprej sestajali v živo
Druženje prek video klicev se je začelo v zgodnjih dneh popolnega zaprtja, sestankom prek Zooma in podobnih aplikacij pa so se morali ljudje prilagoditi tako v službah kot tudi doma. Študija državne univerze v Utahu je pokazala, da so tisti, ki so se težko prilagodili tej obliki komunikacije, bolj verjetno kršili odloke, ki so onemogočali sestajanje v živo. "Potreba po povezavi je v tistem trenutku prevladala nad dogajanjem okoli njih, kar je strašljiva misel," pravi Bevanova. "Kako bi lahko nekako preglasili potrebo po povezavi? Vem, da je to res težko narediti," je dejala.
Zdi se, da so tudi izmišljeni liki in zvezdniki naši prijatelji
"Lockdowni" so se izkazali tudi za čas "parasocialnih odnosov", torej odnosov z ljudmi, ki vas ne poznajo, a se nanje vseeno navežete. Zaradi izolacije in neposrednega dostopa do zvezdnikov prek družabnih omrežij so tako mnogi postali veliko bolj pozorni na svoje najljubše zvezdnike.
Študija je pokazala, da so ljudje med izvajanjem ukrepov socialnega distanciranja ohranjali stabilne odnose s prijatelji, vendar so se počutili precej bližje zvezdnikom, ki so jim sledili. Uredniki so teoretizirali, da je to lahko delno posledica tega, da so ljudje veliko več časa preživeli za svojimi napravami. "Ni isto kot iti v areno in si ogledati koncert. Zdaj pač sedijo doma," je dejala Bevanova, ki je priznala, da ji je nekaj težkih dni pomagala preživeti Taylor Swift. Lahko gre za znane ljudje ali pa celo izmišljene like.
Istospolni pari, ki so se izogibali prepirom, so bili manj srečni kot tisti, ki so povedali, kaj jih moti
V študiji LGBTQ-parov so imeli tisti, ki niso povedali, ko jih je kaj motilo, manj zadovoljive odnose, doživljali so več tesnobnosti in depresije, bolj pogosto pa so se opirali tudi na uporabo različnih substanc. Njihovo nezadovoljstvo z odnosi je bilo slabše tudi, če so imeli ponotranjeno homofobijo.
Raziskovalci so ugotovili tudi, da se je petina udeležencev študije odločila, da se bodo s partnerjem skupaj preselili zaradi pandemije. Tu pa je nastal paradoks, saj so bili na eni strani manj zaskrbljeni, hkrati pa je razmerje postalo manj stabilno. "Parom priporočamo, naj aktivno razpravljajo o svojih odločitvah glede selitev," so predlagali raziskovalci.
Pet navad za krepitev odnosa
"Problem, s katerim se lahko soočajo številni pari v času stiske ali krize, je relacijska negotovost. To pomeni, da niso prepričani, kako predani so partnerju ali kako predan jim je njihov partner in kam pravzaprav vodi odnos," je dejala Helen Lillie, podoktorska sodelavka pri Univerza v Utahu. Glede na šolo znanosti o odnosih in komunikacijsko teorijo odpornosti lahko pari, ki se osredotočajo na spodaj naštetih pet navad, lažje prebrodijo svoje težave.
Pet teh tehnik je:
- vzdrževanje nekega občutka normalnosti s pomočjo rutin,
- pogovor o svojih skrbeh tako s partnerjem kot drugimi pomembnimi osebami,
- opominjanje na to, kdo sta in v kaj verjameta,
- iskanje drugačnega ali bolj pozitivnega pogleda na določeno situacijo,
- osredotočanje na to, kako dobre bodo stvari, ko bo krize konec.
S študijo, v kateri je sodelovalo 561 ljudi, je skušala Lilliejeva ugotoviti, če so se pari, ki so uporabljali naštete tehnike, med pandemijo bolj sporazumevali. Ugotovila je, da so tehnike dejansko pomagale. Študija je pokazala tudi, da je parom pri soočanju s popolnim zaprtjem pomagal humor. Je pa res, da ni vedno izboljšal komunikacije med partnerjema.
KOMENTARJI (44)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.