Po odločitvi vlade bodo od ponedeljka v Sloveniji dovoljene javne prireditve do 200 oseb. Prav tako se bodo lahko odprli vsi hoteli, nastanitveni obrati za zdraviliško zdravljenje, fitnesi in velnesi, prav tako tudi bazeni, je na novinarski konferenci vlade pojasnil vladni govorec za covid-19 Jelko Kacin.
Kot je pojasnil Kacin, je vlada namreč danes spremenila odlok o začasni splošni omejitvi zbiranja ljudi na javnih krajih in mestih v Sloveniji, od 1. junija bo tako dovoljeno zbiranje do 200 oseb.
Direktor Nacionalnega inštituta za javno zdravje (NIJZ) Milan Krek pa je v zvezi z zbiranjem poudaril, da tu ne gre za brezpogojno združevanje do 200 ljudi, ampak je takšno zbiranje dovoljeno pod določenimi pogoji. Pri tem je namreč še vedno treba spoštovati varnostne ukrepe za preprečevanje prenosa okužbe.
Obenem je Kacin sporočil, da je vlada spremenila tudi odlok o omejitvah ponujanja in prodajanja blaga in storitev potrošnikom v Sloveniji. S 1. junijem bodo lahko odprti tudi nastanitveni obrati, ki imajo nad 30 sob, nastanitveni obrati za potrebe zdraviliškega zdravljenja, velnes in fitnes centri, bazeni in vodne aktivnosti.
Zaprte pa ostajajo diskoteke in nočni klubi. Prav tako ob nedeljah in praznikih ostajajo zaprte trgovine, je še pojasnil Kacin.
V sporočilu za javnost so pojasnili še, da med izjeme, ki so lahko odprte tudi ob nedeljah in praznikih, sodijo bencinski servisi in lekarne. Minimalni obratovalni čas prodajaln z živili se ohrani.
Ob tem so navedli še, da je pri izvajanju vseh storitev treba zagotoviti minimalni stik s potrošniki, prav tako je treba dosledno upoštevati navodila in priporočila NIJZ in ministrstva za zdravje. "Odgovornost delodajalcev je, da zaposlenim zagotovijo zaščitno opremo in zagotovijo spoštovanje navodil," so še pripisali.
Glede sprostitve storitev nastanitvenih dejavnosti, velnes in fitnes centrov, bazenov in vodnih aktivnosti so v sporočilu po seji vlade pojasnili, da se s tem omogoči čimprejšnji vnovični zagon vsem turističnim dejavnostim, ki bodo zaradi epidemije še zlasti utrpele škodo.
Altbauer: Odprtje zdravilišč odvisno tudi od interesa gostov
V slovenskih zdraviliščih bodo po vladni odločitvi, da lahko s 1. junijem spet odprejo vrata, pospešili priprave. A hotela se ne da napolniti s tem, da vlada prižge zeleno luč za odprtje, je v izjavi spomnil direktor Skupnosti slovenskih naravnih zdravilišč (SSNZ) Iztok Altbauer. Odprtje bo odvisno tudi od interesa gostov.
V zdraviliščih so informacijo o tem, kdaj bodo lahko spet sprejeli goste, nestrpno pričakovali. Šele z njo namreč lahko stečejo nekatere priprave, kot so prečiščenje vodovodov in tehničnih naprav. "Nekatera zdravilišča so s tem sicer že začela, verjamem pa, da bodo zdaj aktivnosti še intenzivirali, da bi lahko čim prej odprli," je pojasnil.
Nekatera zdravilišča so odprtje predvidela za 5. junij, druga šele za 12. junij. "Kajti hotela se ne da napolniti s tem, da objaviš odlok, da je to dovoljeno," je izpostavil sogovornik. "Na eni strani je treba zagnati vse tehnične stvari, na drugi strani pa še ves marketing, da bodo ljudje obveščeni, da bodo rezervirali in prišli," je spomnil. "Potrebno bo imeti minimalno zasedenost, ki bo opravičevala vse zakonske stroške, vpoklic zaposlenih in pričetek delovanja."
Navodil NIJZ za obratovanje bazenov za turistično dejavnost sicer še ni, a jih Altbauer pričakuje danes ali v petek. V stiku z NIJZ je namreč prejel informacije, da so smernice pripravljene.
S sproščanjem vladnih ukrepov se znova zaganja tudi stacionarno zdraviliško zdravljenje, zato bodo v zdraviliščih nemudoma stopili v kontakt tudi s pacienti. "Pripravljene imamo protokole, v preverjanje smo jih dali na ministrstvo za zdravje in razširjeni strokovni kolegij za rehabilitacijsko fizikalno medicino, na vezi smo tudi z zdravniki iz URI Soča. Prepričan sem, da bomo imeli 1. junija vse zelene luči, kar se tiče papirjev," je zatrdil Altbauer.
V javnosti sicer te dni odmeva po ocenah mnogih sporna ponudba Bioterm Mala Nedelja, povezana s koriščenjem turističnih bonov, ki jih prebivalcem obljublja država. Omenjene terme niso del Skupnosti slovenskih naravnih zdravilišč, Altbauer pa tudi ni želel komentirati konkretnega primera.
Je pa pojasnil, da julija in avgusta mnogi ponudniki tradicionalno ponujajo pakete, ki vsebujejo določene storitve in tudi minimalno obdobje bivanja, hoteli in zdravilišča pa v te pakete vključujejo različne ugodnosti. Kako denimo zagotoviti, da bo družina pri ponudniku lahko unovčila tudi bon za otroka, je težko reči. "Prepričan pa sem, da ne gre za vojno dobičkarstvo na račun teh bonov," je dejal in dodal, da so boni že spodbudili interes, ki ga tudi v zdraviliščih zaznavajo in se ga veselijo.
Si pa od države želijo še drugih sistemskih ukrepov, saj turističnih kapacitet ne bo mogoče napolniti v kratkem času, zato na delo ne bo mogoče vpoklicati tudi vseh zaposlenih. "Čakanje za delo bi za turistično dejavnost moralo veljati dlje kot samo en mesec," je Altbauer ponovil stališče skupnosti. "Prepričan sem, da bomo tudi s številkami lahko pokazali, da bodo za turizem potrebni še daljši in drugačni ukrepi," je sklenil.
Doslej oddajanje kapacitet do 30 sob
Kot smo poročali že pred dnevi, upravljavci term prve goste že pričakujejo v začetku junija. Zaradi obljubljenih turističnih vavčerjev bodo letos sicer stavili predvsem na domače goste.
Namestitvene kapacitete so zadnjih deset dni (od 18. maja) lahko oddajali ponudniki, katerih kapaciteta ni presegala 30 sob. Zanimanje za najem sicer ni bilo veliko, a tudi hotelirji računajo predvsem na junijske goste.
KOMENTARJI (55)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.